Ford EcoSport EcoBoost 140KM ST line SUV czy Crossover?

1192

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Ford EcoSport EcoBoost 140KM ST line

Ford EcoSport EcoBoost 140KM ST line

Moda na podwyższone auta trwa w najlepsze, Ford EcoSport EcoBoost 140KM ST line jest tego przykładem. SUVy i crossovery schodzą do wszystkich nisz, teraz kolej na coraz mniejsze auta. EcoSport jest na podłodze Fiesty ale jednak wyższy i szerszy jednak jest to najmniejszy SUV Forda po Edge’u i Kudze. Oczywiście w USA Ford ma masę modeli tego typu i to olbrzymich oraz pick-up’ów bo przecież nr1 na rynku za wodą jest F-150. Sprzedaje się w prawie milionie egzemplarzy rocznie. Rynek europejski a zwłaszcza polski to małe i ekonomiczne auta więc widlaste ósemki nie wchodzą w grę, tam paliwo jest o 30% tańsze a zarobki 3x wyższe. EcoSport to idealne auto do miasta, wygodne do wsiadania i wysiadania, ma dużo miejsca na bagaż a z mocnym silnikiem możemy wyskoczyć na autostradę.

Ford EcoSport EcoBoost 140KM ST line
Ford EcoSport wygląda na większego niż jest

teraz okiem technicznym

Ford EcoSport EcoBoost 140KM ST line – Silnik/skrzynia

Silnik jak przystało na downsizingową jednostkę ma 3 cylindry i litr pojemności, generuje 140KM i ma przy tym 190Nm już od 1600 obr/min. Prawie 6 lat temu było to szokiem, jak to? Takie coś będzie np. w dużym Focusie? I tak się stało, my mamy to w mniejszej Fieście, Focusie i tu w EcoSporcie i sprawuje się znakomicie. Skrzynia sześć biegów  w manualu mogło by być w automacie ale cóż, jest dobrze bo silnik jest elastyczny i pracuje z pełną parą od 1300 do 6000 obrotów/min.

W necie możecie poczytać że bez problemu przelatuje 200tys km więc jest ok. Skrzynia jest zestopniowana raczej na autostradę bo 6 bieg ma 90km/h przy 2tys obr a silnik kręci się do 6tys… hmmm… No tak, dzięki temu mamy trwałość  o ile zadbamy o dobry olej bo warunki w środku muszą być ekstremalne. Cicha praca pozwala delektować się nagłośnieniem Bang and Olufsen, tak audio z najwyższej półki. Niestety subiektywna dynamika jest dość skromna, te 140 kucyków gdzieś się rozbiegło bo 10.7s do setki to trochę za długo.

Ford EcoSport EcoBoost 140KM ST line
Ford EcoSport EcoBoost 140KM ST line i numer z klamką w światłach

Ford EcoSport EcoBoost 140KM ST line – zawieszenie/koła/hamulce

I jak zawsze w małych autach, McPherson z amortyzatorami gazowymi z przodu i belka skrętna z tyłu. Hamulce tarczowe z przodu wentylowane a tył to bębny!!! TAAAK. Koła w naszym przypadku mają 215/45×18 i zapewniają bardzo dobrą przyczepność bo i masa jest niska, auto waży 1210kg. Udało nam się zatrzymać je ze 100km/h na dystansie 38.2m więc uważam to za przyzwoity choć nie rewelacyjny wynik. Ma tu duże znaczenie twardość zawieszenia i w tym przypadku jest zestrojone bardziej na komfort. Podejrzewam że wybierając wersję ST line kiedy to zawieszenie ma być twardsze a chęć do nurkowania przodu przy ekstremalnym hamowaniu jest znikoma to wynik powinien być lepszy.

Ford EcoSport EcoBoost 140KM ST line
Ford EcoSport EcoBoost 140KM ST line jest przyjazny w załadunku, wrota jak w dostawczaku, nikt nie będzie narzekał na trudny dostęp

Ford EcoSport EcoBoost 140KM ST line – Ekonomia

Tu też jest przyzwoicie, jeśli średnio wyrobimy się w 6,8l/100km a pamiętajmy że silnik jest benzynowy to jest dobrze. W trasie do 120 km/h jest spoko, przy 90km/h będzie to 5,4l a przy 120km/h dojdzie do 6,9 potem baliśmy się patrzeć na komputer pokładowy bo przy 150km/h było to 9,1. Nie jest to wyścigówka więc jak wspomniałem przy normalnej eksploatacji będziemy zadowoleni. Tradycyjnie jedyny mankament to brzmienie 3 cylindrowca. Nigdy się do tego nie przyzwyczaję choć w tym przypadku jest ledwo słyszalny. Zastanawiam się czy nie można by wrzucić 7 biegowego automatu który znakomicie poprawiłby ekonomię i wtedy wszystkie te liczby byłyby podejrzewam o co najmniej 10% niższe.

 

Ford EcoSport EcoBoost 140KM ST line
Ford EcoSport EcoBoost display duży i przejrzysty.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia