Konfiskata samochodów – już niebawem

415

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Konfiskata samochodów – już niebawem
W jakich sytuacje, nietrzeźwi kierowcy będą mogli uniknąć konfiskaty samochodu?

Konfiskata samochodów – już niebawem ma wejść w życie przepis, który już dziś uważany jest za jeden z najbardziej rygorystycznych. Czy nowe zasady faktycznie okażą się kolejnym antidotum na nietrzeźwych kierowców? Jakie kary czekają tych, którzy odważą się złamać przepisy? 

Kontrowersyjne przepisy? 

Jak się okazuje, początkowo przepisy miały wejść w życie w marcu 2024 roku. Zdecydowano jednak, że pojawią się dużo wcześniej, bo już za kilka tygodni. Decyzja motywowana była nie tylko kwestią bezpieczeństwa, ale i pozostałych, ostatnio wprowadzonych przepisów prawa. Konfiskata samochodów rzecz jasna będzie karą dla kierowców, którzy zdecydują się wsiąść za kierownice będąc pod wpływem alkoholu. Przypomnijmy, że dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi wynosi 0,2 promila. Tymczasem pierwotnie według nowych przepisów, wspomniana konfiskata ma nastąpić w momencie przekroczenia 1,5 promila we krwi. Polskie władze wprowadziły jednak zmianę, na mocy której funkcjonariusze będą nakładać karę po przekroczeniu 1 promila. Rzecz jasna, nie ma możliwości odstąpienia od przepisów. Kierowca, który popełnił to samo przestępstwo w ciągu ostatnich dwóch lat także nie będzie mieć możliwości odstąpienia od konfiskaty pojazdu. Nowe przepisy będą solą w oku również dla kierowców trzeźwych. Kara zostanie bowiem nałożona w momencie spowodowania wypadku, a następnie ucieczki z miejsca zdarzenia. 

Jak się okazuje, nowe przepisy będą bardziej rygorystyczne także dla trzeźwych kierowców.

A co jeśli samochód nie należy do kierowcy? 

W niektórych przypadkach sąd może zadecydować o przypadku równowartości pojazdu, którą wyliczy na podstawie polisy. Dzieje się tak m.in. gdy 

– w trakcie popełnienia przestępstwa auto nie należało do jego własności; 

– był współwłaścicielem auta; 

– kierowca sprzedał lub podarował auto, które podlega konfiskacie; 

W przypadku braku ubezpieczenia AC przepisy będą uwzględniać średnią wartość pojazdu. W tym celu należy wziąć pod uwagę: 

– markę; 

– model; 

– rok produkcji; 

– typ nadwozia; 

– rodzaj i napęd silnika; 

Co ciekawe konfiskata samochodu nie grozi, gdy do zdarzenia dojdzie w pojeździe należącym do firmy, w której pracuje kierowca. Wówczas będzie on musiał jedynie zapłacić 5000 zł na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Będzie tak jednak w przypadku, gdy on sam będzie prowadzić pojazd w celu wykonania polecenia ze strony pracodawcy. W tym wypadku rosną też obawy względem celowe uszkodzenia auta dla uniknięcia konfiskaty.

Konfiskata samochodów – już niebawem

W momencie, gdy oszacowanie wartości pojazdu nie będzie możliwe, należy zdać się na opinię biegłego. Jak wyżej wspomnieliśmy, samochód będzie podlegać konfiskacie, jeżeli zawartość alkoholu we krwi przekroczy 1 promil. Tymczasem przypomnijmy, że do tej pory miało wyglądać to tak, iż kierowca, który przekroczy 1,5 promila automatycznie straci samochód – niezależnie, czy to on jest sprawcą wypadku. Podobnie sytuacja miała wyglądać przy spowodowaniu zdarzenia, po spożyciu minimum 0,5 promila oraz popełnienia kolejnego wykroczenia. Przepisy zwiększą także kary względem spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym, bądź ciężkich obrażeń. Wyrok z 12 lat, zwiększy się do 16 lat pozbawienia wolności. W przypadku samego prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości, do tej pory istniała kara grzywny, bądź pozbawienia wolności. Od tej pory obowiązkowa kara to kara więzienia do lat 3 lub 5, gdy przestępstwo zostanie popełnione po raz kolejny. 

Piłeś i wsiadasz za kierownicę? Od teraz grozi Ci kara więzienia!

Przepisy, które zmienią wiele 

Pijani kierowcy nie będą już mogli się w żaden sposób wytłumaczyć. Dlatego np. argument spożycia alkoholu pod wpływem zdenerwowania nie będzie już w żaden sposób respektowany. Tu warto zaznaczyć, że chociażby w 2022 roku liczba wypadków drogowych z udziałem kierowców pod wpływem alkoholu wyniosła 2 248. W wyniku zdarzeń zginęło 268 osób, a 2 567 osób zostało rannych. Mimo wszystko liczba ta jest mniejsza od tych z poprzednich lat. Z pewnością wpływ wywarły na to surowe przepisy względem nietrzeźwych kierowców, które weszły w życie na przestrzeni ostatnich lat. Mimo to nadal wielu z nich nie boi się wsiadać za kółko będąc pod wpływem. Do najczęstszych błędów popełnianych przez pijanych kierowców zalicza się m.in. 

– brak dostosowania prędkości do warunków na drodze; 

– nieprawidłowe wymijanie; 

– nieudzielanie pierwszeństwa;

– brak zachowania bezpiecznej odległości z drugim pojazdem; 

Niestety kierowcy pod wpływem alkoholu nadal powodują wiele wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Piłeś? Nie jedź! To takie proste, a takie trudne 

Według przyjętych stereotypów, wypadki najczęściej powodowane są przez świeżo upieczonych kierowców między 18, a 20 rokiem życia. Tymczasem według wyników badań, największy procent stanowią kierowcy między 25, a 39 rokiem życia. Kolejnym „brawurowym” zachowaniem jest jazda na tak zwany „drugi dzień”, gdzie wielu kierowcom nadal wydaje się, że ich poziom koncentracji doszedł już do pełnej sprawności po zakrapianym, poprzednim wieczorze. Konfiskata samochodów – już niebawem wchodzi przepis, który z pewnością ma szansę wnieść większy porządek na polskich drogach. Przepisy będą nakładać bowiem kary, które będą wywierać silny wpływ na dalsze życie niesfornych kierowców. A z drugiej strony na pewno dołożą więcej pracy polskim sądom oraz służbom mundurowym.  

Przeczytaj także: Korytarz życia – przepisy i zasady

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia