Jak wykonać tuning hamulców?

0
666
Tuning hamulców

Tuning hamulców – jak najprościej go wykonać?

Przygoda z tuningiem często zaczyna się od najprostszych rzeczy. Jedną z takich rzeczy są hamulce. Gdy nie jesteśmy z nich zadowoleni, i nie pracują tak jak należy to warto pomyśleć właśnie nad ich tuningiem. Tuning ma to do siebie, że można modyfikować części dopóki nie będziemy zadowoleni z efektu końcowego. A, że tuning hamulców jest jednym z prostszych modyfikacji to od niego zacznijmy.

Tuning hamulców – klocki hamulcowe

Najważniejszym elementem tuningu hamulców są klocki hamulcowe. Są one najprawdopodobniej najtańszym elementem układu hamulcowego, które mogą poprawić pracę hamulców. Jeżeli jednak marzy nam hamowanie z lepszą siłą, jak to jest w przypadku samochodów sportowych, to można zaopatrzyć się w sportowe klocki hamulcowe. Co prawda są one droższe, ale zwiększą one siłę hamowania. Szybciej zareagują na naciśnięcie pedału hamulca niż zwykłe klocki hamulcowe. Wybór należy do właściciela samochodu, ale osobiście zastanowiłabym się dwa razy dłużej niż zrobiła coś po taniości. Tym bardziej, że sportowe klocki ze średniej półki cenowej wcale do jakiś mega drogich nie należą. Pamiętajmy jeszcze, że dzięki sportowym klockom możemy pozbyć się problemów z przegrzewaniem.

Tuning hamulców

Tuning hamulców – tarcze hamulcowe

No dobra, mamy już kupione klocki hamulcowe, to teraz czas na tarcze. Pamiętajmy, że odpowiednie dobranie klocków i tarcz jest kluczem do sukcesu w tuningu hamulców. Najlepszym oraz najtańszym pomysłem będzie po prostu wymiana tarcz na tarcze o tej samej średnicy, ale o innej powierzchni i z lepszych materiałów. W ofercie tunerów są tarcze nacinane, nawiercane, wiercone a także kombinacje powyższych. Do najwyższej jakości tarcz tuningowanych należą te nacinane, które podczas hamowania nie tracą swoich wartości (odporność na wysokie temperatury). Oczyszczają także powierzchnię klocka hamulcowego z zabrudzeń, pyłu i kurzu. Sprawia to, że między klockiem a tarczą nie ma zanieczyszczeń, które mogłyby obniżyć skuteczność hamowania. Dzięki temu klocek jest czysty w każdych warunkach drogowych, co gwarantuje jego bardzo dobre przyleganie do tarczy. I tutaj warto zaznaczyć, że nie powinno się oszczędzać na tarczach ani kupować używanych. A odpowiedź jest prosta, klocki hamulcowe nie będą działały dobrze bez wspomagania przez odpowiednie tarcze.

Zobacz Czy warto tuningować auto?