Polonez znikający klasyk część pierwsza

3209

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Polonez w czasie lat 80-tych był marzeniem wielu osób, lata 90-te upłynęły mu pod znakiem auta za rozsądne pieniądze. Z biegiem czasu stał się niestety autem przestarzałym, a dziś no cóż można powiedzieć o Polonezie który powoli znika z dróg jako środek transportu, ale powraca jako klasyk.

We wrześniu 1974 roku podpisano umowę pomiędzy FSO a fiatem na mocy której postanowiono wspólnie zaprojektować nowy samochód klasy średniej o konstrukcji zapewniającej w przyszłości jej unowocześnianie. W pierwszym etapie miały to być auta pięcioosobowe z nadwoziami pięcio- i trzydrzwiowymi, napędzane unowocześnionymi silnikami z modelu 125p o pojemnościach skokowych 1,3 i 1,5 litra. W drugim etapie przewidywano opracowanie i wdrożenie do produkcji nowej rodziny silników benzynowych o pojemności od 1,6 do 2,0 litra.

Polonez – Era Borewicza

W 1978 r z taśm montażowych zjechały pierwsze Polonezy, auto otrzymało jak na tamte czasy nowoczesne nadwozie Liftback oparte na płycie podłogowej 125p, odznaczające się wysokim poziomem bezpieczeństwa, jednak zabiegi te zwiększyły jego masę w porównaniu z Fiatem o 90 kg.Początkowo produkowane były jedynie samochody w wersji podstawowej wyposażone w silniki o pojemności 1,3 litra i mocy 65 KM (ze względu na możliwość stosowania paliwa o liczbie oktanowej 78 także w wersji o zmniejszonym stopniu sprężania i mocy 61 KM), oraz 1,5-litrowe o mocach 75 KM i 81 KM. W ofercie znajdowała się również „odprężona” wersja o mocy 70 KM. Do roku 1982 auta wyposażano w skrzynie biegów o 4 przełożeniach. Później seryjnie zaczęto montaż „piątek” o zmienionych przełożeniach na biegu II i III.

Wnętrze charakteryzowało się bogatym wyposażeniem jak na owe czasy: regulowana kolumna kierownicy, obrotomierz, ogrzewanie tylnej szyby i wycieraczkę a w późniejszym czasie regulowane od środka lusterka i składane tylne siedzenie.
fso 1978 polonez-broch_uk-9
W 1979 wypuszczono również krótką serie Polonezów z silnikiem 2.0 i mocy 112 KM z 5-biegową skrzynią biegów, głównie dla potrzeb rządowych instytucji i milicji.

FSO_Polonez_MR'78_militia_front_Poznan_2011
prospekt78-02Polonez 2000

Polonez  – mamy rok 1980

W październiku 1980 roku ze względu na trudności w dostawach kooperacyjnych wprowadzono do oferty Polonezy w zubożonej wersji wyposażeniowej „Popular”. Z listy wyposażenia usunięto: kołpaki kół, ozdobne listwy wykończenia ścianki przedniej, zewnętrzne listwy drzwiowe, metalowe listwy ozdobne na zderzakach wraz z gumowymi nakładkami zderzaków, spryskiwacz i wycieraczkę tylnej szyby, ogrzewanie tylnej szyby, instalację radiową, światła przeciwmgłowe, wewnętrzne listwy ozdobne, zagłówki foteli, kieszenie w drzwiach, rozkładaną tylną kanapę, zapalniczkę i popielniczki tylne, lampki oświetlenia wnętrza, bagażnika i schowka, programator przerwy pracy wycieraczek,, wskaźnik ciśnienia oleju oraz wygłuszenie komory silnika.

W stosunku do wersji standardowej wersja „Popular” wyposażona została w węższe ogumienie 165/70SR13, statyczne pasy bezpieczeństwa, ceratową tapicerkę oraz wykładzinę bagażnika zastosowaną z Polskiego Fiata 125p zakrywającą jedynie podłogę.

polo15c83
Popular

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia