Walka ze smogiem dalej trwa – uważaj, aby nie dostać mandatu

325

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Walka ze smogiem Marek Jakubiak

Walka ze smogiem dalej trwa – uważaj, aby nie dostać mandatu

Walka ze smogiem Marek Jakubiak Nadeszła jesień, zaraz dopadnie nas zima a więc ponownie jak co roku zostaje poruszony temat smogu. Choć jak wiadomo, przepis na zanieczyszczone powietrze jest prosty – zazwyczaj wystarczy odrobina mrozu, aby zacząć palić w piecach węglem lub „byle czym”, i odczuwać nieprzyjemny smród. Walka ze smogiem skupia się również na wyeliminowaniu „smrodzących” samochodów poprzez monitorowanie ich przez policję. Chodzi o wyeliminowanie tych, które nie spełniają norm produkcji spalin.

Funkcjonariusze systematycznie uczestniczą w akcjach antysmogowych kontrolując stan samochodów poruszających się po polskich drogach za pomocą dymomierzy i analizatorów spalin. Jeśli stwierdzą oni, że poziom emisji spalin jest zbyt wysoki możemy liczyć się z odebraniem dowodu rejestracyjnego, skierowaniem na badania techniczne oraz otrzymaniem mandatu w wysokości 500zł. To w dość optymistycznym wariancie, ponieważ policja ma prawo również zatrzymać nasz pojazd w miejscu kontroli – a to oznacza nic innego jak holowanie (oczywiście na nasz koszt).

Marek Jakubiak:”Przyczyna (smogu) jest w zmianie róży wiatrów”

Walka ze smogiem Marek Jakubiak
Marek Jakubiak:”Przyczyna jest w zmianie róży wiatrów”

Największym problemem jest to, że po drogach nadal jeździ wiele samochodów bez filtrów cząstek stałych, czyli DPF. Dzięki temu do atmosfery przedostaje się o wiele więcej szkodliwych substancji niż przewidują to normy. Policja cały czas z tym walczy, a politycy zapowiadają zaostrzenie kar za usuwanie filtrów. I choć władze starają się jak najprężniej rozwijać model elektromobilności to głównymi winowajcami zanieczyszczonego powietrza są nadal piece, które kopcą i emitują spaliny. Mówił też o tym Marek Jakubiak, obecnie kandydat na prezydenta Warszawy –  “Warszawa jest również dla kierowców i dla samochodów. Nie możemy robić w tej chwili z Warszawy skansenu pod pozorem smogu. Ten smog istnieje i powiem szczerze, że nawet jak się zamyka w miastach ruch samochodowy, to smog dalej jest. To ja się pytam, gdzie jest przyczyna? Przyczyna jest w zmianie róży wiatrów, nad tym trzeba pomyśleć.” – mówi Jakubiak. Najprawdopodobniej chodziło mu o kłopot polegającym na licznym zabudowaniu przez wielkich deweloperów kanałów powietrznych doprowadzających powietrze do centrum miasta.

Przeczytaj też Zakaz wjazdu samochodem do centrum

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia