Bezpieczne piątki na przejazdach kolejowych

249
bezpieczne piątki

Bezpieczne piątki na przejazdach kolejowych

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zorganizowały kolejne, dodatkowe akcje „Bezpieczne piątki” w ramach kampanii Bezpieczny Przejazd – “Szlaban na Ryzyko!”. Akcja ma na celu poprawę bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych.

Od 21 czerwca kolejarze wspólnie ze Strażą Ochrony Kolei i policją przeprowadzili ponad 300 akcji. Łącznie 27 tys. kierowcom przekazano informacje o bezpiecznym zachowaniu. Do kilku tysięcy dzieci trafiły kolorowanki przygotowujące do właściwego zachowania na przejazdach i przejściach przez tory.

Bezpieczne piątki – żółte naklejki mogą uratować życie

W ramach „Bezpiecznych piątków” przypomniano o żółtych naklejkach umieszczonych na przejazdach. W przypadku zdarzenia lub “utknięcia” na przejeździe kolejowym należy niezwłocznie z nich skorzystać. Jest ona umieszczona na napędzie rogatkowym lub na wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja. Na żółtej naklejce, są trzy podstawowe dane: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, numer alarmowy 112 i numery „awaryjne”. Dzwoniąc na numer 112, należy podać numer skrzyżowania. Dzięki temu operatorzy numeru 112 i kolejarze, jeśli to konieczne, mogą szybko wstrzymać ruch pociągów na linii i wysłać pomoc. Tylko w tym roku operatorzy numeru 112 odebrali 1407 zgłoszeń z wykorzystaniem Zółtej Naklejki PLK. Wśród tych zgłoszeń 134 razy zastosowano ograniczenie prędkości pociągów i polecenie ostrożnej jazdy, natomiast w 119 przypadkach by nie doszło do tragedii, wstrzymano ruch.

bezpieczne piątki
żródło: PKP

Statystycznie prawie 100% wypadków na przejazdach jest z winy kierowców

Statystyki pokazują, że prawie wszystkie zdarzenia na przejazdach kolejowo-drogowych wynika z niewłaściwych decyzji kierowców. Podstawowe błędy prowadzące do tragedii na przejazdach t m.in. ignorowanie znaku stop, przejeżdżanie pod zamykającymi się rogatkami, omijanie półrogatek, blokowanie przejazdu przez wjeżdżanie na tory bez możliwości zjazdu, niewłaściwe zachowanie, gdy auto zostanie unieruchomione na torach. Rowerzyści i piesi również ignorują przepisy, omijając lub przechodząc pod opuszczonymi rogatkami.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. prowadzą również bieżące szkolenia i pouczenia w grupie pracowników odpowiadających za bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych. Planowe i doraźnie kontrole, dzienne i nocne, sprawdzają właściwe pełnienie obowiązków przez dróżników i dyżurnych. Zespoły techniczne nadzorują i kontrolują 24/h pracę urządzeń sygnalizacji przejazdowej.

Przeczytaj również Żółte naklejki na przejazdach kolejowych – kierowco, musisz wiedzieć co oznaczają