Zrobotyzowana stacja ładowania Forda

304

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Zrobotyzowana stacja ładowania Forda. Zbliżenie na lewy błotnik białego samochodu, w którym znajduje się gniazdo ładowania. W gnieździe tkwi wtyczka umieszczona na końcu robotycznego ramienia. W oddali odjeżdża na wózku niepełnosprawny kierowca.
Zrobotyzowana stacja ładowania Forda. Czy tak będzie wyglądała niedaleka przyszłość ?

Szeroko pojęta elektromobilność jest już trendem ogólnoświatowym, w którym również uczestniczą producenci samochodów. Coraz częściej ich uwaga skupia się nie tylko na ilości wyprodukowanych egzemplarzy pojazdów elektrycznych. Zauważają również indywidualne potrzeby kierowców, a wśród nich kierowców z niepełnosprawnościami. Dzięki temu, niepełnosprawny kierowca, planujący zakup elektrycznego MINI, może wyjechać z salonu fabrycznie przystosowanym modelem SE. Koncern Ford poszedł inną drogą i tak powstała zrobotyzowana stacja ładowania Forda.

Zrobotyzowana stacja ładowania Forda – idea

Dla większości kierowców tankowanie, czy też ładowanie samochodu jest czynnością łatwą i nieskomplikowaną. Jednak po drogach porusza się spora grupa użytkowników, dla których te czynności są trudne. Kierowcy z niepełnosprawnościami, dla wielu z nich wydostanie się z pojazdu jest procesem trudnym i długotrwałym. To właśnie potrzebami tych kierowców zajął się Ford. Ponieważ kierowcy z niepełnosprawnościami uznali łatwość ładowania za kluczowy czynnik decydujący o zakupie pojazdów elektrycznych. Testuje on zrobotyzowaną stację w ramach projektu badawczego zmierzającego do opracowania rozwiązań w zakresie ładowania pojazdów elektrycznych bez korzystania z rąk oraz w pełni automatycznego ładowania dla pojazdów autonomicznych.

Kierowcy z niepełnosprawnościami uznali łatwość ładowania za kluczowy czynnik decydujący o zakupie pojazdów elektrycznych. Fot.FORD

Obecny prototyp zrobotyzowanej stacji ładowania, kierowcy mogą obsługiwać za pomocą smartfona z wnętrza elektrycznego pojazdu. System ten mógłby pozwolić kierowcom z niepełnosprawnościami na ładowanie akumulatora bez wychodzenia z samochodu. Mogliby oni także opuścić samochód i pozostawić robotowi wykonanie wszystkich działań. Obecnie badacze Forda poddają zrobotyzowaną stację ładowania próbie w realnych warunkach. Po uruchomieniu osłona stacji rozsuwa się, a ramię ładujące przemieszcza się w kierunku portu ładowania, dzięki informacjom z niewielkiej kamery. W czasie testu kierowcy mogą monitorować stan naładowania za pośrednictwem aplikacji FordPass. Po zakończeniu ładowania, ramię automatu wraca na swoje miejsce i chowa się we wnętrzu stacji ładowania.

Zrobotyzowana stacja ładowania Forda – przyszłość

Wybiegając w przyszłość, proces ładowania może zostać w pełni zautomatyzowany, z minimalnym lub żadnym udziałem kierowcy. Kierowcy po prostu odsyłaliby pojazdy do stacji ładowania, a elementy infrastruktury dbałyby o autonomiczne dotarcie samochodów do celu i ich powrót. Opisywany projekt badawczy jest uzupełnieniem działań Forda w zakresie elektryfikacji. Kolejny projekt realizowany wspólnie z dostawcą sieci ładowania IONITY, pozwoli na dalsze udoskonalenie zrobotyzowanej stacji ładowania. Na ten moment szybko rozwijająca się sieć Blue Oval Charging Network, należąca do firmy Ford daje klientom możliwość korzystania z sieci ponad 300 000 ładowarek w całej Europie. Niedawno Ford przyłączył się do petycji 27 firm, które domagają się, aby od 2035 r. wszystkie nowe samochody osobowe i dostawcze w Europie spełniały normę zerowej emisji spalin, a także apelują o rozszerzanie infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych w Europie.

Kierowcy mogą obsługiwać za pomocą smartfona z wnętrza elektrycznego pojazdu. Fot.FORD

Zdaniem firmy, aby przyspieszyć rozwój kompleksowej, łatwo dostępnej i wydajnej infrastruktury ładowania w domach, w miejscach pracy i w przestrzeni publicznej, potrzebne jest jednolite stanowisko angażujące rządy, instytucje Unii Europejskiej, całą branżę motoryzacyjną, dostawców energii oraz władze lokalne i konsumentów.

Zrobotyzowana stacja ładowania Forda – polskie statystyki

Jak podaje rynekelektryczny.pl, na koniec maja 2022 roku w Polsce było zarejestrowanych łącznie 48 675 osobowych i użytkowych samochodów z napędem elektrycznym. W tym 46 676 sztuk elektrycznych samochodów osobowych. Jednocześnie, wzrostem liczby pojazdów z napędem elektrycznym rozwija się również infrastruktura ładowania. Pod koniec maja w Polsce funkcjonowało 2190 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych czyli 4 253 punkty. 29% z nich stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 71% – wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW. Jak widać, szału nie ma i póki co, szybko w naszym kraju nie zobaczymy zrobotyzowanych stacji ładowania.

Do 2030 roku w Europie potrzebne będą co najmniej 3 miliony punktów ładowania.

Polecam materiał wideo: Ford testuje zrobotyzowaną stację ładowania, pomocną dla kierowców z niepełnosprawnościami

Może cię również zainteresować: Samochód dla niepełnosprawnego

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia