Zapnij pasy! Możesz dostać dziś mandat

0
76

Kierowco, zapnij pasy!

Policjanci z drogówki w całym kraju w godzinach 6-22 będą prowadzić wzmożone działania pod nazwą “pasy”. Na polskich drogach ma pojawić się nawet 5 tysięcy funkcjonariuszy. To pierwsza taka akcja zorganizowana we współpracy z Europejską Organizacją Policji Ruchu Drogowego TISPOL.

zapnij pasy“To pierwsza tego typu akcja w tym roku i również pierwsza realizowana wspólnie z organizacją TISPOL. A to oznacza, że polscy policjanci włączą się w działania prowadzone na drogach całej Unii Europejskiej. Świadomość wśród kierowców rośnie. Dlatego nie chcemy tylko karać, bo nasza akcja ma również charakter edukacyjny. Policjanci będą starali wzbudzić wśród kierowców refleksję, że jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa niesie ze sobą śmiertelne niebezpieczeństwo.” – mówił dla dziennik.pl podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego KGP.

Akcja PASY ma na celu zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo i skutek jazdy bez zapiętych pasów. Policjanci będą egzekwowali brak przestrzegania przepisów. Pamiętajmy, że niezapięte pasy bezpieczeństwa zwiększają znacznie urazy nie tylko podczas wypadku, ale również podczas kolizji czy w przypadku nagłego hamowania. Warto także wiedzieć, że obowiązek posiadania zapiętych pasów ma nie tylko kierowca, ale także pasażerowie – zarówno z przodu jak i Ci siedzący na tylnej kanapie. Funkcjonariusze sprawdzą również czy dzieci przewożone są w fotelikach.

Zapnij pasy – Co grozi za nieprzestrzeganie przepisów?

Za jazdę samochodem bez zapiętych pasów bezpieczeństwa grozi 100 zł grzywny i 2 punkty karne dla jednej osoby. Oznacza to, że także pasażer będzie musiał zapłacić karę w wysokości 100 zł gdy złamie ten przepis. Dodatkowo policjant będzie mógł ukarać kierowcę takim samym mandatem, jako że nie dopilnował pasażera. Za przewożenie dziecka bez fotelika grozi 6 punktów i 150 zł grzywny.

Przeczytaj także Automatyczny ogranicznik prędkości – Nowe prawo UE