Suzuki Ignis Hybrid SHVS DualJet Allgrip

1004

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Suzuki Ignis Hybrid SHVS DualJet Allgrip

Suzuki Ignis Hybrid SHVS DualJet Allgrip

Suzuki Ignis powoli zdobywa serca polskich kierowców, ostatnio przedstawiłem Wam wersję 4WD, 2WD a teraz Suzuki Ignis Hybrid SHVS DualJet Allgrip. Mało jest aut z tego segmentu wyposażonych w napęd na cztery koła. Najpopularniejszym konkurentem jest Fiat Panda gdzie ilość egzemplarzy 4×4 w ogólnej sprzedaży sięga kilku procent. Pewnie to samo będzie z Ignisem, większość sprzedaży będzie to wersja 2WD, mało jest zastosowań dla 4WD w tak małym aucie. Mało jest też aut tak małych będących hybrydami a tu mamy jedno i drugie czyli 4WD i hybryda. Pod tym względem jest to absolutny unikat. Na chwilę obecną najrozsądniej byłoby upowszechnić hybrydy albo nawet wprowadzić obowiązek wyposażenia każdego nowego modelu w taki system. Następny krok to szersze upowszechnienie hybryd plug-in by dojść do elektryków. W Polsce gdzie brak gniazdek szybkiego ładowania a prąd jest z węgla elektryki to paranoja.

Suzuki Ignis Hybrid SHVS DualJet Allgrip

teraz okiem technicznym

Suzuki Ignis Hybrid SHVS DualJet Allgrip – Silnik/skrzynia

Silniki atmosferyczne nawet te małe potrafią bez problemu przejechać pół miliona kilometrów, w tym przypadku jest to jednostka 1200 ccm i ma 90KM oraz 120Nm. Moment jest dostępny już od 2tys obr w 90% bo silnik ma zmienne fazy rozrządu, niestety u dołu jest tego za mało więc polecam opcję z hybrydą. Zastosowanie skrzyni biegów o jedynie 5 przełożeniach w zupełności wystarcza więc znów tanie rozwiązanie, tanie i bezawaryjne. Silnik nie napracuje się zbyt wiele bo masa auta jest poniżej 900kg dzięki temu mamy rewelacyjną dynamikę poniżej 10.7s do setki.

Suzuki Ignis Hybrid SHVS DualJet Allgrip

Trwałość jednostki znanej od lat z innych Suzuki jest bardzo wysoka a w tym przypadku pewnie będzie jeszcze wyższa. Jeśli dodamy do tego parę koników z silnika elektrycznego to okaże się że i ekonomia jest lepsza i trwałość w porównaniu ze zwykłym benzynowcem. Tutaj hybryda jest bardzo uproszczona bo silnik elektryczny jest sprzężony ze spalinowym jako rozrusznik, silnik wspomagający i generator. Proste ale i tanie rozwiązanie.

Suzuki Ignis Hybrid SHVS DualJet Allgrip

Suzuki Ignis Hybrid SHVS DualJet Allgrip – zawieszenie/koła/hamulce

I tu znów prostota i niezawodność, przednie zawieszenie to kolumny MacPherson a tył to oś sztywna z wahaczami wleczonymi i sprężynami śrubowymi. To konieczne ze względu na napęd. Hamulce z przodu tarcze wentylowane a z tyłu UWAGA bębny, czyżby wracały do łask? Widać że księgowi rządzą, cóż toż to auto popularne więc tak trzeba. Koła choć malutkie bo 175/65×15 to raczej w Punto 15 lat temu ale przy tej masie okazuje się że są wystarczające. To oczywiście wystarcza bo do masy 875kg jest aż nadto przyczepności. Hamulce dużej ulgi z powodu hybrydy nie mają bo system elektryczny ma jedynie kilka kilowatów ale zawsze to coś. Myślę że poza kilkunastoprocentowym poprawieniem spalania wydłużenie życia okładzin powinno wzrosnąć nawet o jedną trzecią.

Suzuki Ignis Hybrid SHVS DualJet Allgrip

Suzuki Ignis Hybrid SHVS DualJet Allgrip – Ekonomia

Ignis jest bardzo ekonomicznym autem właśnie ze względu na niską masę auta wynoszącą dla wersji hybrydowej jedynie 875kg. Średnie spalanie z jazdy mieszanej oscyluje na poziomie 4.9l/100km a w mieście trudno jest przekroczyć 6.0l/100km. W trasie jeśli nie przekroczymy 100km/h wystarczy nam 4.0l na każde 100 kilometrów. Autko niestety powyżej 120km/h przestaje być ekonomiczne bo wtedy spalanie jest na poziomie 5.4l/100km ale to i tak nadal dobry wynik. Pamiętajmy jednak że jego środowisko to miejska dżungla. Przy jego gabarytach zaparkujemy prawie wszędzie i to jest jego ogromny atut. Szkoda że układ hybrydowy ma tak mały silnik elektryczny bo wtedy zużycie paliwa spadło by pewnie o kolejne kilkanaście procent w stosunku do zwykłego modelu.

Suzuki Ignis bez układu hybrydowego

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia