Emerytury – najnowsze założenia

738

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Emerytura

Według Koalicji Obywatelskiej wdowy i wdowcy oprócz własnej emerytury mają również otrzymać dodatkowe 25 procent świadczenia męża lub żony. To nie jedyna zmiana, jaka ma nastąpić w tym zakresie. Czy społeczeństwo faktycznie na tym skorzysta? 

Emerytury – wdowia renta 

Jak wiadomo po śmierci współmałżonka wdowy i wdowcy muszą zadecydować, czy chcą otrzymywać nadal swoje świadczenie, czy 85 procent świadczenia zmarłego. Nie ma bowiem możliwości, by mogli odziedziczyć ich emerytury. Z kolei otrzymanie renty rodzinnej również nie należy do najprostszych procedur. Wdowa lub wdowiec muszą bowiem spełniać jedno z określonych warunków: 

  • – mieć ukończone co najmniej 50 lat; 
  • – być niezdolnym do pracy; 
  • – wychowywać dziecko uprawione do renty rodzinne po zmarłym współmałżonku przed ukończeniem 16 roku życia lub przed ukończeniem 18, jeśli nadal się uczy; 

W ostatnim czasie seniorzy coraz częściej zwracają uwagę, że regularnie płacą składki emerytalne, co powinno zostać uwzględnione przez władze naszego kraju. Pojawiła się zatem propozycja, by oprócz swojej emerytury mieli jeszcze prawo do części świadczenia małżonka. Wiadomo, że śmierć członka rodziny zazwyczaj ma znaczący wpływ na standard życia reszty rodziny. W ten sposób chroni się więc przede wszystkim osoby w trudnej sytuacji życiowej.

Emerytury 

Emerytury – zwrot świadczeń 

W odniesieniu do najnowszych przepisów ZUS ma prawo domagać się zwrotu świadczeń, które wypłacone zostały w ostatnich pięciu latach. Najnowsze założenia są efektem nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Podstawą do podjęcia takiego kroku może być stwierdzenie, że emerytura lub renta nie powinna być nigdy przyznana albo jest za wysoka. W efekcie pieniądze mają być oddawane z odsetkami. Wszelkie należności z kolei mogą być naliczane nawet od momentu przyznania emerytury. Wspomniana propozycja już budzi dość sporo kontrowersji. Według sceptyków przepisy nie tylko naruszają zaufanie do Państwa, ale i stwarzają okazje do nadużyć ze strony urzędników. Przedstawiciele ZUS-u zapewniają jednak, że każda sprawa badana jest przez nich indywidualnie, dlatego przymus zwrotów byłby konieczny tylko w wyjątkowych sytuacjach. Przykładem może być wypłacanie świadczeń na podstawie fałszywych zeznań. Same pomyłki zdarzają się też bardzo rzadko. Ponadto nowelizacja ustawy ma lepiej chronić Fundusz Ubezpieczeń Społecznych przed próbami wyłudzenia. 

Emerytury stażowe 

Od lat społeczeństwo domaga się, by do polskiego systemu zostały wprowadzone emerytury stażowe. Niestety na tym etapie założenia zatrzymały się jedynie na planie kampanii wyborczych. Mimo wszystko część społeczeństwa nadal planuje wprowadzić działania, które doprowadzą do wdrożenia korzystnych dla siebie rozwiązań. Tymczasem projekt ustawy o emeryturach stażowych firmowanych przez „Solidarność” zakłada, że: 

  • – emerytura stażowa przysługuje osobie urodzonej po 31 grudnia 1948 r;
  • – kobiety muszą mieć przepracowane 35 lat, a mężczyźni 40 lat; 
  • – stażowa emerytura nie byłaby niższa od minimalnej emerytury;

Jak widać w kwestii świadczeń emerytalnych szykuje się niemała rewolucja. Czy faktycznie okażą się dobrym rozwiązaniem dla seniorów? Czas pokaże.

Foto: Canva.com

Zobacz także: Auto dla osoby niepełnosprawnej

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia