Inwestycje drogowe – województwo wielkopolskie

345

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Inwestycje drogowe – województwo wielkopolskie
Inwestycje drogowe – województwo wielkopolskie

Inwestycje drogowe – województwo wielkopolskie, to kolejny artykuł omawiający roboty drogowe prowadzone przez GDDKiA.

Nadszedł czas na kolejny tekst z serii traktującej o prowadzonych lub planowanych inwestycjach drogowych. Dzisiaj zajmiemy się województwem wielkopolskim, które na chwilę obecną ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć dróg. Województwo wielkopolskie zajmuje drugie miejsce, jeśli chodzi o wielkość, a trzecie pod względem liczby ludności – mieszka w nim ponad 3,47 miliona osób. Jeżeli chodzi o drogi ekspresowe, to w omawianym regionie znajduje się trasa S5, S10 i S11, a także autostrada A2. Co istotne, przez województwo wielkopolskie przebiega kilka szlaków komunikacyjnych, które są niezwykle istotne zarówno z punktu widzenia ruchu cywilnego, jak i transportu towarów. Autostrada A2 jest częścią międzynarodowej trasy prowadzącej z Europy Zachodniej do Rosji, natomiast z północy na południe przebiega trasa łącząca Bałtyk z południem Europy. Bliskość tych szlaków komunikacyjnych sprawia, że ten fragment kraju był od samego początku uznawany za niezwykle istotny pod względem transportu. Porównując do innych województw, w Wielkopolsce stan dróg wygląda stosunkowo dobrze. Przyjrzyjmy się mu zatem z bliska. Inwestycje drogowe – województwo wielkopolskie.

Inwestycje drogowe – województwo wielkopolskie
Inwestycje drogowe – województwo wielkopolskie

Inwestycje drogowe – województwo wielkopolskie

Zacznijmy od drogi ekspresowej S5, której fragment jest również wschodnią obwodnicą Poznania. Budowa wspomnianej obwodnicy znacznie odciążyła miasto i przyspieszyła ruch towarowy. Aktualnie prowadzone są prace na odcinkach Wronczyn – Kościan Południe – Radomicko – Leszno Południowe – Kaczkowo. Całość ma długość wynoszącą ponad 63 kilometry, a wartość projekty wynosi około 1.339.000.000 złotych. Pierwszy fragment trasy (Wronczyn – Kościan Południe) ma zostać oddany do użytku już w listopadzie tego roku, kolejne odpowiednio: w wakacje 2019 roku, do końca 2018 roku, oraz do końca marca 2018 roku. Budowana jest również obwodnica Jarocina w ciągu drogi ekspresowej S11. Ta inwestycja wyceniana jest na 293 miliony złotych, a ma zostać zakończona już w sierpniu 2017 roku (jest to jednak termin umowny, a więc prace mogą się przedłużyć). Trwa również drugi etap budowy obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego, który wyceniany jest na 284 miliony złotych, a zakończyć ma się jeszcze w tym miesiącu (ponownie należy wspomnieć, że jest to termin umowny). Niecały rok temu ruszyła także budowa obwodnicy Kępna o długości 3,7 kilometra. Jej wartość to ponad 66 milionów złotych, a przewidywany czas zakończenia robót to wrzesień 2018 roku.

Inwestycje drogowe – województwo wielkopolskie
Inwestycje drogowe – województwo wielkopolskie

Inwestycje drogowe – województwo wielkopolskie

Jednocześnie z budową obwodnicy Kępna prowadzony jest przetarg mający wyłonić wykonawcę inwestycji określanej jako drugi etap budowy obwodnicy Kępna. Oferta zostanie wybrana po uwzględnieniu trzech kryteriów, a mianowicie: terminu realizacji, ceny, jak również okresu gwarancji. Aktualnie to wszystkie prace, jakie toczą się w województwie wielkopolskim. Jak już wspominałem, jest ono stosunkowo dobrze skomunikowane z resztą kraju i żadne większe inwestycje nie są planowane. W następnym tekście zajmiemy się województwem kujawsko-pomorskim, w którym dzieje się dużo więcej. Przykładem może być ogromna inwestycja dotycząca budowy drogi ekspresowej S5, a także przygotowania do ogłoszenia przetargu mającego wyłonić wykonawcę niezwykle istotnej drogi ekspresowej S10. Poza tym przez województwo kujawsko-pomorskie przebiega autostrada A1, której również przyjrzymy się z bliska. Do przeczytania w przyszłym tygodniu.

Inwestycje drogowe – województwo wielkopolskie
Inwestycje drogowe – województwo wielkopolskie

Źródło: GDDKiA

Zdjęcia: Acubens (Own work) [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons, MOs810 (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons, Radomil (Own work) [GFDL 1.2], via Wikimedia Commons, Andrzej Błaszczak (Own work) [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Zobacz także: Inwestycje drogowe – województwo lubuskie

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia