Hulajnogi elektryczne – nowe zasady

1798

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

hulajnogi elektryczne
fot. Jan Antonin Kolar / Unsplash

Od czterech dni obowiązuje nowelizacja ustawy Prawo drogowe, która weszła w życie 20 maja. Reguluje ona zasady użytkowania hulajnóg – podpadają pod nią tylko hulajnogi elektryczne. Jak brzmią nowe reguły?

Hulajnogi elektryczne – szczegóły nowej ustawy

Dokument wprowadza definicję hulajnogi elektrycznej, według której jest to: „pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe”. Osoba kierująca e-hulajnogą musi więc przestrzegać wszystkich przepisów dotyczących pojazdów. Definicja wyklucza też przewożenie e-hulajnogą osób (poza kierującym), a także bagaży i zwierząt. Nowelizacja ustawy zawiera też zakaz kierowania hulajnogą pod wpływem alkoholu. Nakazuje z kolei poruszanie się nią wyłącznie pasem albo drogą dla rowerów. Jeżeli drogą mogą poruszać się również piesi, kierujący hulajnogą musi im ustępować i dopasować swoją prędkość do prędkości pieszych. Poruszanie się po chodniku to wyjątek w sytuacji braku wytyczonej drogi lub pasa dla rowerów, a na sąsiedniej drodze maksymalna prędkość wynosi więcej niż 30 km/h. Jeżeli droga z ograniczeniem do 30 km/h istnieje, kierujący e-hulajnogą powinien na nią zjechać.

hulajnogi elektryczne
fot. Jonas Jacobsson / Unsplash

Nowelizacja ustawy reguluje też zachowanie osób kierujących hulajnogami elektrycznymi podczas przekraczania przejścia dla pieszych: trzeba z niej zejść, tak jak w przypadku roweru. Kierujący nie jest bowiem pieszym, ponieważ mamy do czynienia z pojazdem. Nowa ustawa wprowadza też zakaz porzucania e-hulajnóg w dowolnym miejscu, co było dotychczas bardzo powszechnym zjawiskiem, dającym się we znaki zarówno pieszym, jak i kierowcom. Zasada ta obowiązuje zarówno właścicieli e-hulajnóg, jak i osoby je wypożyczające. Postój hulajnogi elektrycznej dopuszczalny jest zatem tylko w miejscu do tego wyznaczonym. W przypadku jego braku, musimy pozostawić hulajnogę jak najbliżej krawędzi chodnika, która jest jak najbardziej oddalona od jezdni. Hulajnogę należy również ustawić równolegle do krawędzi jezdni. Nie można przy tym blokować ani utrudniać ruchu przechodniom. Piesi nadal muszą mieć do dyspozycji co najmniej 1,5 metra szerokości chodnika.

Kto i jak szybko może jeździć na e-hulajnodze?

Przepisy wyraźnie określają maksymalną prędkość hulajnogi elektrycznej i wynosi ona 20 km/h. Dodajmy, że ograniczenie to obowiązuje na drogach i pasach dla rowerów oraz na jezdni. Powtórzmy, że podczas poruszania się chodnikiem prędkość e-hulajnogi powinna być zbliżona do tej, którą poruszają się piesi. W praktyce prędkość normalnego chodu człowieka wynosi 3-5 km/h, zaś 20 km/h odpowiada energicznemu biegowi. Z e-hulajnóg mogą korzystać dorośli oraz dzieci, które ukończyły 10. rok życia. Młodsze dzieci mają zakaz poruszania się hulajnogą elektryczną po chodniku, drodze lub pasie dla rowerów i oczywiście jezdni. Wyjątkiem od tej reguły jest strefa zamieszkania, gdzie dziecko może korzystać z e-hulajnogi wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Młodzież między 10. a 18. rokiem życia może jeździć drogami publicznymi tylko jeżeli posiada kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Źródło: Motofakty.pl

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia