KTO Rosomak, AHS Krab, moździerz Rak – polski sprzęt wojskowy

1250

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

KTO Rosomak, AHS Krab i moździerz Rak
KTO Rosomak, AHS Krab i moździerz Rak

KTO Rosomak, AHS Krab i moździerz Rak to nowoczesny sprzęt, z którego korzysta Wojsko Polskie. Przyjrzyjmy się mu bliżej.

Dokładnie 15 sierpnia ulicami Warszawy przejechała defilada, podczas której mogliśmy podziwiać wyposażenie Wojska Polskiego. Pomimo tego, że nasza armia wciąż jest w trakcie modernizacji, to już teraz można zauważyć, że żołnierze dysponują coraz nowocześniejszym sprzętem. Warto zaznaczyć, że owa defilada odbyła się z okazji Święta Wojska Polskiego, które ustanowiono w 1992 roku. Jest ono obchodzone 15 sierpnia w celu uczczenia zwycięstwa armii polskiej w Bitwie Warszawskiej, potocznie nazywanej Cudem nad Wisłą. W dzisiejszym tekście skupimy się na nowoczesnym, produkowanym w Polsce, sprzęcie wojskowym, który systematycznie zasila polską armię, a także przeanalizujemy polskie siły zbrojne pod kątem wyposażenia, rodzajów wojsk i siły bojowej. Należy pamiętać, że chociaż liczebność armii uległa znacznemu zmniejszeniu w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, to wzrasta poziom wyszkolenia żołnierzy, a także pojawia się coraz nowocześniejszy sprzęt, jak chociażby słynne myśliwce F-16. Armia zawodowa, czyli taka, jaką obecnie dysponujemy, z reguły posiada znacznie większe możliwości, niż wojska poborowe. Skoro wyjaśniliśmy sobie tę kwestię, to pora, by przyjrzeć się z bliska wyposażeniu sił zbrojnych. KTO Rosomak, AHS Krab, moździerz Rak to jego istotna część.

KTO Rosomak, AHS Krab i moździerz Rak
KTO Rosomak

KTO Rosomak, AHS Krab, moździerz Rak – na pierwszy ogień idzie transporter

Zaczniemy od najbardziej popularnego Rosomaka. KTO Rosomak, czyli Kołowy Transporter Opancerzony to potężna maszyna, na szeroką skalę wykorzystywana w polskim wojsku. Celowo pominiemy kwestie dotyczące przetargów czy składania zamówień, by skupić się na właściwościach tego niezwykłego pojazdu. Rosomak posiada napęd na wszystkie koła (układ 8 × 8) i jest w stanie przewieźć aż 11 osób. Do tej pory powstało wiele wersji tej maszyny, różniących się od siebie wyposażeniem, uzbrojeniem, a nawet zakresem mobilności (Rosomaki, które wysłano do Afganistanu, były pozbawione możliwości pływania, w zamian za to zyskały dodatkowe opancerzenie). Transporter napędza silnik marki Scania o mocy 490 koni mechanicznych. Pozwala on na osiągnięcie prędkości rzędu 100 km/h. Zasięg Rosomaka na jednym tankowaniu wynosi około 800 kilometrów. Spośród wspomnianych wcześniej wersji warto wymienić, chociażby wóz ewakuacji medycznej, wóz ogniowy systemu moździerzy Rak, wóz rozpoznania technicznego, a także wóz nauki jazdy, na którym żołnierze uczą się obsługi Rosomaka. KTO Rosomak doskonale sprawdza się w służbie wojskowej i miejmy nadzieje, że jeszcze przez wiele lat będzie służył naszym żołnierzom.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia