Problem z wiązkami elektrycznymi VW

272

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Problem z wiązkami elektrycznymi VW. Na fotografii jasnobrązowy volkswagen T6 w wersji osobowej. Lakier metalizowany, na masce silonika duża naklejka niepełnosprawni..
Problem z wiązkami elektrycznymi VW. Przerwy w dostawach komponentów dotknęły również fabryki VW w Polsce.

Problem z wiązkami elektrycznymi VW rozwiązany? Atak Rosji na Ukrainę wywołał szereg problemów gospodarczych o znaczeniu globalnym. Jednym z nich jest przerwanie łańcuchów dostaw podzespołów dla grupy Volkswagena. Główną bolączką stał się brak wiązek elektrycznych do wielu modeli samochodów marki Volkswagen i Škoda.

Problem z wiązkami elektrycznymi VW – przeniesienie produkcji

Decyzja o przeniesieniu produkcji wiązek, zapadła niezwłocznie po napadnięciu Rosji na Ukrainę. Natychmiast też rozpoczęto przeprowadzkę linii produkcyjnych ze Lwowa do zakładu firmy PEKM w Mlada Boleslav, udało się tego dokonać w zaledwie 5 tygodni. Wraz z linią produkcyjną przyjechało 35 pracowników, których już wdrożono w proces produkcji. Montaż linii już zakończono, natomiast produkcja ruszyła 5 kwietnia. PEKM planuje rozszerzać produkcję wiązek. Na razie hala do tego przeznaczona wykorzystywana jest tylko częściowo. Pełne możliwości ma rozwinąć w sierpniu. W nowej lokalizacji produkuje się m.in. wiązki elektryczne dla modeli Crafter i T6 wytwarzanych w polskich fabrykach Volkswagena Poznań (Poznań i Września). Rozwijana jest też produkcja podzespołów dla Škody - modeli Fabia Combi, Octavia, Kodiaq, Karoq i Superb. Według przedstawicieli Škoda Auto podjęte działania pozwolą pokryć około 50 procent zapotrzebowania tej marki na wiązki elektryczne.

Przeniesienie części produkcji z Ukrainy ma zabezpieczyć stabilne dostawy do czeskich zakładów Škody i polskich fabryk Volkswagena. Koncern Volkswagena dotknięty niedoborami wiązek elektrycznych pochodzących z Ukrainy stale poszukuje alternatywnych źródeł dostaw z terenów, które nie są dotknięte konfliktem zbrojnym. Gdy sytuacja się ustabilizuje i będzie bezpieczna, 35 ukraińskich pracowników PEKM ma wrócić do swojej macierzystej fabryki we Lwowie gdzie zatrudnionych jest około 1200 pracowników.

Problem z wiązkami elektrycznymi VW. Na ilustracji mnóstwo wiszących, różnokolorowych przewodów elektrycznych.
Problem z wiązkami elektrycznymi VW. Problem dotknął także innych producentów samochodów.

Problem z wiązkami elektrycznymi VW – nie tylko VW

Wstępne analizy niemieckiego rynku producentów samochodów pokazują skalę spadku produkcji po rosyjska inwazji na Ukrainę. Według szacunków LMC Automotive, tylko w marcu fabryki Volkswagena, Mercedesa oraz BMW opuściło o 150 tysięcy samochodów mniej. Wszystko to związane z brakiem komponentów z Ukrainy, głównie wiązek elektrycznych. Największym producentem wiązek jest firma Leoni, która mimo trwającej wojny kontynuuje produkcję w ograniczonym zakresie. Na Ukrainie Leoni wytwarza około 10% wyrobów potrzebnych dla europejskich klientów, w dwóch oddziałach – w Stryju i Kołomyi.

Materiał wideo: Produkcja Volkswagen Caddy 5

Może cię również zainteresować: Wzrost cen samochodów używanych

Słuchaj nas w: Radio Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia