Jak często wymieniać wycieraczki?

483

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

 

Wycieraczki to jeden z przykładów dużych rozbieżności pomiędzy zaleceniami producentów a faktycznym czasem eksploatacji przez kierowców. Warto się zastanowić jak długo dopuszczalne jest używanie jednego zestawu oraz jaki to ma wpływ na bezpieczeństwo i jakość jazdy.

Niedawny wypadek z udziałem limuzyny prezydenta, który dotyczył wprawdzie kwestii okresu użytkowania opon, zainicjował dyskusję związaną z bezpieczeństwem na drodze. Okazało się, że pęknięta opona miała prawie 6 lat i znacznie przekraczała wskazówki producenta. Temat ten można rozciągnąć na znacznie więcej elementów wyposażenia pojazdu i to w kontekście nie tylko vipów, ale przede wszystkim zwykłych kierowców, którzy stanowią na drogach zdecydowaną większość. Niestety, często musi dojść do niebezpiecznego zdarzenia, aby ktoś zdecydował się na wymianę opon, klocków hamulcowych czy wycieraczek.

Jak często wymieniać wycieraczki?

Wycieraczki to bardzo ważna część samochodu, mamy je praktycznie cały czas na oku i są naszym podstawowym orężem w obronie przed ciężką pogodą. Ich producenci zalecają wymianę po pół roku od zamontowania, ale dla większości kierowców taki termin pewnie wydaje się abstrakcją. Realnie, najwięcej zależy i tak od ilości wykonanych cykli, a także intensywności zabrudzeń mechanicznych.
,,Kierowca jest w stanie przedłużyć żywotność wycieraczek, jeśli regularnie myje i odtłuszcza szybę. Szczególnym okresem jest zima, kiedy skrupulatnym oczyszczeniem pojazdu ze śniegu i lodu możemy oszczędzić sobie uszkodzenia wycieraczki oraz porysowania szyby” – mówi Maciej Nowopolski, przedstawiciel Oximo, polskiej marki wycieraczek.

Poza tym, jak ze wszystkim – wycieraczka wycieraczce nie równa, dlatego wiele zależy od jakości produktu. Zaopatrując się w wycieraczki wyższej klasy, mamy prawo zakładać, że posłużą one dłużej niż przeciętny wyrób. Warto zwrócić uwagę czy adapter, do którego jest przytwierdzona szyna wycieraczki został wykonany z metalu czy z plastiku oraz czy sama szyna wykonana jest z ocynkowanej stali, czy z jakiegoś słabszego tworzywa. Najbardziej innowacyjne wycieraczki, np. Oximo, posiadają również mieszankę polimerów z włóknami carbonu, zwiększającą odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz dodatkową warstwę silikonu, pozwalającą utrzymać właściwości wycierania w skrajnych warunkach atmosferycznych.

Przeczytaj także: Co warto wiedzieć o wycieraczkach samochodowych?

wycieraczki-szyb-oximo-wusp-pojedyncza-m

Prawidłowy dobór wycieraczek do auta.

Firma Oximo z Gdyni sprzedająca rocznie ponad 200 tysięcy wycieraczek do aut osobowych, ciężarówek i autobusów chętnie dzieli się doświadczeniami związanymi z obsługą klientów. Jak dodaje Maciej Nowopolski – ,,Wielokrotnie okazuje się, że przyczyną braku wymiany wycieraczek nie są finanse, a brak determinacji kierowcy. Na przykład, trudności ze znalezieniem prawidłowego modelu wycieraczek do swojego auta wystarczają by zaniechać sprawy lub przełożyć to jeszcze na później”. Stąd z myślą o kierowcach, którzy lubią dostawać podpowiedzi i gotowe informacje powstała platforma www.oximo.info, gdzie można dopasować model pojazdu z odpowiednimi dla niego wycieraczkami.

A Wy jak często wymieniacie wycieraczki?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia