Mitsubishi Eclipse Cross CVT AWD

0
815
Mitsubishi Eclipse Cross CVT AWD

Mitsubishi Eclipse Cross CVT AWD

Mitsubishi kiedyś było kojarzone głównie z samochodami terenowymi, model Pajero do dziś jest w czołówce stawki kolejnych rajdów typu DAKAR. Mitsubishi Eclipse Cross CVT AWD jest bardziej SUVem niż terenówką ale dziedziczy wszystkie doświadczenia związane z napędem 4×4. Choć obecnie większość SUVów to wielka lipa bo mają napęd jedynie na przód to Mitsubishi w Eclipse zaimplementowało pełny napęd 4×4 i do tego skrzynię CVT. Choć pewnie większość użytkowników nigdy nie wjedzie w cięższy teren jak trawnik, no może na plażę to dobrze mieć takie rozwiązanie. Dobry napęd 4×4 czyli AWD to także bezpieczeństwo na śliskiej nawierzchni. Mitsubishi jak większość producentów zmienia ofertę na SUVy i crossovery, taka moda teraz, szkoda bo klasyczne samochody Mitsubishi miały swoje grono odbiorców.

Mitsubishi Eclipse Cross CVT AWD

A teraz okiem technicznym

Mitsubishi Eclipse Cross CVT AWD – Silnik/skrzynia

W Eclipsie zastosowano nowy benzynowy silnik z wtryskiem bezpośrednim i doładowaniem powietrza. To bardzo dobra zmiana bo era silników wolnossących się kończy. Nowy silnik ma 163KM i choć to nie wynik powalający to jednak jego kultura pracy jest bardzo dobra. Maksymalny moment obrotowy to 250Nm już od 1800 obr/min i ciągnie się aż do 4000 obr/min to w połączeniu z bezstopniową skrzynią biegów daje dużą elastyczność. Komputer zawsze stara się tak ustawić przełożenie w stosunku do położenia pedału gazu i warunków zewnętrznych by było albo ekonomicznie i cicho albo dynamicznie. Najbardziej zadziwiającym efektem jest kiedy wciśniemy pedał gazu np. do połowy komputer oceni sytuację i ustali prędkość obrotową silnika.

I tak od np. 20km/h aż do powiedzmy 80km/h silnik będzie na tych samych efektywnych obrotach ale będzie płynnie zmieniało się przełożenie bezstopniowej skrzyni. Brzmi to dziwacznie i na początku człowiek czuje się nieswojo, silnik niby nie kręci się coraz wyżej ale auto się rozpędza CZARY PANIE, CZARY!!! To pomaga w ekonomii ale też i oszczędza mechanikę. Wyobraźcie sobie że przy 90km/h mamy 1700 obr/min, jak w dobrym dieslu tyle że diesle nie kręcą się na 6000 obr/min a on jak trzeba to się kręci. Do tego wszystkiego mamy 4×4, AWD czy jak chce producent AWC. AWC czyli system 4×4 z prawdziwego zdarzenia z centralnym mechanizmem różnicowym i dodatkowo ze szperą na przedniej osi.

Mitsubishi Eclipse Cross CVT AWD

Mitsubishi Eclipse Cross CVT AWD – Zawieszenie/koła/hamulce

Koła 225/55×18 są chyba wystarczające do masy na poziomie 1470kg więc hamulce tarczowe z tyłu i tarcze wentylowane z przodu idealnie się sprawdzą. Zawieszenie McPherson z przodu i multilink z tyłu na amortyzatorach gazowych zapewnia duży komfort. Niestety moje subiektywne wrażenie jest takie że jest za miękkie. Auto jest dość duże i przy prędkości powyżej 140km/h gwałtownie skręcając by np. ominąć przeszkodę nie daje pewności manewru. Jazda Eclipsem daje najlepsze wrażenia do 120km/h i wtedy też jest w nim kompletnie cicho bo silnik obraca się trochę powyżej 2 tys obr/min. Do tej prędkości mamy też bardzo przyzwoitą dynamikę a i jak wspominałem stabilność jest wtedy jeszcze bardzo wysoka.

Mitsubishi Eclipse Cross CVT AWD

Mitsubishi Eclipse Cross CVT AWD – Ekonomia

Ekonomia na jaką możemy liczyć przy normalnej jeździe to 7.5 do 8l średniego zużycia, przy jeździe ze stabilną prędkością do 90km/h wyrobimy się w 5l na setkę. Nawet przy 120km/h możemy jeszcze liczyć na 6.5l/100km dzięki właśnie skrzyni CVT. Oczywiście dzięki tej samej skrzyni będzie nas kusiło by depnąć. Niestety wtedy natura silnika benzynowego pokaże swoje oblicze. Wtedy spalanie poszybuje nawet o 50% do tego znanego nam z normalnej jazdy!!!!.

zobacz Pajero w wersji przeprawowej.