Fiat 126p – auto które zmotoryzowało Polskę

1382

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Fiat 126p – W historii polskiej motoryzacji było wiele aut, które wpływały na otaczający nas świat. Były takie, które swoją nowoczesnością lub designem wyprzedzały swoje czasy. Były też takie, które niczym szczególnym się nie wyróżniały i nie były super nowoczesne, ani nie posiadały pięknych linii, ale za to zapisały się w historii wielu ludzi i zostaną zapamiętane na lata.

Jednym z takich aut jest Fiat 126p, który powstał w 1972 roku jako pojazd ,,popularny”. Dziś jest mało osób które by nie pamiętały Malucha lub nie słyszały o jego istnieniu. Po raz pierwszy Fiata 126 pokazano w Turynie w 1972 roku, ale decyzję o produkcji w Polsce podjęto już w październiku 1971, kiedy to podpisano umowę z Fiat Turyn a Pol-Mot.
Umowa była dla Polaków korzystna, gdyż większą część opłat licencyjnych realizowano poprzez produkcję zespołów napędowych do Fiatów produkowanych we Włoszech.

Fiat 126p w kolorze czerwonym
Fiat 126p w kolorze czerwonym
Fiat 126p oglądany na ulicy przez przechodniów, auto na próbnych blachach
Fiat 126p oglądany na ulicy przez przechodniów, auto na próbnych blachach


Auto miało być następcą Fiata 500, który przyczynił się do zmotoryzowania włoskiego społeczeństwa. W modelu 126 wiele podzespołów przejętych zostało z modelu 500 np. układ napędowy, jezdny i kierowniczy. Nowe auto po raz pierwszy zaprezentowane zostało w Polsce w Warszawie 9 listopada 1972 roku, kilka tygodni po prezentacji włoskiego odpowiednika w Turynie.

Fiat 126p – początek produkcji

Fiat 126p - reklama producenta
Fiat 126p – reklama producenta


Produkcję Fiata 126 w Polsce rozpoczęto oficjalnie 6 czerwca 1973 roku w Fabryce Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej, a dwa lata później także w Tychach. Zakłady te były jednymi z dwóch zajmujących się produkcją samochodów w Polsce w latach PRL obok Fabryki Samochodów Osobowych w Żeraniu. Odznaczały się one nowoczesnością i dużymi możliwościami produkcyjnymi jak na swoje czasy. W porównaniu do Fiata 500, Fiat 126 odznaczał się nowocześniejszym wyglądem oraz licznymi zmianami technicznymi. Poprawiono silnik, zwiększając jego pojemność do 593 cm3, wzrósł również moment obrotowy, wprowadzono lepszy układ hamulcowy oraz przeniesiono zbiornik paliwa do tyłu samochodu. Mimo tych ulepszeń Fiat 126p nie prezentował jednak zbyt dużego wzrostu możliwości w porównaniu do swojego poprzednika, był autem małym z dwudrzwiowym nadwoziem, nie raz określanym jako auto turystyczne. Co jednak nie zmienia faktu iż był marzeniem każdego Polaka w tamtym okresie.Fiat 126p – Maluch przechodził wiele modernizacji przez cały okres produkcji.

fiat126 wersja LUX
fiat126 wersja LUX

Pierwszą najbardziej istotną modernizacją było wprowadzenie w latach 1977-78 mocniejszego silnika o poj 652 cm3 oraz  zastosowanie zderzaków z tworzywa sztucznego. Kolejne zmiany były wprowadzane sukcesywnie wraz z rozwojem samochodu. Należy wspomnieć o takich elementach jak bezwładnościowe pasy bezpieczeństwa, elektryczne ogrzewanie szyby, siedzenia z blokadą pochylenia oparcia, wydajniejszy układ hamulcowy czy uchylane szyby – stosowane w tzw. wersji FL.

fiat126 wersja BIS z podnoszoną tylną klapą
fiat126 wersja BIS z podnoszoną tylną klapą

W marcu 1987 r. pierwsze egzemplarze nowego modelu 126 BIS zjechały z taśmy montażowej FSM. 126 BIS przeznaczony był głównie na eksport i stanowił dalszy krok w rozwoju popularnego samochodu małolitrażowego. Największą zmianą jest nowy silnik z poziomym układem dwu cylindrów, chłodzeniem cieczą i zwiększoną pojemnością skokową do 703 ccm oraz szeroko otwierana pokrywa tylna, pod którą znajduje się bagażnik o pojemności 110 ccm. Po złożeniu tylnego oparcia pojemność bagażnika zwiększa się do 500 ccm umożliwiając przewożenie znacznie większej ilości bagażu niż w poprzednim modelu 126p FL.

fiat 126p cabrio

Fiat 126p kabriolet
Fiat 126p kabriolet

Kolejną wersją nadwoziową która była wprowadzona do małoseryjnej produkcji była wersja Cabrio. Opracowanym i częściowo produkowanym w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Samochodów Małolitrażowych BOSMAL. Z powodu braku dachu konstrukcję usztywniono przez wzmocnienie płyty podłogowej, słupków przednich i progów oraz dodanie usztywniającego pałąka za linią drzwi. Elementy wzmocnień produkowano w BOSMAL-u, tam też prowadzono ich montaż i prace wykończeniowe przy samochodzie. Pozostałe prace prowadzono w FSM. Istniała możliwość zamówienia dodatkowego podnoszącego komfort użytkowania oraz zestawu wzmacniającego silnik do 30 KM.

Fiat 126p – Ostatnią i najbardziej znaną modernizacją było wprowadzenie w 1994 roku wersji EL.

Wersja ta różniła się od poprzedzającego FL zmianą karoserii, usunięciem przetłoczeń z boku pojazdu, zaokrągleniem kształtów, wygładzeniem tylnej klapy i kosmetyczną zmianą pokrywy bagażnika, usunięto także trójkątne szybki z drzwi. Zmieniono również kształt kierunkowskazów bocznych – na okrągłe – oraz umieszczono je niżej, a kolor kloszy przednich kierunkowskazów zmieniono na dymiony biały. Z samochodu zniknęły grube plastikowe listwy, a zamiast nich w niektórych (droższych) wersjach pojawiły się cienkie plastikowe naklejane listewki na drzwiach. Zmianie na mniejsze uległy również wloty powietrza, a korek wlewu paliwa schowano wgłąb karoserii, tak że nie wystawał ponad jej linię.
Zastosowano też wiele podzespołów z produkowanego już wtedy Fiata Cinquecento: kierownicę, przełączniki kierunkowskazów, kluczyki, lusterka z możliwością regulacji z wewnątrz, osłonę lewarka zmiany biegów, zagłówki foteli oraz praktycznie identyczny licznik. Zmianie uległy również szczegóły we wnętrzu pojazdu: zaokrąglone przełączniki, inna tapicerka na desce rozdzielczej, nowe pokrycie siedzeń (w droższych wersjach) oraz zagłówki w każdym wariancie cenowym. Do zmian mechanicznych zaliczyć można wyeliminowanie mechanicznego układu zapłonowego i zastąpienie go modułem zapłonowym nanoplex, zmienienie skrzynki bezpieczników na taką jak w Fiacie 126 Bis, zamontowanie przekaźników i silniejszych reflektorów na żarówki H4.

Fiat 126p wersja EL
Fiat 126p wersja EL
Fiat 126p wersja EL przed bramą fabryki
Fiat 126p wersja EL przed bramą fabryki

W założeniu model el miał być produkowany do 1996 roku, kiedy to w Polsce i w Europie obowiązywać zaczęły nowe przepisy odnośnie emisji spalin, których maluch w obecnej formie nie mógł spełnić.Jednak utrzymujący się popyt  spowodowały, że Fiat zdecydował się na kolejne zmiany w Maluchu, dzięki którym mógł wciąż być produkowany.W 1996r,został wyposażony w katalizator metalowy,umieszczonym w tłumiku oraz nowym gaźnikiem, wyposażonym w funkcję cut-off odcinającą dopływ paliwa do układu biegu jałowego podczas hamowania silnikiem. W samochodzie pojawiły się również mechanizm odcinania paliwa w razie wypadku, oraz brzęczyk uruchomionego ssania.
W 1997 roku Fiat 126p otrzymał oficjalnie nazwę Maluch, zaś rok później, jesienią 1998 roku wprowadzono ostatnią wersję malucha – Town. Wersja ta posiadała zagłówki tylnej kanapy.
Ostatecznie Produkcję Fiata 126 zakończono we wrześniu 2000 roku.Spowodowane to było już przestarzałą konstrukcją.Seria ostatnich Maluchów w liczbie 1000 szt nosiła nazwę Happy End które były oferowane tylko w dwóch kolorach; czerwonym lub kanarkowo- żółtym.

Co dziś możemy powiedzieć o Fiacie 126p który przez 27 lat produkcji zjechał w liczbie 3 318 674 egzemplarzy z linii produkcyjnej w Bielsku- Białej i eksportowanym do blisko dwudziestu krajów.
Samochód ten zapisał się w historii polskiej motoryzacji przede wszystkim ze względu na ilość wyprodukowanych egzemplarzy, dzięki czemu znacząco przyczynił się do zmotoryzowania polskiego społeczeństwa. Nie był ani wygodny, ani ładny, ani idealny pod względem technicznym. Był za to toporny, mały, powolny i kłopotliwy. Mimo to, był marzeniem wielu Polaków i pozostanie kultowym autem które ma swoje miejsce w dziejach Polskiej Motoryzacji.

przeczytaj o maluchu Toma Hanksa

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia