Trzy najsłynniejsze mosty świata

990

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Trzy najsłynniejsze mosty świata
Trzy najsłynniejsze mosty świata

Przedstawiamy trzy najsłynniejsze mosty świata, które zna każdy z nas.

Jak już pewnie się zorientowaliście, czytając poprzednie teksty mojego autorstwa, jestem prawdziwym fanem mostów. Interesują mnie one z jednej strony, jako budowle, elementy infrastruktury drogowej, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ruchu drogowego. Podziwiam rozmach, z jakim są budowane. Właśnie dlatego popełniłem teksty opisujące najdłuższy czy najwyższy most świata. Jest też druga strona, która mnie interesuje, a chodzi o to, że niektóre spośród tysięcy mostów na stałe zapisały się w historii i świadomości ludzi. Tak naprawdę, nie wiem, od czego to zależy, jednak coś sprawia, że część tych wspaniałych budowli staje się nieśmiertelna właściwie już od momentu rozpoczęcia budowy.

W dzisiejszym tekście zaprezentuje trzy najsłynniejsze mosty świata. Jestem przekonany, że zna je każdy z Was – z filmów, seriali, lekcji historii lub książek – jednak pozwolę sobie nieco przybliżyć ich historię. W tym celu wybierzemy się w dość długą podróż, a naszym pierwszym celem będą Stany Zjednoczone. Ruszajmy w drogę!

Trzy najsłynniejsze mosty świata
Trzy najsłynniejsze mosty świata – Golden Gate

Trzy najsłynniejsze mosty świata – Most Golden Gate

Pierwszy z mostów, które chcę opisać, znajduje się w San Francisco. To oczywiście znany na całym świecie Most Golden Gate. Ta piękna budowla została oddana do użytku już w 1937 roku i od tamtej pory odgrywa rolę niezwykle istotnej przeprawy drogowej. Golden Gate Bridge to most wiszący, po którym każdego miesiąca przejeżdża niemal 3,5 miliona samochodów. Ma on 2737 metrów długości, a charakterystyczny kolor sprawia, że wyróżnia się na tle innych budowli tego typu. Co ważne, chociaż większość osób zapytana, stwierdzi, że most Golden Gate jest koloru czerwonego, to tak naprawdę ten wspaniały most jest malowany na kolor pomarańczowy. Podziw wzbudzają również liny, na których wisi most. Mają one średnicę 93 centymetrów i w ich skład wchodzi dokładnie 27572 drutów stalowych.

Niestety omawiany most stał się również ulubieńcem osób chcących odebrać sobie życie. Do tej pory skoczyło z niego ponad 2500 osób, z czego ponad 2000 poniosło śmierć. Aktualnie zbierane są fundusze mające na celu wyremontowanie mostu Golden Gate, tak by był w stanie wytrzymać nawet najsilniejsze trzęsienia ziemi.

Trzy najsłynniejsze mosty świata – Tower Bridge

Kolejny etap naszej podróży zaprowadzi nas prosto na Wyspy Brytyjskie, do Londynu. To właśnie tutaj znajduje się jeden z najpiękniejszych mostów zbudowanych w stylu wiktoriańskim. Tower Bridge, bo o nim mowa to prawdziwe dzieło sztuki, które od zawsze było uważane za jedną z najpiękniejszych budowli w całej Wielkiej Brytanii.

Trzy najsłynniejsze mosty świata
Trzy najsłynniejsze mosty świata – Tower Bridge

Jest to most zwodzony, wybudowany w XIX wieku. Oddano go do użytku dokładnie w 1894 roku, a swoją nazwę wziął od twierdzy Tower of London, która leży tuż obok niego. Każde ze skrzydeł mostu waży 1200 ton, a otwierane są przy pomocy elektrycznego mechanizmu (wcześniej do wytworzenia energii niezbędnej do podniesienia przęseł wykorzystywano parę). Turyści tłumnie przybywają na Tower Bridge, chcąc pospacerować kładką dla pieszych, która znajduje się na wysokości 34 metrów nad poziomem drogi i łączy dwie wieże. Warto zaznaczyć, że niebieski kolor, którym ozdobiono most, pojawił się na nim dopiero w 2010 roku. Jedno jest pewne, jeśli chcecie zwiedzić Londyn, musicie przejść przez Tower Bridge.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia