Właściwa pielęgnacja skórzanej tapicerki pozwoli utrzymać ją w świetnym stanie przez długie lata
Wnętrze pokryte skórą jest drogim dodatkiem na liście płatnych opcji, co tym bardziej podnosi prestiż samochodu. Naturalny materiał na fotelach i desce rozdzielczej wygląda rewelacyjnie, ale bez odpowiedniej troski, po latach, zamiast cieszyć oko zacznie straszyć. Właściwa pielęgnacja skórzanej tapicerki może przynieść zaskakujące rezultaty, ale należy pamiętać, że słowo “właściwa” jest w tym przypadku kluczowe.
Pielęgnacja skórzanej tapicerki – dlaczego skóra wymaga regularnego czyszczenia?
Luksusowe, pokryte skórą fotele najlepiej zachęcają do zajęcia miejsca w samochodzie, jednak faktem jest, że zaniedbane, po kilku latach wytrą się, pokryją przebarwieniami, a nawet nieestetycznymi pęknięciami. We wnętrzu zaniedbanego samochodu ze skórzaną tapicerką, jak w żadnym innym, wyczuwalna będzie też nieprzyjemna woń. Dzieje się tak, ponieważ skóra bardzo ochoczo pochłania wszelkie zapachy, a drobinki piasku, kurzu i innych zanieczyszczeń, które pasażerowie wnoszą do samochodu na swoich ubraniach, działają jak peeling, niszcząc fabryczną warstwę ochronną. Dodatkowo, skóra narażona jest na działanie promieni UV. Bez regularnego nawilżania, szybko zesztywnieje, tracąc swoją miękkość.
Pielęgnacja skórzanej tapicerki – dobór odpowiednich preparatów to podstawa
Tapicerka samochodowa wykonana jest ze specjalnych gatunków skóry, która dodatkowo jest zabezpieczona warstwą chroniącą ją przed szkodliwym promieniowaniem UV i przed przebarwieniami, na które narażona jest każdego dnia eksploatacji. Aby móc zapewnić jej odpowiednią pielęgnację, nie należy sięgać po zwykłe środki czyszczące do wnętrz. Właściwe będą wyłącznie te, dedykowane dla skóry. Dlaczego? Chodzi o pH. Odczyn preparatu powinien być zgodny z odczynem skóry (powinien być kwaśny). Jak ognia należy unikać rozpuszczalników i środķów myjących o odczynie zasadowym. Dobrym pomysłem nie będzie też używanie kremu, jako środka konserwującego. Efekty będą mierne, a ubrania pasażerów pokryją się tłustymi plamami.
Pielęgnacja skórzanej tapicerki – od czego zacząć?
W dobrze utrzymanych wnętrzach, zabiegi pielęgnacyjne można powtarzać co trzy miesiące. Jeżeli tapicerka najlepsze lata ma już za sobą, warto nieco częściej poświęcać jej swoją uwagę. Zanim przejdziesz do czyszczenia, najpierw odkurz tapicerkę miękką szczoteczką. W przeciwnym wypadku, zabrudzenia obecne na fotelach zadziałają jak wspomniany wcześniej peeling, a tego chcemy uniknąć. Tej czynności warto poświęcić szczególnie dużo uwagi. Dopiero po dokładnym odkurzeniu tapicerki należy użyć dedykowanego środka czyszczącego. Takie preparaty najczęściej zawierają w sobie też substancje, służące odtworzeniu warstwy ochronnej. Jeżeli nie, wnętrze będzie wymagało dodatkowej konserwacji. Po zakończeniu prac, warto dać tapicerce minimum godzinę na wyschnięcie.
Nie należy łudzić się, że czyszczenie i pielęgnacja przywrócą mocno wyeksploatowanej skórze jej fabryczny blask. Jeżeli jednak materiał nie jest przetarty na wylot, specjalista może odtworzyć jego pierwotny kolor i strukturę. Takie zabiegi nie są tanie, ale jeżeli zależy nam na ekskluzywnym, dobrze wyglądającym wnętrzu, warto zdecydować się na nie.
Zastanawiasz się, jakie błędy popełniasz przy korzystaniu z klimatyzacji? Odpowiedź znajdziesz tutaj.