Gryzonie pod maską – lepiej zapobiegać niż naprawiać

2437

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Gryzonie pod maską

Gryzonie pod maską mogą być sprawcami zniszczeń, liczonych w tysiącach złotych

O tym, jak wiele szkód mogą wywołać małe ssaki, obdarzone długimi, ostrymi ząbkami, nie trzeba nikogo przekonywać. Warto jednak wiedzieć, że niszczycielskie futrzaki nie zagrażają wyłącznie domostwom i gospodarstwom, ale także samochodom. Gryzonie pod maską to ogromny problem. Jak go rozwiązać?

Gryzonie pod maską – nie tylko na wsi

Wielu mieszkańców miast żyje w przekonaniu, że ten problem ich nie dotyczy. Nic bardziej mylnego. Kuny, bo to właśnie te stworzonka upodobały sobie komory silnikowe, rozprzestrzeniają się w zastraszającym tempie i obecnie można je spotkać nawet w centrach wielkich ośrodków miejskich, choć słowo “spotkać” nie jest w tym przypadku najwłaściwsze – kuny potrafią skutecznie kamuflować się, po cichu mieszkając w bezpośrednim sąsiedztwie człowieka. Zresztą, nie tylko kuny lubią uwić sobie gniazdko pod maską. Wygodnie i komfortowo czują się tam także szczury, a tych w miastach nie brakuje. Na razie doskwierają nam upały, ale już wkrótce nadejdzie jesień, noce staną się chłodniejsze. W takich warunkach, kuny będą szukały ciepłego schronienia, rozgaszczając się w komorze silnika. Warto zatem zabezpieczyć się zawczasu.

Gryzonie pod maską – ślady ich obecności zwykle są widoczne

Gryzonie pod maską
Gryzonie pod maską zwykle zostawiają widoczne ślady

Rozdarta mata wygłuszająca? Nie, nie zaczęła rozpadać się ze starości. To właśnie jedna z najbardziej wyraźnych oznak działalności gryzoni pod maską samochodu. Warto zwracać uwagę na takie szczegóły. O ile sama pogryziona gąbka nie jest szczególnie dotkliwym problemem, to możesz mieć pewność, że z czasem zniszczenia będą większe. Gryzonie lubią wracać w to samo miejsce. Lubią też gryźć. Pewnego ranka, idąc do samochodu, możesz zobaczyć pod nim kałużę płynu chłodzącego lub, o zgrozo, płynu hamulcowego.

Gryzonie pod maską – straty mogą być dotkliwe

Oprócz elementów wygłuszających, ofiarą futrzaków mogą paść gumowe węże układu chłodniczego, instalacja elektryczna, a nawet elastyczne przewody hamulcowe. W rezultacie, rachunek, który przyjdzie nam zapłacić u mechanika, może sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych, zależnie od rozmiaru zniszczeń. Czy można zabezpieczyć swój samochód?

Gryzonie pod maską – jak zabezpieczyć się przed nimi

Niestety, nie można mówić o niezawodnej metodzie. Niektóre środki są bardziej lub mniej skuteczne, ale nic nie da nam stuprocentowej pewności. Często zachwalanym gadżetem jest emiter ultradźwięków, który ma odstraszać gryzonie. Rzecz w tym, że taki sprzęt zwykle zachwalają sprzedawcy, nie użytkownicy. Znacznie skuteczniejszym, a przy okazji także darmowym, sposobem jest psia lub kocia sierść, umieszczona w lnianym woreczku. Kuna wyczuje zapach większego drapieżnika i, z dużą dozą prawdopodobieństwa, oddali się. Dobrze zadziałać mogą też środki chemiczne o intensywnym zapachu, jak choćby kostka toaletowa. Należy jednak pamiętać o regularnej wymianie specyfiku. Najczęściej polecanym środkiem są specjalne preparaty odstraszające gryzonie, dostępne w formie aerozolu lub zawieszek. Warto też parkować w dobrze oświetlonym miejscu. Gryzonie działają w osłonie nocnych ciemności, zatem nie ułatwiajmy im życia.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia