Chip tuning samochodów benzynowych

2329
Co wybrać: tuning czy SWAP silnika?

Chip tuning samochodów benzynowych

Chip tuning samochodów benzynowych różni się w zależności od tego, jakich pojazdów dotyczy, czy jest to silnik wolnossący czy silnik z turbosprężarką.

Chip tuning samochodów benzynowych – silnik wolnossący

Skupmy się wpierw na silniku benzynowym wolnossącym. Jednostki wolnossące w porównaniu z silnikami z turbosprężarką są mniej podatne na modyfikacje związane z chipowaniem, ale nie niemożliwe. Są one mniej skomplikowane i trwalsze od turbosprężarek. Działanie takiego silnika polega na zasysaniu powietrza za pomocą pracy wykonywanej przez tłok. Jak już wspomniałam jednostki wolnossące są mniej podatne na chip tuning pod względem mocy, ale przy profesjonalnie wykonanej pracy można poprawić osiągi i zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 10 %.

Chip tuning samochodów benzynowych

Chip tuning samochodów benzynowych – silnik z turbosprężarką

Chipowanie silników turbodoładownych wymaga zwiększenia ciśnienia doładowania, które nie powoduje jednak liniowego wzrostu mocy, gdyż na przeszkodzie stoją wewnętrzne opory, które rosną wraz z ilością i szybkością przepływającego ładunku. Potrzebne jest także przeprowadzenie niewielkich korekt dawki paliwa i zapłonu. Oznacza to, że np. wzrost ciśnienia o 20 % spowoduje wzrost napełnienia o 18 %. Dodatkowym ograniczeniem jest  maksymalny wydatek turbiny, który na ogół nie pozwala na wzrost mocy maksymalnej większej niż o 25-35 %.

Chip tuning samochodów benzynowych – Korzyści

Choć przy silnikach benzynowych nie można wyciągnąć mocy tak dużej jak przy jednostkach Diesla, warto jednak zastanowić się nad chiptuningiem tych silników, ponieważ mimo braku doładowania mocy, jest sporo korzyści przemawiających właśnie za tuningiem silnika.

Korzyści:

  • bezpieczniejsza praca silnika oraz lepsze osiągi
  • korzystniejsza elastyczność
  • korzystniejsze warunki pracy na danym paliwie
  • bezpieczniejsza praca sprzęgła czy skrzyni automatycznej
  • odpowiednie ustawienie momentów obrotowych w zalezności od obciążenień
  • wykonanie zwiększenia mocy i momentu w zakresach wcześniej sprawdzonych

Pamiętajmy, że każde jednostki posiadają potencjał “ukryty” przez producenta, z każdego silnika da się wyciągnąć jeszcze więcej.

Przeczytaj również Chiptuning samochodu – na czym polega?

oraz Zimowe paliwa na stacjach od 16 listopada