
Proste zasady używania świateł zewnętrznych
Przypominamy te najważniejsze.
Kierowco pamiętasz jeszcze zasady używania świateł?
Zadbaj o wymianę żarówek, bądź widoczny na drodze
Nie pozwól by kierowca jadący z na przeciwka zastanawiał się, czy może jedzie pojazd jedno śladowy? Do wymiany używaj żarówek z homologacją. Jesteśmy krajem w Europie więc prawidłowe oznaczenie naszych żarówek powinno być E20 (Europa – 20 Polska). Podobne zasady dotyczą lamp ksenonowych. Instalowanie ich w nieprzystosowanych do tego autach, bez obowiązkowej homologacji, może stanowić na drodze zagrożenie. Każde auto posiada reflektory, które są homologowane do pracy z określonym źródłem światła. Zamontowanie innego rodzaju źródła światła niż homologowane wiąże się również z ryzykiem zatrzymania dokumentu rejestracyjnego, skierowaniem pojazdu do ponownego badania technicznego oraz kilkuset złotowym mandatem.
Pamiętajmy także, że trwa okres jesienno – zimowy i każdy kierowca ma obowiązek zwracać uwagę na stan oświetlenia swojego pojazdu. Dużo wcześniej zapadający zmrok pokazuje prawdę o stanie oświetlenia pojazdów poruszających się po naszych drogach. W Polsce świateł należy używać cały rok i wielu kierowców niestety o tym zapomina… To samo możemy powiedzieć o światłach mijania – Po zmierzchu zawsze używaj świateł mijania. O ile w ciągu dnia prawo dopuszcza używanie oświetlenia LED jako świateł do jazdy dziennej, to już po zmroku warto upewnić się, że jedziemy na światłach mijania. Wtedy zarówno my widzimy więcej, a i nas lepiej widać.
Kierowco nie oślepiaj innych! Proste zasady używania świateł zewnętrznych
Jeśli zdarza Ci się, że kierowcy jadący z przeciwka dają nam znak migając światłami drogowymi, sprawdź ustawienie świateł swojego pojazdu. Być może światła są ustawione nieprawidłowo i oślepiamy innych użytkowników drogi. Dlatego przed wyjazdem skontroluj wszystkie światła pojazdu. Ważne, aby każda żarówka działała, a szkła i klosze reflektorów były czyste. W przypadku przepalenia się jednej ksenonu najlepiej wymieniać je parami, dlatego, że żywotność ich jest bardzo zbliżona, nowy i stary żarnik będzie świeciła inaczej.
Co w przypadku żarówek nie ma większego znaczenia ponieważ żarówki częściej ulegają zniszczeniu z powodu kiepskiego stanu dróg w naszym kraju. Żarówki o tych samych parametrach mają jednakową barwę i w odróżnieniu od ksenonów czas ich użytkowania nie ma wpływu na zmianę tej barwy.
źródło: kierowca doskonały kat B/ przepisy ruchu drogowego / kodeks drogowy
przeczytaj Mandaty 2017 zmiany – czyli nie umkniesz fiskusowi