Test nawigacja Mio MiVue Drive 65 LM – opis
Nowa nawigacja Mio MiVue Drive 65 LM z 6,2 – calowym ekranem dotykowym. Wpisuje on się w linię pięciu urządzeń wyposażonych albo w ekran 5° (modele z numeracją 50, 55) albo 6,2° (modele z numeracją 60, 65, 65 Truck). Nawigacja oferuje wiele ciekawych rozwiązań dla kierowców ceniących wielofunkcyjność i łatwość w obsłudze.
Nawigacja Mio MiVue Drive 65 LM
Urządzenie jest proste i bardzo intuicyjne w użytkowaniu. Instrukcja obsługi jest właściwie formalnością. Duży ekran pozwala na swobodą obsługę menu oraz wybieranie trasy. Jedynym minusem może być fakt, iż nawigacja potrzebuje trochę bardziej zdecydowanego nacisku, przy wybieraniu funkcji ,niż jesteśmy przyzwyczajeni choć by przy obsłudze telefonów komórkowych z ekranami dotykowymi. Oddzielna przyssawka i wsuwana na nią nawigacja jest dobrym pomysłem. Pozwala nam to na umieszczenie przyssawki w odpowiednim miejscu na szybie i zdejmowanie nawigacji w momencie wysiadania z auta. Na pewno zaoszczędzi nam to koszty ewentualnej wymiany szyby. Nawigacja nie zmieści się raczej w kieszeni ale na pewno będzie pasować do plecaka, torebki czy samochodowego schowka. Niestety sporym problemem, w szczególności dla kobiet, jest sposób mocowania przyssawki nawigacji. Jej montaż jest ciężki i naraża paznokcie na połamanie. Pocieszające jest jednak to, iż prawidłowo zamontowanej nie będziemy mieli potrzeby przez dłuższy czas ruszać a jej mocowanie jest mocne i stabilne.
Urządzenie posiada funkcję nagrywania obrazu. Istnieje możliwość dokupienia kamery tylnej. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą być pewne, iż w razie niepożądanego zdarzenia nic nie umknie oku kamer z żadnej strony auta. Przednia kamera posiada szeroki kąt nagrywania, bo aż 140°, szklane soczewki oraz przesłonę F1.8. Nawigacja rozpoczyna nagrywanie obrazu w momencie przekręcenia stacyjki w aucie. Sama obsługa wideorejestratora jest łatwa i przyjemna. Warto dodać, iż nagrywanie oraz obsługa kamery w żaden sposób nie koliduje z nawigacją. Urządzenie posiada dodatkową opcję dołączenia GPS do nagrania. Pozwala to na zapisanie i odtworzenie w specjalnym programie MiVue Manager przebytej trasy. Jeśli kierowca ma taką potrzebę może również zapisać pomiar prędkości.
Test nawigacja Mio MiVue Drive 65 LM – specyfikacja urządzenia
Rodzaj i rozmiar wyświetlacza – Dotykowy ekran LCD 6,2”
Rozdzielczość wyświetlacza – 800 x 480 pikseli
Rozdzielczość wideo – 1080p @ 30 klatek/sek. 1296p @ 30 klatek/sek.
Procesor – Mstar 800 MHz
Pojemność baterii – 1100 mAh
Wbudowany wideorejestrator – TAK
Kamera tylna – Opcja
Złącze do zasilania – Mini-USB
Wymiary- 173,1(dług.) x 101,5(szer.) x 18,7(wys., bez kamery)
Waga- 295 g
Zestaw głośnomówiący Bluetooth – TAK
Możliwość wyłączenia prędkości na filmie – TAK
TMC – TAK
System operacyjny – Windows CE 6.0
Matryca – AR0330(3M)
Szklana soczewka i przysłona – Szkło 6G+1R / F1.8
Kąt widzenia – 140°
Czujnik przeciążeń “G-sensor” – TAK
GPS zintegrowany z plikiem wideo – TAK
WDR-TAK
Format wideo.- MP4(H.264)
Gniazdo na kartę micro SD – 2 x — dla wideorejestratora i nawigacji
Maks. pamięć na karcie SD – 64 GB
Test nawigacja Mio MiVue Drive 65 LM- część 1
Nawigacja urządzenia jest klarowna i bardzo dokładna. Korzystanie z niej jest przyjemnością. Dużym plusem jest dożywotnia gwarancja aktualizacji map oraz bazy ostrzeżeń o fotoradarach (maksymalnie 4 razy w roku). Pomocą dla kierowcy są systemy LDWS – system ostrzeżenia o opuszczeniu pasa ruchu oraz FCWS – system antykolizyjny. Pomogą one uchronić się nam przed niebezpieczeństwem. Możemy również skorzystać z systemu TMC czyli informacji o korkach oraz wszelkich utrudnieniach na drodze z funkcją ich omijania. Usługa ta dostępna jest także w Polsce. W trakcie ustawiania trasy dojazdu mamy możliwość wyboru różnych wariantów drogi od najszybszej, najbardziej ekonomicznej, najłatwiejszej po najkrótszą. Po akceptacji trasy możemy wyświetlić ją w trybie symulacji. Funkcja Learn Me Pro sprawia, iż nasza nawigacja uczy się nas przez co dostosuje i dopasuje trasę do kierowcy.
Fajnym atutem jest Bluetooth, który pozwala nam na wykorzystanie nawigacji jako zestawu głośnomówiącego. Możemy również wydawać komendy głosowo co w czasie jazdy będzie dużym ułatwieniem.
Test nawigacja Mio MiVue Drive 65 LM – część 2
Nawigacja Mio jest naprawdę fajnym i godnym polecenia urządzeniem. Jeśli ktoś potrzebuje i chce mieć takiej wielkości nawigację a do tego wideorejestrator oraz w razie potrzeby urządzenie głośnomówiące to jest to pozycja jak najbardziej dla niego. Spełnia ona wszystkie te kryteria w jednym urządzeniu i oferuje od siebie jeszcze o wiele więcej. Powoduje to zmniejszenie ilości kamerek, kabelków i innych przyssawek w aucie. Niestety musimy się liczyć z tym, iż będziemy najprawdopodobniej w większości wypadków zabierać ją ze sobą lub chować gdzieś w aucie gdy nie będzie naw w nim a wsuwanie jej na przyssawkę w początkowej fazie użytkowania może nastręczyć trochę problemów szczególnie w nocy. Jednakże jest to kwestia wprawy i przyzwyczajenia. Szkoda, że producent nie pomyślał również o etui na nawigację, gdyż włożenie jej do torby lub schowka naraża urządzenie na rysy i uszkodzenia. Ten problem można rozwiązać dokupując oddzielnie etui, co na szczęście nie jest dużym kosztem. Firma Mio zdała test wprowadzając na rynek godną polecenia i ciekawą nawigację.
Podsumowanie nawigacja Mio MiVue
Plusy nawigacji:
+ duży przejrzysty ekran
+ dobre mapy nawigacyjne
+ możliwość użytkowania jako urządzenie głośnomówiące
+ możliwość podpięcia do systemu kamery tylnej (kamera do kupienia oddzielnie)
+ dobrej jakości kamera z szerokim kątem nagrywania – 140°
+ dożywotnia darmowa aktualizacja map
+ intuicyjna obsługa
Minusy nawigacji:
– ciężkie mocowanie nawigacji zarówno do szyby jak i później do przyssawki
– brak etui.
Przeczytaj nasz Test Renault Clio TCe GT Line oraz nawigacji Mio MiVue Drive 65 LM