Fiat 132 auto premium PRLu

2305

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

fiat 132p
fiat 132p

W latach siedemdziesiątych na polskich drogach zadawał szyku Polski Fiat 125p – niedoścignione marzenie przeciętnego Polaka. Pomimo że Włoski Fiat 125 był bardziej nowoczesny od Polskiego odpowiednika, producent z Turynu szykował mu następcę – Fiata 132.

Fiat 132

Fiat 132 dwa egzemplarze, jasny i ciemny w wersji GLS
Wersja LUX Fiat 132 dwa egzemplarze, jasny i ciemny w czyli GLS
Fiat 132 deska rozdzielcza wyłożona drewnem
Fiat 132 deska rozdzielcza wyłożona drewnem


Fiat 132 to bezpośredni następca modelu 125 produkowanego we Turynie i licencyjnego polskiego odpowiednika Fiata 125p. Bazujący na rozwiązaniach technologicznych poprzednika.
Pomimo wprowadzonych niewielkich zmian technologicznych, Fiat 132 różnił się od swojego poprzednika. Najwięcej pracy mieli projektanci nadwozia, którzy przygotowali całkowicie nową karoserię, wyglądającą masywnie i solidnie. Jak na ówczesne czasy, w stosunku do modeli z lat 60-tych widać bardziej zaokrąglone kształty, znaczne pochylenie płaszczyzn pokrywy silnika i bagażnika, masywniejsze obramowania bocznych okien, a także znacznie oszczędniejsze wykorzystanie chromu w elementach ozdobnych.

Auto gwarantowało sporo miejsca wewnątrz. Miało duży bagażnik (choć ograniczony przez zbiornik paliwa) i co ważne – było bezpieczne, jak na warunki lat siedemdziesiątych. Płyta podłogowa modelu została usztywniona, a karoseria wzmocniona specjalnymi przekrojami skrzynkowymi.

Fiat 132 – auto premium PRLu

Wewnątrz zadbano o to, by kolumna kierownicy nie zgniotła kierowcy w razie wypadku. Wszystko to czyniło z Fiata 132 samochód bezpieczny. Przednie zawieszenie Fiata 132 było bardzo podobne do tego ze 125. Oparto je na podwójnych wahaczach poprzecznych, sprężynach śrubowych i teleskopowych amortyzatorach. Duże zmiany zaszły za to z tyłu – dalej znajdował się tam typowy dla tylnego napędu sztywny most, ale elementem resorującym stały się sprężyny śrubowe w miejsce resorów piórowych. Za skuteczne zatrzymywanie samochodu odpowiedzialny były wspomagane hamulce tarczowe przy wszystkich 4 kołach. Pod maską nowego modelu pracowały zamontowane wzdłużnie jednostki napędowe DOHC.

Podstawową jednostką był silnik 1600 o mocy 98 KM, a z upływem czasu gama silników powiększyła się. Kolejnymi, które pojawiały się pod maską Fiata 132 były jednostki 1800 początkowo o mocy 105 KM, które w pózniejszym okresie wzmocnione zostały do 111 KM i silnik 2.0 wyposażony w elektroniczny wtrysk paliwa Bosch w którym moc wzrosła do 112 KM.

Fiat 132p czyli złożony w Polsce

Fiat 132p w barwach milicji czyli auto pościgowe
Pościgowy Fiat 132p w barwach milicji czyli auto pościgowe

 

Fiat 132p auto pościgowe, niebieskie halogeny z przodu
Fiat 132p auto pościgowe, niebieskie halogeny z przodu

Należy podkreślić, że auto miało też swój udział w polskiej motoryzacji jako Fiat 132p, wprawdzie nie tak okazały jak jego poprzednik Fiat 125p, ale jednak. Pomimo, że w dokumentach miejscem produkcji Polskiego Fiata 132p była żerańska Fabryka Samochodów Osobowych, polskie 132 trudno uznać nawet za montowane w kraju. Fiaty te po prostu przyjeżdżały do FSO niemal jako kompletne samochody. Auta do których montowano jedynie polskie detale, takie jak wycieraczki, akumulatory, opony „Stomil” oraz emblematy.

Ale i tak nie każdy mógł sobie na niego pozwolić, a posiadaczem Polskiego Fiata 132p mogli stać się jedynie wybrani. W jego posiadane wejść można było na dwa sposoby: albo płacąc tzw. „twardą walutą” albo za pomocą talonu, którym władza nagradzała zasłużonych obywateli. Auto stało się bardziej samochodem reprezentacyjnym, który był wykorzystywany przez wysoko postawionych urzędników państwowych a także przez służby bezpieczeństwa. Powstała także nieznana ilość aut oznakowanych i służących w Milicji.

Fiat 132 Co po latach można powiedzieć o nim

Na pewno Fiat 132 odniósł sukces międzynarodowy przez 9 lat produkcji w liczbie ponad 650 tys egzemplarzy.  Pomimo faktu że  nie osiągnęło jakiegoś dużego sukcesu na rynku polskim nie zrażano się.  Pamiętajmy, że to jeden z ostatnich modeli z tylnym napędem produkowanych przez Fiata i zapewne pozostanie ciekawym autem poszukiwanym przez miłośników motoryzacji.
 
Fiat 132 egzemplarz włoski
Fiat 132 egzemplarz włoski
 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia