Świece zapłonowe – tych elementów nie warto zaniedbywać

2408

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Świece zapłonowe

Współczesne świece zapłonowe są elementami nieporównywalnie wytrzymalszymi niż te, które były montowane w latach 90. Nie znaczy to jednak, że pozostają całkowicie bezobsługowe. Co warto wiedzieć na temat ich budowy i prawidłowej eksploatacji?

Świece zapłonowe są krańcowym i jednocześnie jednym z najistotniejszych elementów układu zapłonowego. Odpowiadają za wytwarzanie iskry, która inicjuje zapłon mieszanki paliwowo-powietrznej. Utrzymanie ich w dobrej kondycji w dużej mierze warunkuje prawidłową pracę silnika, co odczują zwłaszcza właściciele samochodów z nowoczesnymi jednostkami, które muszą spełniać wyśrubowane normy emisyjne. Z całą pewnością nie warto pomijać tego elementu podczas okresowego przeglądu. Wszelkie zaniedbania w tym obszarze zemszczą się bardzo szybką, a oznaką niesprawności będzie nie tylko nierówna praca silnika, ale także znaczny wzrost zużycia paliwa i odczuwalne pogorszenie osiągów.

Świece zapłonowe – budowa

Świece zapłonowe
Pod względem konstrukcyjnym, współczesne świece zapłonowe nie różnią się znacząco od wczesnych modeli.

O ile współczesne świece wykazują znacznie większą wytrzymałość niż wczesne rozwiązania, to w praktyce okazuje się, że na przestrzeni lat ich budowa zmieniła się tylko nieznacznie. Choć element ten nie jest szczególnie skomplikowany pod względem konstrukcyjnym, to warto zdać sobie sprawę z tego, że ich praca odbywa się w niezwykle trudnych warunkach.

Część świecy umieszczona jest w komorze spalania, gdzie doprowadza do zapłonu mieszanki. Proces ten odbywa się w temperaturze dochodzącej do 1000°C i przy ciśnieniu około 5 Mpa. Na świece oddziałują substancje agresywne, w tym paliwo oraz gazy spalinowe, a w każdej sekundzie pracy jednostki napędowej dochodzi do kilkudziesięciu wyładowań. Świece zapłonowe nie mają zatem łatwego życia, a ich zużycie jest naturalnym procesem, wynikającym właśnie z ekstremalnego środowiska pracy.

Zewnętrzna część świecy składa się z ceramicznego izolatora oraz korpusu. Izolator zaopatrzony jest w tzw. bariery prądu pełzającego (element o falistej strukturze), które mają za zadanie zapobiegać odpływowi napięcia do masy samochodu. Korpus wykonany jest ze stali, a jego górna część, o kształcie sześciokąta, umożliwia wkręcanie i wykręcanie elementu.

Wewnątrz świecy znajduje się tzw. elektroda wewnętrzna (rdzeń wykonany z dobrze przewodzącego metalu, który zapewnia właściwe odprowadzanie powstałego ciepła, np. z miedzi), umieszczona na całej długości elementu. Jej górna część jest gwintowana, co umożliwia nakręcenie końcówki ułatwiającej połączenie świecy z kablem zapłonowym. W dolnej części korpusu umieszczona jest elektroda boczna, która łączy się z masą (lub kilka elektrod, w zależności od wariantu). Ten element wykonany jest ze stopu Ni-Cr, który zapewnia odpowiednią odporność na obciążenie termiczne. Niektóre świece wyposażone są w odbiorniki przeciwzakłóceniowe (ze stopionego szkła). Szczelność połączenia między izolatorem a korpusem świecy zapewnia uszczelka wewnętrzna. W świecach z płaskim uszczelnieniem zewnętrznym występuje też uszczelka zewnętrzna.

Świece zapłonowe – zasada działania

Świece zapłonowe
Świece zapłonowe wywierają bardzo istotny wpływ na pracę jednostki napędowej.

Zasada działania świec zapłonowych jest tak samo prosta, jak ich budowa. Przewód zapłonowy, połączony z końcówką znajdującą się na szczycie ceramicznego izolatora, dostarcza prąd do elektrody wewnętrznej. Między elektrodą wewnętrzną i boczną (czyli masową), trwale połączoną z korpusem świecy, pojawia się wyładowanie, które tworzy iskrę zapalającą mieszankę paliwowo-powietrzną.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia