Morsowanie – o czym warto pamiętać?

0
13

Szał morsowania ogarnął całą Polskę, stając się nawet tematem memów. Morsowanie jest jednak w przypadku wielu osób bardzo zdrową praktyką, która może przynieść wiele korzyści. Jak się do niego zabrać, aby sobie nie zaszkodzić?

Morsowanie: korzyści dla zdrowia

Spędzanie paru chwil w lodowatej wodzie ma niezwykle korzystny wpływ na nasze zdrowie. Wzmacnia układ odpornościowy, poprawia krążenie krwi, a także pomaga spalić kalorie. Z roku na rok morsowanie zyskuje coraz większą popularność dzięki zaangażowaniu społeczności morsów, czyli osób, które uprawiają morsowanie. Oprócz wielu dobroczynnych właściwości dla naszego organizmu ogromną zaletą morsowania jest to, że można je uprawiać całkowicie za darmo. Nie wymaga też ono specjalnego ekwipunku. Nie ma również określonego czasu, jaki powinno się spędzić w lodowato zimnej wodzie: możemy z niej wyjść wtedy, kiedy po prostu mamy dość. Morsowanie to również świetny sposób na spędzenie wolnego czasu zimą razem z rodziną i przyjaciółmi (oczywiście z zachowaniem odpowiedniego dystansu!). Niemniej, jeżeli zamierzacie zacząć swoją przygodę z morsowaniem, warto pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach.

Morsowanie: jak się przygotować?

W przypadku morsowania mamy do czynienia z lodowato zimną wodą, dlatego zadbanie o swoje zdrowie i bezpieczeństwo powinno być dla nas priorytetem. Jeżeli jesteście początkującymi morsami, radzimy przyłączyć się do lokalnej grupy morsów, aby pomogła Wam zacząć tę mroźną przygodę. Co należy mieć przy sobie, wybierając się nad wodę? Przede wszystkim pamiętajcie o ciepłej, grubej czapce, ponieważ nasze ciało najwięcej ciepła traci właśnie przez głowę. Jeżeli morsujemy w morzu, przydadzą się też gogle, aby ochronić oczy przed słoną wodą. Kostium również ma znaczenie: warto zaopatrzyć się w ten specjalnie przeznaczony do pływania w zimnej wodzie. Weźmy też termos z gorącym napojem, aby stopniowo ogrzać się po wyjściu z wody. Koniecznie weźmy też rękawiczki do założenia w trakcie lub po morsowaniu, a także szlafrok kąpielowy, który ułatwi nam komfortowe przebranie się w towarzystwie innych osób.

morsowanie
fot. Vidar Nordli-Mathisen / Unsplash

Będąc już na miejscu, pamiętajcie, aby nie wskakiwać do wody ani w niej nie nurkować. Nagły kontakt z lodowatą wodą powoduje wstrzymanie oddechu i szok termiczny, które mogą być bardzo niebezpieczne. Zamiast tego, zanurzajcie się powoli, aby Wasze ciało przyzwyczajało się do niskiej temperatury. Kiedy się już zanurzycie, spędźcie w wodzie tylko kilka chwil. Morsowanie w zimie zajmuje zwykle minutę lub dwie. O czym jeszcze warto pamiętać? Po wyjściu z wody unikajcie bezpośredniego kontaktu z gorącą wodą. Ciepły prysznic może uszkodzić centralny układ nerwowy. Zamiast tego, delikatnie otulcie się szlafrokiem, ubierzcie się ciepło i napijcie się czegoś gorącego. Kiedy już wrócicie do normalnej temperatury, dopiero wtedy możecie wziąć prysznic. I już! Po udanym morsowaniu resztę dnia z pewnością spędzicie w doskonałym nastroju – to jeszcze jedna zaleta tych kąpieli!

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż