Sezon rowerowy rozpoczęty. O czym należy pamiętać?

2
41

Sezon rowerowy rozpoczęty – pamiętajmy, że na drogach nie jesteśmy sami.

Sezon rowerowy rozpoczęty – warto być na bieżąco.

 Sezon rowerowy rozpoczęty

Sezon rowerowy rozpoczęty, więcej rowerzystów na drogach, w parkach i ścieżkach rowerowych

W naszym kraju po śniegu pozostało tak naprawdę bardzo mało śladów. Jednak to co najbardziej zachęca miłośników jednośladów to dodatnia temperatura, która kusi by wsiąść na rower. Do akcji przystąpili również policjanci, którzy mają na celu zwracać większą uwagę na użytkowników jednośladów. W co musi być wyposażony nasz rower i o czym należy pamiętać zanim wsiądziemy na rower?

Rower i jego wyposażenie

Łatwo zauważyć, że z roku na rok powiększa się grono rowerzystów. W mieście rower jest bardzo dobrym rozwiązaniem jeśli chodzi o korki lub uniezależnienie się od komunikacji miejskiej. Warto pamiętać, że gdy przystąpimy do zakupu, to nowy rower nie jest w pełni wyposażony. Dlatego też żeby odpowiadał polskim przepisom o obowiązkowym wyposażeniu jednośladów, musimy sami się w te rzeczy doposażyć. To właśnie za te braki policjant może nam wystawić mandat

Wedle przepisów rower musi być wyposażony w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej z przodu, co najmniej jedno światło odblaskowe o kształcie innym niż trójkątny oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej z tyłu, przynajmniej jeden sprawny hamulec, a także dzwonek lub inny sygnał o nieprzeraźliwym dźwięku. Przepisów nie łamią te osoby, które w ciągu dnia na rowerach jeżdżą bez lamp. Jednak po zmroku nasz jednoślad musi mieć światła z przodu i z tyłu. Polskie przepisy nie nakazują używania kamizelek odblaskowych ani kasków – nawet w przypadku dzieci. Warto jednak rozważyć ich stosowanie, a w szczególności kamizelki, którą można łatwiej dostrzec niż same elementy odblaskowe roweru.

Pamiętajmy! Przepisy te stworzone są tylko po to, by rowerzyści byli bardziej widoczniejsi na drogach, a zarazem czuli się pewniej i bezpieczniej. Rowerzysta musi też trzymać przynajmniej jedną ręką kierownicę, z kolei nogi musi mieć na pedałach lub podnóżkach. Nie może też używać telefonu, trzymając go w dłoni. Jednak rozmowy można prowadzić przy użyciu słuchawek.