Bezpieczne piątki na przejazdach kolejowych

476

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

bezpieczne piątki

Bezpieczne piątki na przejazdach kolejowych

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zorganizowały kolejne, dodatkowe akcje „Bezpieczne piątki” w ramach kampanii Bezpieczny Przejazd – „Szlaban na Ryzyko!”. Akcja ma na celu poprawę bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych.

Od 21 czerwca kolejarze wspólnie ze Strażą Ochrony Kolei i policją przeprowadzili ponad 300 akcji. Łącznie 27 tys. kierowcom przekazano informacje o bezpiecznym zachowaniu. Do kilku tysięcy dzieci trafiły kolorowanki przygotowujące do właściwego zachowania na przejazdach i przejściach przez tory.

Bezpieczne piątki – żółte naklejki mogą uratować życie

W ramach „Bezpiecznych piątków” przypomniano o żółtych naklejkach umieszczonych na przejazdach. W przypadku zdarzenia lub „utknięcia” na przejeździe kolejowym należy niezwłocznie z nich skorzystać. Jest ona umieszczona na napędzie rogatkowym lub na wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja. Na żółtej naklejce, są trzy podstawowe dane: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, numer alarmowy 112 i numery „awaryjne”. Dzwoniąc na numer 112, należy podać numer skrzyżowania. Dzięki temu operatorzy numeru 112 i kolejarze, jeśli to konieczne, mogą szybko wstrzymać ruch pociągów na linii i wysłać pomoc. Tylko w tym roku operatorzy numeru 112 odebrali 1407 zgłoszeń z wykorzystaniem Zółtej Naklejki PLK. Wśród tych zgłoszeń 134 razy zastosowano ograniczenie prędkości pociągów i polecenie ostrożnej jazdy, natomiast w 119 przypadkach by nie doszło do tragedii, wstrzymano ruch.

bezpieczne piątki
żródło: PKP

Statystycznie prawie 100% wypadków na przejazdach jest z winy kierowców

Statystyki pokazują, że prawie wszystkie zdarzenia na przejazdach kolejowo-drogowych wynika z niewłaściwych decyzji kierowców. Podstawowe błędy prowadzące do tragedii na przejazdach t m.in. ignorowanie znaku stop, przejeżdżanie pod zamykającymi się rogatkami, omijanie półrogatek, blokowanie przejazdu przez wjeżdżanie na tory bez możliwości zjazdu, niewłaściwe zachowanie, gdy auto zostanie unieruchomione na torach. Rowerzyści i piesi również ignorują przepisy, omijając lub przechodząc pod opuszczonymi rogatkami.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. prowadzą również bieżące szkolenia i pouczenia w grupie pracowników odpowiadających za bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych. Planowe i doraźnie kontrole, dzienne i nocne, sprawdzają właściwe pełnienie obowiązków przez dróżników i dyżurnych. Zespoły techniczne nadzorują i kontrolują 24/h pracę urządzeń sygnalizacji przejazdowej.

Przeczytaj również Żółte naklejki na przejazdach kolejowych – kierowco, musisz wiedzieć co oznaczają

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia