Hamulce – porady i wskazówki dotyczące wymiany

321

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

W poprzednim artykule napisałem jak trzeba przygotować się do wymiany podzespołów ukaładu hamulcowego, co wybrać i czym się kierować. Dziś pragnąłbym zwrócić uwagę na podstawowe problemy przy wymianie hamulcy oraz objawach jakie daje ich zużycie.

Chociaż raz w życiu zdarzyło się nam hamować awaryjnie z bardzo dużej prędkości. Po takim zachowaniu możemy wyczuć delikatne bicia na kierownicy. Takie nerwowe, samoistne ruchy kierownicy podczas hamowania mają najczęściej przyczynę w zwichrowanych tarczach hamulcowych. Innym sygnałem zużycia tarcz lub klocków jest albo piszczenie (pomijam klocki które potrzebują się rozgrzać oraz takie które wykonane są z materiałów wytrzymałością zbliżoną do butelki po winie) albo specyficzny dźwięk tarcia metalem o metal. W skrajnej sytuacji może dojść do zakleszczenia się klocka. Taka sytuacja jest o tyle niebezpieczna, że może prowadzić do uszkodzenia felgi a nawet do unieruchomienia auta. W takim razie, jak dbać o hamulce?

Przygotowanie.

20160129_084920

Na początku prac należy się zorientować co może być nam potrzebne i zobaczyć które elementy układu hamulcowego są zużyte. Pakiet startowy który na pewno będzie nam potrzebny to dobry zestaw kluczy, urządzenie do wciskania tłoczków hamulcowych (może być duży klucz hydrauliczny), smar do tłoczków (koniecznie!), pilnik, podnośnik i kobyłka. Gdy podczas hamowania bicia na kierownicy nie odczuwamy, wymiana tarcz może nie być konieczna. Należy jednak zwrócić uwagę na to, jak wyglądają tarcze. Chodzi tutaj o tzw. rant oraz czy tarcza nie ma jakiś głębokich wżerów lub miejsc gdzie jest w jakiś sposób uszkodzona. Jeżeli tarcza jest wolna od wad a rant nie jest duży możemy przystąpić do wymiany.

20160430_123911

Wymiana.

O podstawowych czynnościach takich jak pod lewarowanie samochodu, zabezpieczeniu go kobyłką lub coś co stabilnie nam podtrzyma auto, oraz zdjęciu koła nie będę się rozpisywał. Gdy już mamy przed sobą tarcze oraz zacisk hamulca możemy przystąpić do działania.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia