Zielona strzałka na skrzyżowaniu – jak postępować?

2544

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

zielona strzałka na skrzyżowaniu

Zielona strzałka na skrzyżowaniu – jak postępować?

Choć trudno w to uwierzyć wielu kierowców zapytanych o zasady prawidłowego  postępowania w przypadku wyświetlania zielonej strzałki przy czerwonym świetle, nie jest w stanie udzielić prawidłowej odpowiedzi. Obecnie obowiązujące przepisy jasno określają zasady zachowania w przypadku wyświetlania tego komunikatu świetlnego. Zielona strzałka wyświetlana przez sygnalizator to temat dość sporny. Przez pewien okres została nawet zlikwidowana, po czym ustawodawca postanowił ją przywrócić. Obecnie funkcjonuje z powodzeniem, a jej głównym zadaniem jest upłynnienie ruchu w wielu większych miastach. Sprawę zielonych strzałek reguluje rozporządzenie Ministra Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji, a dokładnie paragraf 96 tego rozporządzenia. Pamiętajmy o tym, że zielona strzałka na skrzyżowaniu ma za zadanie pomóc kierowcom.

Zielona strzałka na skrzyżowaniu – prawidłowy sposób postępowania

zielona strzałka na skrzyżowaniu
Korzystając z zielonej strzałki mamy obowiązek ustąpienia pierwszeństwa wszystkim którzy mają zielone światło

Przede wszystkim należy wspomnieć, że wyświetlanie zielonej strzałki zezwala nam jedynie na warunkowy wjazd na skrzyżowanie. Wraz z tą strzałką wyświetlane jest czerwone światło. Oznacza to, że dojeżdżając do skrzyżowania należy bezwzględnie ustąpić pierwszeństwa wszystkim tym, którzy w tym momencie mają zielone światło. Dotyczy to nie tylko pozostałych samochodów, ale także pieszych i rowerzystów. Pamiętajmy, że w momencie kiedy nam jest wyświetlana zielona strzałka, piesi i rowerzyści w większości przypadków mają zielone światło. Im również musimy bezwzględnie ustąpić pierwszeństwa. A więc dojeżdżając do sygnalizatora wyświetlającego zieloną strzałkę należy zatrzymać się przed sygnalizatorem i dopiero po upewnieniu się ruszyć dalej.

W przypadku skrzyżowań z niezależnym skrętem w lewo zielona strzałka wyświetlana jest także w sytuacji kiedy dla ruchu poprzecznego otwarty jest bezkolizyjny przejazd w lewo. W takiej sytuacji piesi i rowerzyści mają czerwone światło. Kierowca również w takiej sytuacji jest zobligowany do chwilowego zatrzymania się przed sygnalizatorem z zieloną strzałką. Inaczej może dostać mandat.

Zielona strzałka na skrzyżowaniu – jaki grozi nam mandat

Samo niezatrzymanie się przed sygnalizatorem wyświetlającym zieloną strzałkę zagrożone jest mandatem w wysokości  złotych i 1 punktu karnego. Ponadto wjazd na skrzyżowanie bez zatrzymania się przed sygnalizatorem jest równoznaczny z wjechaniem na skrzyżowanie na czerwonym świetle. To wykroczenie z kolei zagrożone jest karą grzywny od 300 do 500 złotych oraz 6 punktami karnymi. Pamiętajmy również o obowiązku ustąpienia pierwszeństwa wszystkim tym, którzy mają zielone światło. Za nieustąpienie pierwszeństwa grozi nam mandat w wysokości 350 złotych oraz 10 punktów karnych.

Zobacz również: Sygnalizacja świetlna – krótka historia trzech kolorów

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia