Jak poprawnie ładować akumulator, czyli co robić, żeby nie zaszkodzić

17061

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jak poprawnie ładować akumulator
Jak poprawnie ładować akumulator? O prosty błąd nietrudno.

Jak poprawnie ładować akumulator, czyli co wolno a czego nie?

Nadchodząca zima już wkrótce ujawni wszystkie słabości samochodowych akumulatorów. Unieruchomione auto to ogromny problem, z którym zetknął się już chyba każdy doświadczony kierowca. Jeżeli nie, wszystko przed nim. Oczywiście, w takiej sytuacji istnieje kilka możliwości awaryjnego odpalenia auta, ale po pierwsze – często bywa to kłopotliwe, po drugie – nie jest to zbyt zdrowe dla akumulatora i dla samochodu w ogóle. Właśnie dlatego, bardzo dobrą praktyką jest doładowanie akumulatora jeszcze przed nadchodzącą zimą. Jeżeli ten nie jest jeszcze w stanie kwalifikującym go wyłącznie do utylizacji, z całą pewnością wyjdzie mu to na dobre. Jak poprawnie ładować akumulator? Odpowiedzmy na to pytanie.

Jak poprawnie ładować akumulator – tego nie należy robić

Długotrwała jazda z niedoładowanym akumulatorem może drastycznie wpłynąć na jego żywotność. W teorii, alternator powinien poradzić sobie z utrzymaniem optymalnego poziomu energii. W praktyce najczęściej okazuje się, że tak nie jest, zwłaszcza w przypadku samochodów eksploatowanych na krótkich dystansach.

Ładowanie akumulatora wydaje się być łatwą czynnością, praktyka pokazuje jednak, że o błąd, który może mieć fatalne konsekwencje, nietrudno. Najlepszy scenariusz to uszkodzenie akumulatora, najgorszy – eksplozja. Wynika to z faktu, że w procesie ładowania, elektrolit wytwarza pewne ilości wybuchowego wodoru.

Dlatego właśnie, w tzw akumulatorach obsługowych, bezwzględnie należy pamiętać o odkręceniu korków lub uniesieniu listwy. W przeciwnym wypadku, gaz nie będzie miał ujścia. Nie należy też zapominać, że ładowany akumulator i ogień to niezbyt dobre sąsiedztwo. “Zapalnikiem” może być nawet odpalony papieros.

Niezwykle istotny jest sam prostownik. Urządzenie powinno zapewniać możliwość wyboru prądu ładowania. Jeżeli mamy do czynienia z prostownikiem sterowanym przez elektroniczny układ, ten wyłączy się wraz z procesem ładowania. Najprostsze urządzenia nie są wyposażone w takie udogodnienie, zatem nie należy zapominać, że ładujemy akumulator, zwłaszcza gdy w pośpiechu używamy prądu o wysokim natężeniu (czego nie zalecamy).

Jak poprawnie ładować akumulator – tak należy to robić

Jak poprawnie ładować akumulator
Jak poprawnie ładować akumulator? O prosty błąd nietrudno.

Proces ładowania lepiej przeprowadzić w domu / w garażu (w wentylowanym pomieszczeniu) niż na powietrzu, pod otwartą maską samochodu. Dlaczego? Ponieważ wiele tanich prostowników nie spełnia żadnych norm wodo- i pyłoszczelności (IP). Nie masz żadnej gwarancji, że w nocy, kiedy urządzenie będzie pozostawione bez nadzoru, pogoda nie ulegnie zmianie.

Jeżeli musisz ładować akumulator pod maską, pamiętaj o odkręceniu przynajmniej jednej klemy. Nawet przy zgaszonym silniku, samochód pobiera pewne ilości prądu. W rezultacie, ładowanie będzie wznawiane za każdym razem, gdy napięcie spadnie.

Pamiętaj, jeżeli akumulator został wyposażony w wyraźnie widoczne korki lub listwę, należy je odkręcić lub unieść. Zapewni to ujście dla niebezpiecznych gazów, powstających w procesie ładowania. Nie trzeba tego robić tylko w tych modelach, które zostały wyposażone w specjalne odpowietrzniki.

Staraj się używać prądu o niskim natężeniu. Znacząco wydłuży to proces ładowania, ale nie będzie miało znacznego wpływu na skrócenie żywotności akumulatora. Należy przyjąć, że górna granica tej wartości, to 1/10 pojemności “baterii”, przy czym takiego prądu należy używać wyłącznie w ostateczności.

Nie doprowadzaj do iskrzenia. Prostownik podłączaj i odłączaj, gdy wtyczka jest wyjęta z gniazdka.

grafika tytułowa: CC BY-SA 4.0; autor: Santeri Viinamäki; źródło: wikimedia

czy twój zawór EGR działa poprawnie? to częsta przyczyna wzrostu zużycia paliwa

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia