Skrzynia DSG – czy warto? To już 15 lat sukcesu

5265

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Skrzynia DSG - czy warto?

Skrzynia DSG – czy warto? To już 15 lat sukcesu

Dokładnie 15 lat temu po raz pierwszy skrzynia DSG miała swój debiut w Golfie R32. Na świecie do tej pory sprzedano już ponad 26 milionów aut koncernu VW wyposażonych w 6- lub 7- biegowe przekładnie DSG. Od początku roku ponad 40% osób kupujących samochody osobowe z volkswagena wybierało właśnie automatyczną skrzynię biegów.

Dwusprzęgłowa skrzynia DSG

Skrzynia DSG - czy warto? - panel z drążkiem
Skrzynia DSG – czy warto? – panel z drążkiem

Direct Shift Gear, czyli dwusprzęgłowa skrzynia DSG od 2003 roku zrobiła niemałe zamieszanie w świecie motoryzacyjnym. Działając w bardziej sportowy sposób pozwalała
zmniejszyć zużycie paliwa znacznie bardziej niż klasyczne automatyczne
skrzynie biegów. Chodziło o to, aby połączyć dwie skrzynie biegów w jednej obudowie i zastosować do niej analogiczną ilość sprzęgieł – jedno sprzęgło przeznaczone jest do biegów parzystych, drugie – do nieparzystych. DSG zmienia przełożenia znacznie szybciej niż byłby to w stanie zrobić kierowca. Wszystkie dwusprzęgłowe skrzynie biegów wyróżniają się bardzo szybkim działaniem nie dopuszczając przy tym do przerw przekazywaniu momentu obrotowego do kół. Proces zmiany przełożenia dokonuje się w czasie kilku setnych sekundy. Podczas spokojnej jazdy DSG bardzo szybko zmienia przełożenie na wyższe, przyczyniając się do zmniejszenia zużycia paliwa.

Stworzenie skrzyni DSG w pewien sposób przełamało schemat kupowania samochodów z manualną przekładnią na naszym kontynencie. I tak jak w USA osoby decydujące się na zakup auta wybierały głównie „automat” (ok.88%), tak w Europie liczba ta była znikoma – na początku wieku 86% wybierało manualną skrzynię. Obecnie, mimo że auta z DSG są droższe, coraz więcej osób decyduje się na ich zakup. Jak pokazują statystyki VW z tego roku w ponad 40% modelach Golfa montowana jest dwusprzęgłowa skrzynia, w passacie kombi jest to 70%, w Tiguanie i nowym T-Rocu ponad połowa modeli posiada DSG. Volkswagen oferuje dzisiaj – zależnie od modelu, silnika i rodzaju napędu – różne rodzaje 6- i 7-biegowych przekładni DSG. Są one przystosowane do przenoszenia momentu napędowego o wartości do 250 Nm (typ DQ200-7), 400 Nm (DQ260-6 i DQ400-6), 420 Nm (DQ381-7) oraz 550 Nm (DQ500-7). Oprócz nich w ofercie znajduje się też 6-biegowa przekładnia DSG (DQ400E-6, do 400 Nm) stosowana jako moduł z silnikiem elektrycznym,
wykorzystywany w modelach hybrydowych typu plug-in, jak Golf GTE i Passat GTE.

Zobacz też Od stycznia nowe opłaty za odholowanie auta w Warszawie

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia