Proste zasady używania świateł zewnętrznych w naszych samochodach

598

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Proste zasady używania świateł zewnętrznych

Proste zasady używania świateł zewnętrznych

Przypominamy te najważniejsze.
Kierowco pamiętasz jeszcze zasady używania świateł?

Zadbaj o wymianę żarówek, bądź widoczny na drodze

Nie pozwól by kierowca jadący z na przeciwka zastanawiał się, czy może jedzie pojazd jedno śladowy?  Do wymiany używaj żarówek z homologacją. Jesteśmy krajem w Europie więc prawidłowe oznaczenie naszych żarówek powinno być E20 (Europa – 20 Polska). Podobne zasady dotyczą lamp ksenonowych. Instalowanie ich w nieprzystosowanych do tego autach, bez obowiązkowej homologacji, może stanowić na drodze zagrożenie. Każde auto posiada reflektory, które są homologowane do pracy z określonym źródłem światła. Zamontowanie innego rodzaju źródła światła niż homologowane wiąże się również z ryzykiem zatrzymania dokumentu rejestracyjnego, skierowaniem pojazdu do ponownego badania technicznego oraz kilkuset złotowym mandatem.

Pamiętajmy także, że trwa okres jesienno – zimowy i każdy kierowca ma obowiązek zwracać uwagę na stan oświetlenia swojego pojazdu. Dużo wcześniej zapadający zmrok pokazuje  prawdę o stanie oświetlenia pojazdów poruszających się po naszych drogach.  W Polsce świateł należy używać cały rok i wielu kierowców niestety o tym zapomina… To samo możemy powiedzieć  o światłach mijania – Po zmierzchu zawsze używaj świateł mijania. O ile w ciągu dnia prawo dopuszcza używanie oświetlenia LED jako świateł do jazdy dziennej, to już po zmroku warto upewnić się, że jedziemy na światłach mijania. Wtedy zarówno my widzimy więcej, a i nas lepiej widać.

Proste zasady używania świateł zewnętrznych

Kierowco nie oślepiaj innych! Proste zasady używania świateł zewnętrznych

Jeśli zdarza Ci się, że kierowcy jadący z przeciwka dają nam znak migając światłami drogowymi, sprawdź ustawienie świateł swojego pojazdu. Być może światła są ustawione nieprawidłowo i oślepiamy innych użytkowników drogi. Dlatego przed wyjazdem skontroluj wszystkie światła pojazdu. Ważne, aby każda żarówka działała, a szkła i klosze reflektorów były czyste. W  przypadku przepalenia się jednej ksenonu  najlepiej wymieniać je parami, dlatego, że żywotność ich jest bardzo zbliżona, nowy i stary żarnik będzie świeciła inaczej.

Co w przypadku żarówek nie ma większego znaczenia ponieważ żarówki częściej  ulegają zniszczeniu z powodu kiepskiego stanu dróg w naszym kraju. Żarówki o tych samych parametrach mają jednakową barwę i w odróżnieniu od ksenonów czas ich użytkowania nie ma wpływu na zmianę tej barwy.

źródło: kierowca doskonały kat B/ przepisy ruchu drogowego / kodeks drogowy

przeczytaj Mandaty 2017 zmiany – czyli nie umkniesz fiskusowi

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia