Wypadek drogowy czy kolizja – jak się zachować w obu sytuacjach

Czasem nie jesteś uczestnikiem ani bezpośrednim świadkiem wypadku drogowego. Kiedy zbliżasz się do stojącego "sznura" pojazdów, profilaktycznie przystąp do tworzenia Korytarza Życia.

446

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Wypadek drogowy czy kolizja - czerwony samochód kombi, leży na dachu, wbity w rów. Obok niego stoją strażacy i kierowca.
W tym zdarzeniu najbardziej ucierpiał samochód.

Czy wiesz, co zrobić, gdy jesteś uczestnikiem lub świadkiem zdarzenia drogowego? Potrafisz odróżnić kolizję od wypadku? Czy zdajesz sobie sprawę z konsekwencji swojego zachowania na miejscu zdarzenia? Często, dopiero udział w takim zdarzeniu, przynosi refleksję o konieczności zawierania polis ubezpieczeniowych. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania, abyś był lepiej przygotowany na takie sytuacje. Wypadek drogowy czy kolizja

Co to jest kolizja, a co to jest wypadek drogowy?

Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym, kolizja drogowa to zdarzenie drogowe, w wyniku którego osoby w nim uczestniczące nie ponoszą śmierci ani nie doznają urazów, a szkodzie ulega jedynie mienie (np. samochód, ogrodzenie, słup itp.). Wypadek drogowy to zdarzenie w ruchu drogowym, gdzie co najmniej jeden uczestnik (kierowca, pasażer, pieszy) bierze udział w zdarzeniu, w wyniku którego zostaje ranny lub doszło do jego śmierci.

W przypadku kolizji drogowej nie ma obowiązku wzywania na miejsce policji, jeśli wina sprawcy nie budzi wątpliwości i nie ma osób poszkodowanych. W takiej sytuacji wystarczy spisać oświadczenie i przedłożyć je w firmie ubezpieczeniowej. Natomiast w przypadku wypadku drogowego należy bezzwłocznie wezwać policję, pogotowie i w razie potrzeby straż pożarną. Policję należy wezwać także, gdy mamy podejrzenie, że kierowca znajduje się pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.

Wypadek samochodowy – co robić?

Jeśli jesteś uczestnikiem wypadku drogowego, musisz przede wszystkim zachować spokój i nie panikować. Twoje działania powinny być następujące:

 • Zatrzymaj pojazd w bezpiecznym miejscu, nie zagrażającym innym uczestnikom ruchu, i włącz światła awaryjne.
 • Sprawdź, czy ty i inni pasażerowie nie jesteście ranni. Jeśli tak, udziel pierwszej pomocy lub poproś o nią innych świadków.
 • Wezwij służby ratunkowe, podając dokładny adres miejsca zdarzenia, liczbę poszkodowanych i ich stan, a także informację o ewentualnym zagrożeniu (np. pożar, wyciek paliwa, utrudnienia w ruchu).
 • Nie opuszczaj miejsca zdarzenia, chyba że jest to konieczne dla udzielenia pomocy lub zapewnienia bezpieczeństwa. Nie przenoś poszkodowanych, chyba że ich życie jest zagrożone przez inne czynniki (np. płonący pojazd, zawalenie się budynku).
 • Nie usuwaj śladów zdarzenia, chyba że jest to niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa lub na polecenie policji. Nie naprawiaj uszkodzonego pojazdu ani nie zmieniaj jego ustawienia.
 • Nie przyznawaj się do winy ani nie obwiniaj innych uczestników zdarzenia. Nie podpisuj żadnych dokumentów, zanim nie zapoznasz się z ich treścią i nie skonsultujesz się z ubezpieczycielem lub prawnikiem.
 • Spisz dane osobowe i kontaktowe innych uczestników zdarzenia, a także świadków. Zrób zdjęcia lub nagrania miejsca zdarzenia, pojazdów i uszkodzeń. Zabezpiecz dowody, które mogą być przydatne w postępowaniu (np. rachunki, umowy, faktury).
 • Wypełnij protokół zdarzenia drogowego, jeśli jest to możliwe, lub spisz oświadczenie, w którym opiszesz przebieg zdarzenia i swoje stanowisko. Przedstaw dokumenty policji i ubezpieczycielowi.
Nosze z rannym leżą na poboczu. Dwaj strażacy pochylają się nad nimi, a jeden klęczy udzielając pomocy.
Wypadek drogowy czy kolizja. Gdy na miejsce przyjadą służby ratunkowe, to one przejmują akcję.

Co robić, gdy jesteś świadkiem – wypadek drogowy czy kolizja

Jeśli jesteś świadkiem zdarzenia drogowego, również musisz zachować spokój i nie wpadać w panikę. Twoje działania powinny być następujące:

 • Zatrzymaj się w bezpiecznym miejscu, nie zagrażającym innym uczestnikom ruchu, i włącz światła awaryjne.
 • Wezwij służby ratunkowe, podając dokładny adres miejsca zdarzenia, liczbę poszkodowanych i ich stan, a także informację o ewentualnym zagrożeniu (np. pożar, wyciek paliwa, utrudnienia w ruchu).
 • Udziel pierwszej pomocy poszkodowanym, jeśli potrafisz i masz do tego warunki. Nie przenoś poszkodowanych, chyba że ich życie jest zagrożone przez inne czynniki (np. płonący pojazd, zawalenie się budynku).
 • Nie usuwaj śladów zdarzenia, chyba że jest to niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa lub na polecenie policji. Nie dotykaj ani nie przesuwaj pojazdów ani przedmiotów związanych z zdarzeniem.
 • Nie wchodź w konflikt z innymi uczestnikami lub świadkami zdarzenia. Nie wyrażaj swojej opinii ani nie komentuj zdarzenia. Nie rozprzestrzeniaj niepotwierdzonych informacji ani plotek.
 • Spisz dane osobowe i kontaktowe innych uczestników zdarzenia, a także świadków. Zrób zdjęcia lub nagrania miejsca zdarzenia, pojazdów i uszkodzeń. Zabezpiecz dowody, które mogą być przydatne w postępowaniu (np. rachunki, umowy, faktury).
 • Złóż zeznanie policji, opisując szczegółowo, co widziałeś i słyszałeś. Nie zatajaj żadnych informacji ani nie kłam. Nie odmawiaj współpracy z policją ani innymi służbami.

Zdrowy rozsądek i empatia na drodze – ludzka tragedia nie jest medialnym spektaklem.

Wypadek drogowy czy kolizja - bałagan powypadkowy, rozlane płyny itp. Przy kole TIR-a pusty fotelik dziecięcy.
Zabrakło wyobraźni u kierującej Skodą, zginęła cała piątka pasażerów w tym troje dzieci.

Niestety, coraz częściej zdarza się, że świadkowie zdarzeń drogowych nie udzielają pomocy poszkodowanym, lecz zajmują się robieniem zdjęć lub filmów, byle tylko mieć “materiał” do umieszczenia w social mediach. Jedyny, akceptowalny film, to ten dokumentujący moment zdarzenia. Każde inne zachowanie jest nie tylko nieetyczne, lecz także niezgodne z prawem. Zgodnie z art. 162 Kodeksu karnego, kto nie udziela pomocy osobie znajdującej się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia, ciężkiego uszczerbku na zdrowiu lub znacznego uszczerbku na zdrowiu, choć mógłby to uczynić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.

Ponadto, takie zachowanie może być uznane za naruszenie dóbr osobistych poszkodowanych, takich jak prawo do prywatności, godności, wizerunku czy dobrego imienia. W takim przypadku, poszkodowani mogą dochodzić odszkodowania lub zadośćuczynienia od osób, które bezprawnie rozpowszechniały ich wizerunek.

Pamiętajcie drodzy miłośnicy rozrywek umysłowych, jeśli w rozwiązywanej krzyżówce macie hasło Wypadek drogowy, to Kolizja jest niewłaściwym rozwiązaniem.

Ciekawy materiał wideo: Korytarz życia

Może cię również zainteresować: Zamarznięte szyby samochodu – kilka sprawdzonych sposobów

Słuchaj nas online!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia