Tunel Laerdal – jak wybudować taki tunel?
Do wybudowania tunelu Laerdal wykorzystano roboty strzałowe, czyli mówiąc wprost, posłużono się materiałami wybuchowymi. Trzy zespoły rozpoczęły pracę jednocześnie. Dwa zajęły się tunelem, który drążono od dwóch stron, a trzeci odpowiadał za kanał wentylacyjny, który miał niecałe trzy kilometry i łączył się z głównym tunelem. Inżynierowie wykorzystali najnowocześniejszą technologię, jak nawigacja satelitarna i profesjonalne celowniki laserowe, dzięki czemu udało im się utrzymać właściwy kierunek drążenia tunelu. Kiedy po czterech latach pracy dwie drużyny robotników spotkały się ze sobą, odchylenie tunelu wyniosło jedynie pół metra! Był to ogromny sukces norweskiej inżynierii. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów wybuchowych tempo drążenia tunelu wynosiło niemal 70 metrów tygodniowo.
Tunel Laerdal – czy to jest bezpieczne?
Pytanie o bezpieczeństwo przejazdu tego rodzaju tunelem nasuwa się samo, wszak jadąc nim mamy nad głową niezliczone ilości litej skały. W tunelu Laerdal zadbano o bezpieczeństwo, budując specjalne centrum monitoringu, gdzie odpowiednio przeszkoleni pracownicy obserwują dziesiątki ekranów i czujników, by w razie konieczności podjąć odpowiednie działanie. W tunelu co 250 metrów znajdziemy telefon alarmowy, a co 125 gaśnice. Projektanci stworzyli również miejsca, w których można bez problemu nawrócić. W tunelu zainstalowano także nadajnik radiowy, poprzez który wysyłane są komunikaty do kierowców, a Ci mogą je odbierać przy użyciu radia samochodowego. Zadbano również o odpowiedni wygląd tunelu i to nie tylko pod kątem estetyki. Zespół psychologów pomagał opracowywać wygląd wnętrza, tak aby pozytywnie wpływał na kierowców. Również oświetlenie zostało pomyślane w ten sposób, aby imitować naturalne światło. Dla urozmaicenia monotonnej trasy, na przestrzeni całego tunelu znajdziemy trzy ogromne hale, wyglądem przypominające jaskinie. Stanowią one także miejsce, w którym kierowcy mogą odpocząć. Jak widać, projektanci pomyśleli o wszystkim.
Tunel Laerdal – dzieło ludzkich rąk
Tunel Laerdal to wspaniała konstrukcja, która pokazuje, że dzisiejsi inżynierowie mają naprawdę ogromne możliwości. Sposób, w jaki zbudowano tunel i to jak bardzo jest przemyślany, zadziwia i sprawia, że nawet turyści podążają w tamtym kierunku, by na własne oczy zobaczyć wspaniały tunel Laerdal. Chociaż sam nie widziałem go na żywo, to jestem przekonany, że warto nadrobić te kilka kilometrów, by podziwiać tę wspaniałą budowlę.
Zdjęcia: Sergey Ashmarin [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons, Gunnar Lotsberg [Attribution], via Wikimedia Commons, zbylon (24,5 km ..tunel) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons, Kunderka, Bania (Ze zbiorów własnych) [Public domain or Public domain], via Wikimedia Commons