Leki na chłoniaka grudkowego

0
51
Leki na chłoniaka grudkowego
Nowotwór wykryty we wczesnym stadium daje bardzo duże szanse wyleczenie.

Leki na chłoniaka grudkowego – poniżej znajdziecie informacje na ten temat. Zapraszam do przeczytania artykułu.

Leki na chłoniaka grudkowego – co to chłoniak grudkowy?

Chłoniak grudkowy pochodzi z grupy chłoniaków nieziarniczych, które naprawdę nie są złośliwe. Dodatkowo w Polsce rzadko się go spotyka. W tym przypadku mamy do czynienia z powiększonymi węzłami chłonnymi. Mają one szerokość nawet 2 centymetrów. Konkretnie ten chłoniak zwie się też indolentnym, czyli powoli postępującym. Ta choroba zaczyna się najczęściej w jednym węźle chłonnym, powoduje jego stopniowe powiększanie się, a więc z czasem zaczyna daje przerzuty do innych węzłów chłonnych. Dochodzi nawet w późniejszej fazie także do szpiku. Jednocześnie może to powodować zmniejszoną ilość krwinek czerwonych (niedokrwistość), i a także lub płytek krwi, a także zmniejszoną lub znacznie zwiększoną ilość białych krwinek.

Leki na chłoniaka grudkowego   

Leki na chłoniaka grudkowego – co to chłoniak grudkowy? cd.

Ponieważ proces ten to bardzo wolny i daje mało dolegliwości. Dlatego w 2/3 przypadków chorobę poznaje się dopiero w stadiach zaawansowanych. Popularnym zjawisko to takie, w którym zdarza się, że chłoniaka grudkowego poznaje się dopiero, gdy węzły osiągają rozmiary kilkunastu centymetrów. Czasami przyczyną rozpoznania bywa płyn w jamie opłucnej, typowy dla choroby zaawansowanej oraz także związana z nim znaczna duszność. Na dodatek warto dodać, iż 20% wszystkich chłoniaków oraz około 70% chłoniaków łagodnych stanowi chłoniak grudkowy. Naprawdę, gdyby były zawody w Europie na najczęstszego chłoniaka, byłby drugim najczęściej opisywanym chłoniakiem, zaraz po chłoniaku rozlanym z dużych komórek B.

Leki na chłoniaka grudkowego

Leki na chłoniaka grudkowego zawierają rytuksymab, doksorubicyna, winkrystyna, cyklofosfamid, prednizon. Jest to zasada R-CHOP. Rytuksymab dostępny jest w leku pod nazwą MabThera. Istnieje też lek, który nazywa się Rituxan. Także ma w swoim składzie rytuksymab. Myocet z pewnościa zawiera doksorubicynę. Winkrystyna to lek wymieniony powyżej, występuje pod nazwa handlową Vincristine Teva. Prednizon nazywa się w aptekach Lodotra. Lek występuje w postaci tabletki o opóźnionym uwalnianiu substancji czynnej prednizonu. Naprawdę należy do glikokortykoidów. Oczywiście glikokortykoidy działają także przeciwzapalnie.

Leki na chłoniaka grudkowego

Leki na chłoniaka grudkowego – sposoby leczenia

Leczenie chłoniak naprawdę bywa bardzo różne. Leczenia w początkowych stadiach są łatwe do wyleczenia, też nie powinniśmy się zamartwiać jeśli dopiero co zauważyliśmy go u siebie. W tym przypadku nawet nie trzeba łączyć chemioterapii z radioterapią. Leczenie chłoniaka grudkowego w stadium zaawansowanym nie zaczyna się w rzeczywistości natychmiastowo, po postawieniu diagnozy choroby. Niestety chłoniak w stadium III jest nieuleczalny, ale także najczęściej rozwijanie się choroby przebiega powolnie i też bez mocno widocznych objawów. Chorych żywot liczy nawet kilkanaście lata średnia długość życia. Bez wątpienia wytypowano tak na podstawie chorych, którzy są dopuszczeni do chemioterapii.

Foto: Pexels.com

Przeczytaj także: Leki kardiologiczne – Atropina