Mazda CX-5 Skyactiv-G AWD

2234

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Mazda CX-5 Skyactiv-G AWD

Mazda CX-5 Skyactiv-G AWD

Mazda zawsze chadzała własnymi ścieżkami, Mazda CX-5 Skyactiv-G AWD to średniej wielkości SUV. Technologia SkyActive wywraca do góry nogami spojrzenie na problematykę emisji zanieczyszczeń w kontekście pojemności. Kiedy wszyscy idą drogą downsizingu Mazda zwiększa pojemność i nie stosuje turbo w silnikach benzynowych. Technologia SkyActiv to duży stopień sprężania w silniku benzynowym i niski w dieslu, w obu przypadkach pierwotnie był 14,5:1. Okazuje się że tlenki azotu są w normie a silniki ma całego awaryjnego osprzętu w postaci turbo i masy detali narażonych na awarię. Nasza CX-5 nie uległa downsizingowi i mamy do dyspozycji 2500 cm3 bez doładowania, jak na benzynę o takiej pojemności ma mało cylindrów bo jedynie cztery. Ale to jest droga Mazdy, niskie koszty produkcji i bezawaryjność, im mniej cylindrów i brak doładowania to prostota konstrukcji która przekłada się właśnie na bezawaryjność. Kiedy słyszeliście o problemach silnikowych Mazdy? No właśnie!

Mazda CX-5 Skyactiv-G AWD

teraz okiem technicznym

Mazda CX-5 Skyactiv-G AWD Silnik/skrzynia

Downsizing czasem mnie przeraża kiedy do auta jak Talisman wkłada się silnik 1500cm3 o porażających 110KM. Tu mamy 2,5L atmosferyczną benzynę generującą 192KM i co zaskakujące w rzędzie jest tylko 4 cylindry. Dostajemy 256Nm już przy 3200obr/min co przy atmosferycznym silniku jest wyczynem tym bardziej moc przy 5700obr/min. Takie parametry powodują że przy 6biegowym automacie mamy sprint do setki w 8,2s i to przy jakim brzmieniu motoru… Brzmienie silnika naturalne bez potrzeby oszukiwania w audio pokładowym. Największe zastrzeżenie mam do skrzyni, ma jedynie 6 biegów a to już nie te czasy. Mazda aspiruje do PREMIUM więc wydaje mi się że 7 przełożeń to minimum, na szczęście mamy AWD czyli permanentny napęd na wszystkie koła, to zapewnia stabilność zwłaszcza zimą.

Mazda CX-5 Skyactiv-G AWD

Mazda CX-5 Skyactiv-G AWD  – Zawieszenie/koła/hamulce

Regulowana twardość zawieszenia jest tu niedostępna niestety ale jest ono rozsądnym kompromisem między twardością typu sport a komfortem. W rezultacie mamy dość sprężyste nastawy dobrze znoszące polskie drogi z dziurami, wybojami i tarką. Oczywiście przód to McPherson ale za to z tyłu jest zawieszenie wielowahaczowe. Hamulce tarczowe z tyłu i tarcze chłodzone z przodu bardzo skuteczne dzięki zawieszeniu ale i koła 225/45×19 są trochę za wąskie ale trakcja tego modelu jest naprawdę imponująca zwłaszcza na nierównych zakrętach.

Mazda CX-5 Skyactiv-G AWD

Mazda CX-5 Skyactiv-G AWD – Ekonomia

Spalanie tego silnika jest zaskakujące jak na tak dużą pojemność, w trasie można liczyć na 7,5l/100km natomiast w mieście na 9,5. Oczywiście to są wartości związane ze spokojną jazdą, jeśli użyjemy mocy otrzemy się o 12l/100km co i tak jest do przyjęcia bo auto duże. Myślę że filozofia Mazdy zostanie doceniona po latach kiedy to wszyscy kupując używane auto o przebiegu 200tys km zastanowią się w jakim stanie jest turbina i panewki w takim audi 1,4tsi. Mazda ze swoim atmosferycznym silnikiem przeżyje takie wypierdki dwukrotnie paląc rozsądnie i dając radość z bezawaryjności i naturalnego brzmienia silnika.

Mazda CX-5 Skyactiv-G AWD

czy znasz Mazdę 6

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia