Jak dobrze kupić używane auto? Kilka praktycznych porad

568

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jak dobrze kupić używane auto

Jak dobrze kupić używane auto – poradnik

Zakup używanego samochodu często przypomina rzut monetą – wypadnie orzeł albo reszka. W gąszczu niewiele wartych ofert, można jednak oddzielić ziarno od plew. Trzeba tylko dać wolne emocjom i podejść do sprawy w chłodny, analityczny sposób. To niezwykle istotne, bo pułapki zastawiają nie tylko nieuczciwi handlarze, ale także my sami, a konkretnie – nasza lekkomyślność. Jak dobrze kupić używane auto? Zapraszamy do zapoznania się z krótkim poradnikiem.

Jak dobrze kupić używane auto? Po pierwsze – określ budżet

Bardzo wiele osób zapomina, że koszt zakupu samochodu nie ogranicza się jedynie do jego ceny, kosztów rejestracji i ubezpieczenia. Chcesz cieszyć się bezproblemową eksploatacją? Zatem podejdź rzetelnie do tematu pierwszego serwisu, przy czym czynności te nie powinny być ograniczone wyłącznie do wymiany pasków i płynów eksploatacyjnych. Pamiętaj, nie ma czegoś takiego, jak bezinwestycyjny samochód używany, o ile mówimy o pojazdach starszych niż 5 lat. Sprzedający może nie wiedzieć o niektórych wadach auta, może też starać się je zamaskować, licząc na to, że kupujący ich nie dostrzeże.

Dobrą praktyką jest odłożenie 10 procent wartości samochodu na pierwsze naprawy. Jeszcze lepszą praktyką jest zwiększenie tej kwoty do 20 procent. Pamiętaj, z niektórymi usterkami da się jeździć, ale odwlekanie napraw zwykle zwiększa finalny koszt ich usunięcia.

Jak dobrze kupić używane auto? Po drugie – bierz pod uwagę alternatywy

Jak dobrze kupić używane auto
1. Jak dobrze kupić używane auto? Nie skupiaj się wyłącznie na jednym modelu.

Skupianie się na jednym konkretnym modelu samochodu jest największym błędem, jaki popełniają kupujący. Na rynku wtórnym, najczęściej brane są pod uwagę te modele, które robią furorę jako samochody nowe. To oczywiste, największy popyt na salonowe egzemplarze skutkuje największą podażą “używek”. Fakt ten bezlitośnie wykorzystują handlarze, sprowadzając do kraju “ulepy”, które aż proszą się o bilet w jedną stronę do huty.

Tymczasem biorąc pod uwagę alternatywę w postaci mało popularnego modelu, znacząco zwiększamy swoje szanse na znalezienie zadbanego auta. W takim przypadku, łatwiej też o zakup od osoby prywatnej. Zamrażanie gotówki nie leży w interesie handlarza, więc najczęściej nawet nie myślą o mało popularnych modelach.

Jak dobrze kupić używane auto? Po trzecie – nie zaniedbuj wstępnych oględzin

Ładne felgi i błyszczący lakier nie świadczą o tym, że samochód jest w dobrej kondycji. Wstępne określenie kluczowych wad danego egzemplarza jest gwarancją późniejszego spokoju kupującego. Nie znasz się na tym? Zabierz ze sobą kogoś, kto ma większe pojęcie. Przy okazji, niech ta osoba wcieli się w rolę Twojego zdrowego rozsądku, który w dniu zakupu samochodu prawdopodobnie zostanie przez Ciebie wysłany na urlop. Emocje są w tym przypadku najgorszym doradcą.

Przedzakupowa wizyta na stacji diagnostycznej lub u mechanika to bardzo dobry pomysł, ale nigdy nie jedź do eksperta, którego wskazał sprzedający. Może się okazać, że znajomy pomoże znajomemu i przemilczy kilka istotnych szczegółów.

Czy opłaca się kupić używaną hybrydę? Przeczytaj!

 

grafika tytułowa: CC BY-SA 2.0; autor: Keith Evans; źródło: wikimedia 

1. CC BY-SA 2.0; autor: Helgi Halldórsson; źródło: wikimedia 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia