Test Skoda Octavia 4×4 DSG z silnikiem 1,8TSI 180KM

1241

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

skoda octavia 4x4

Test Skoda Octavia 4×4 DSG z silnikiem 1,8TSI

Jeździłem Octavią RS i brakowało mi napędu 4×4. Jeździłem Octavią Scout 4×4 w dieslu i była dla mnie przyciężka i miała zbyt mało spontanu. Wersja benzynowa turbo 4×4 jest wypełnieniem luki. Luki która jest na rynku, są osoby, które nie potrzebują ostentacyjnej mocy i muskulatury RSa ale z drugiej strony potrzebując 4×4 byli skazani albo na Scouta (wysoki i jakby za olbrzymi i dedykowany w lekki teren) albo 1.4TSI któremu czasem brakuje pary. Dla mnie jazda tym autem była naturalną przyjemnością i to teraz kiedy robiąc test mamy śliską nawierzchnię a chcielibyśmy trochę szybciej pojechać ta wersja idealnie trafia w potrzeby. Stąd Test Skoda Octavia 4×4 DSG

Test Skoda Octavia 4×4 DSG – A teraz okiem technicznym

Silnik 1.8TSI czyli turbo-benzyna spontanicznie reagująca na gaz. Historia tego silnika w grupie VW ma już ponad 20 lat i pierwsze egzemplarze były bez doładowania. W Octavii jeśli ktoś pamięta, pierwszy RS miał właśnie ten silnik. W 1999 roku kiedy kupiłem Alfę 156 2.5 24v a RSy dopiero wchodziły. Nie raz ulegałem irytacji kiedy w bezpośrednim starciu Alfa nie mogła zdominować jakiejś tam Skody. Teraz po latach Alfa jest w defensywie i cieszy się złą sławą psuja a Octavia jest numerem 1 w Polsce. Silnik niby ma też 180KM ale za to nie przy 5500 a przy 5100obr/min ale moment obrotowy poza tym że urósł z 235 do 250Nm to jest dostępny nie od 1900 ale od już 1250obr/min.

Czyste szaleństwo, praktycznie w całym zakresie mamy dostępną moc i moment w najwyższym wymiarze, dzięki temu skrzynia DSG jest w stanie jak trzeba zrobić super ekonomię a jak trzeba to niesamowitą dynamikę prawie jak w RSie. Aż szkoda, że skrzynia jest w wersji 6b siedmiobiegówka byłaby ideałem. Wybór skrzyni dwusprzęgłowej w przypadku grupy VW jest bardzo mądry bo po latach jest ona tak dopracowana, że szarpania znane z przeszłości odeszły w niepamięć natomiast jej trwałość jest dobra ale za to parametry pracy w trybie sport są jak marzenie.

Zmiany są bardzo szybkie ale bardzo płynne. Ciekaw jestem jak to możliwe bo przecież to zwykłe mechaniczne sprzęgła, jak oni to zrobili? Nie mam pojęcia ale działa i problem z wyciem silnika przy hydraulicznym sprzęgle tu nie istnieje a to ma wpływ i na dynamikę ale i na ekonomię.

Test Skoda Octavia 4×4 DSG – Zawieszenie/koła/hamulce

Zawieszenie z przodu typu MacPherson czyli jedno z popularniejszych ale i niezawodnych. Z tyłu multilinka tak że koła 225/45×17 zawsze dobrze stykają się z nawierzchnią a wybieranie wyboi jest przyzwoite. Twardość nie jest tak duża jak w RS, czyli malkontenc,i którym plomby z zębów wypadały na naszych drogach tu mogą cieszyć się kompromisem między komfortem a trzymaniem drogi. Hamulce z przodu z tarczami wentylowanymi z tyłu normalnymi, auto waży 1400kg więc dużo się nie napracują, droga hamowania dość średnia ale mamy zimowe ogumienie więc wynik 41m należy uznać za dobry, pewnie na letnich byłby na poziomie 37m.

Test Skoda Octavia 4×4 DSG – Ekonomia

Zrobiliśmy ponad 1400km w różnych warunkach drogowych ale przypominam że mamy przełom jesień/zima więc temperatury są pomiędzy -3 a +8 więc wynik na poziomie 7,8L/100km mieszanej jazdy z całego testu jest bardzo dobry. W mieście czyli w stolicy gdzie korki są zabójcze sytuację ze spalaniem uratował system start/stop bo nie wiem jak by to wyglądało bez niego. Średnie nie przekroczyło 9L więc przy niedogrzanym silniku i ogrzewaniu na max (bo krótkie odcinki) to wynik akceptowalny. Czasem próbowaliśmy jazdy na trasie bez użycia pełnej mocy. Tak jak normalni ludzie to wychodziło w okolicy 6,2 więc fabryczne 4,9 to w bajki poproszę. Nie rozumiem po co taka gra z tym spalaniem i tak to zależy od „nogi” więc… Przycisnąłem na trasie to i 8 wzięła, o!

Test Skoda Octavia 4×4 DSG – na zakończenie, jak zwykle kilka słów o bagażniku. Spory i ustawny, 460 litrów to kawał kufra a po złożeniu siedzeń 1450 l. To naprawdę imponujące miejsce na wszelkiego rodzaju bagaż.

Żeby to potwierdzić zapakowaliśmy do niego 50 zgrzewek Kwasu Chlebowego produkowanego przez firmę Natura z Łaska a przekazanego nam przez Eko-Natura z Warszawy. Kwas rozdawaliśmy dzieciom – bo jest zdrowy.

Zawitaliśmy także do salonu Skody Auto Wimar gdzie udało nam się porozmawiać z Panem Szymonem Zarębą – szefem sprzedaży o niewątpliwym sukcesie tej marki w Polsce – jest numerem 1.

Rozmowy można posłuchać klikając w poniższy link:

Test Skoda Octavia 4x4 DSG

Test Skoda Octavia 4x4 DSG
sedan 4×4 Skody prowadzi się świetnie
Test Skoda Octavia 4x4 DSG
skrzynia DSG jest rewelacyjna

Test Skoda Octavia 4x4 DSGTest Skoda Octavia 4x4 DSG Test Skoda Octavia 4x4 DSG Test Skoda Octavia 4x4 DSG Test Skoda Octavia 4x4 DSG Test Skoda Octavia 4x4 DSG Test Skoda Octavia 4x4 1.8TSI DSG Test Skoda Octavia 4x4 1.8TSI DSG Test Skoda Octavia 4x4 1.8TSI DSG Test Skoda Octavia 4x4 1.8TSI DSG Test Skoda Octavia 4x4 1.8TSI DSG Test Skoda Octavia 4x4 DSG Test Skoda Octavia 4x4 1.8TSI DSG Test Skoda Octavia 4x4 1.8TSI DSG Test Skoda Octavia 4x4 1.8TSI DSG

Test Skoda Octavia 4x4 1.8TSI DSG
no i jest KWAS!!!

Test Skoda Octavia 4x4 1.8TSI DSG Test Skoda Octavia 4x4 1.8TSI DSG

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia