Jaką benzynę warto tankować – Pb 95 czy 98?

15866

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Pb 95 czy 98?

Obiecywana wyższa moc i niższe spalanie vs paliwo zalecane przez producenta, czyli Pb 95 czy 98?

Wśród kierowców utrwaliło się przekonanie, że im wyższa liczba oktanowa paliwa, tym wyższa jest moc silnika przy jednoczesnym niższym spalaniu. Atmosferę euforii podsycają sami dystrybutorzy, którzy reklamują sprzedawane na stacjach produkty jako miksturę stanowiącą mariaż mocy, czystości i wydajności. Podobno, wyższa liczba oktanowa paliwa to wyższa wydajność w danej jednostce objętościowej, ale jak teoria ma się do praktyki? W większości przypadków, producenci samochodów zalecają tankować zwykłą benzynę 95-oktanową, co zatem stanie się, gdy do baku wlejemy szlachetniejsze paliwo? Zastanówmy się, warto tankować Pb 95 czy 98?

Pb 95 czy 98, czyli o co chodzi z tymi cyferkami?

Pb 95 czy 98?
Pb 95 czy 98?

W bardzo wielu przypadkach, benzyna 98-oktanowa sprzedawana jest jako paliwo klasy premium, z zawartością specjalnie dobranych dodatków. Pomińmy na chwilę tę kwestię i skupmy się na na liczbach 95 i 98.

Mowa tu o wartościach oktanowych. W dużym uproszczeniu – im wyższa jest ta liczba, tym większą odporność na sprężanie wykazuje paliwo. Nie ma zatem przeszkód, żeby zapłon nastąpił dość późno, czyli gdy mieszanka została maksymalnie “ściśnięta”. W praktyce skutkuje to lepszym spalaniem mieszanki i skróceniem cyklu.

Daje to masę korzyści. Większe sprężenie sprawia, że silnik potrzebuje mniejszą dawkę mieszanki paliwowo-powietrznej. Efektywne spalanie to mniej nagaru, mniej nagaru to czystszy, sprawniejszy i bardziej żywotny silnik. Zatem w teorii, nic tylko lać 98. Otóż nie do końca.

Pb 95 czy 98 – spektakularne efekty to mit

Zaznaczmy, samochody, dla których zalecana jest benzyna bezołowiowa 95, są też przystosowane do spalania paliwa o wyższej liczbie oktanowej. Inaczej wygląda to w przypadku zatankowania zbyt “ubogiej” benzyny. Pół biedy jeżeli silnik ma na podorędziu czujnik spalania detonacyjnego, wtedy sterownik dobierze parametry pracy tak, aby nie doszło do poważnego uszkodzenia jednostki. W starszych pojazdach takiego udogodnienia często nie ma, więc skutki mogą być opłakane.

To, że silnik może spalać benzynę 98, nie oznacza, że jest w stanie całkowicie wykorzystać jej potencjał. Dostosowanie kąta wyprzedzenia zapłonu i, w niektórych przypadkach, zmiana fazy otwarcia zaworów ssących to jeszcze nie wszystko, efektywne spalanie 98-ki wymaga wysokiego stopnia sprężenia. Należy też dodać, że zazwyczaj, im wyższa liczba oktanowa, tym niższa jest wartość opałowa paliwa. Nie będzie zatem odczuwalnego przyrostu mocy i poprawy osiągów, a w niektórych przypadkach, paradoksalnie może dojść do uszkodzenia silnika.

Pb 95 czy 98 – stary silnik to brudny silnik

Pb 95 czy 98? jaka jest prawda?
Pb 95 czy 98?

W toku eksploatacji, jednostka napędowa podlega naturalnemu zużyciu. W metalowej powierzchni powstają mikroubytki, w których zbiera się nagar. Jak na ironię, niepożądany efekt spalania benzyny, w takim przypadku, nabiera właściwości uszczelniających.
Benzyna 98 bardzo często wzbogacana jest o dodatki myjące silnik.Przy założeniu, że ta mikstura naprawdę działa, część zanieczyszczeń zostanie spalona w cylindrach. Pozostałość trafi do oleju, pogarszając jego właściwości smarne.W tym kontekście, spadek mocy i wzrost spalania, wynikające z obniżonej szczelności w cylindrach, to mniejszy problem.

Zatem Pb 95 czy 98? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – jeżeli producent zaleca tankowanie 98-ki, należy tankować właśnie takie paliwo. W silnikach dostosowanych do spalania 95-tki, nie da to oczekiwanego efektu w postaci wzrostu mocy. Zużycie paliwa? Płacąc kilkadziesiąt groszy więcej za każdy litr, z całą pewnością nie wyjdziemy na plus.

Zastanawiasz się, kiedy włączyć światła przeciwmgłowe? Odpowiedź znajdziesz tutaj.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia