Samochód dla niepełnosprawnego

624

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Samochód dla niepełnosprawnego. Zbliżenie na szybę samochodu. W centrum ujęcia niebieska naklejka z symbolem niepełnosprawności.
Samochód dla niepełnosprawnego. Taka naklejka na samochodzie, na niektórych kierowców działa jak płachta na byka.

Pojawienie się niepełnosprawności nie musi oznaczać dla kierowcy końca jego przygody za „kółkiem”. Samochód dla niepełnosprawnego jest ogromnym ułatwieniem w życiu codziennym i pomocą w samodzielnym funkcjonowaniu. Potrzebna jest odpowiednia adaptacja pojazdu, by móc nadal cieszyć się bezpieczną jazdą. Z pomocą przychodzą specjalistyczne serwisy dostosowujące samochody do potrzeb niepełnosprawnych. Oferują one adaptacje pojazdów przeznaczonych zarówno dla kierowców z niepełnosprawnościami jak i niepełnosprawnych pasażerów. Zanim firma serwisowa przystąpi do adaptacji pojazdu musi dokonać szczegółowej analizy potrzeb i deficytów kierowcy z niepełnościami. Następnym krokiem będzie dobór odpowiedniego oprzyrządowania w zależności od potrzeb kierowcy. Serwisy zajmujące się adaptacją oferują między innymi systemy ręcznego sterowania gazem i hamulcem czy gaz-hamulec-sprzęgło. W ofertach znajdziemy również: ręczne sprzęgło, obrotowe fotele, najazdy, windy dla wózków i wiele innych. W przypadku zainteresowania taką usługą najlepiej skontaktować się z wybraną firmą i przedstawić nasze oczekiwania. Oferty serwisów różnią się od siebie. Samochód dla niepełnosprawnego.

Adaptacja samochodu dla osoby z niepełnosprawnościami

Nie ma przepisów, które jednoznacznie wypowiadają się w sprawie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym. W związku z tym, warto podkreślić, że do adaptacji pojazdu w szczególności przeznaczonego do kierowania przez osobę z niepełnosprawnością ruchową należy podchodzić z pełną odpowiedzialnością. Nie wolno przy tym zapominać, że odpowiedzialność właściciela, posiadacza czy użytkownika pojazdu za stan techniczny pojazdu jest ściśle określona i dotyczy również osoby z niepełnosprawnością ruchową.

Urządzenia montowane w pojazdach powinny być przebadane przez Przemysłowy Instytut Motoryzacji i uzyskać Certyfikat PIMOT. Zastosowanie urządzeń certyfikowanych eliminuje konieczność dodatkowych przeglądów technicznych i jest gwarancja bezpieczeństwa. Większość auto-serwisów wykonujących adaptacje pojazdów pomaga w uzyskaniu dofinansowania usługi.

Samochód dla niepełnosprawnego – co wziąć pod uwagę przed zakupem

Przed kupnem pojazdu mającego służyć, czy to niepełnosprawnemu kierowcy, czy pasażerowi z niepełnosprawnościami, warto siąść w gronie przyjaciół i przeanalizować kilka istotnych spraw. Pośpiech nie jest wskazany, nabywany samochód ma służyć lata i być maksymalnie przyjazny użytkownikom.

Pytanie podstawowe, czy kierowcą będzie wyłącznie osoba niepełnosprawna czy również osoba w pełni zdrowa? Jeśli kierowców będzie kilkoro,  zamontowane oprzyrządowanie adaptacyjne nie powinno uniemożliwiać jazdy innym użytkownikom. Rodzaj nadwozia również odgrywa niebagatelną rolę w dalszym użytkowaniu. Wybranie nadwozie trzydrzwiowego jest świetne ze względu na możliwości załadunku i rozładunku. Niestety w tym przypadku, rzeczywistość parkingowa może uniemożliwić wydostanie się z samochodu, czy załadowanie wózka na fotel pasażera. Niewątpliwie przed zakupem, warto przymierzyć się do wybranego modelu.

Taki fotel jest ogromnym ułatwieniem zarówno dla niepełnosprawnego kierowcy, jak i pasażera.

Również istotnym elementem, który należy wziąć pod uwagę jest rodzaj skrzyni biegów. W samochodach nowych staje się ona standardem, w pojeździe używanym już niekoniecznie. Samochód z automatem, będzie wymagał mniej „przeróbek adaptacyjnych”. Dla niepełnosprawnego kierowcy istotny jest fotel, powinien on zapewniać odpowiedni komfort i stabilną pozycję, regulacje powinny być realizowane za pomocą dźwigni. Fotel kierowcy powinien posiadać regulację wysokości, a ideałem jest fotel obrotowy ułatwiający wsiadanie i wysiadanie kierowcy z niepełnosprawnościami. Pod uwagę należy też brać, możliwość samodzielnego załadunku do samochodu wózka przez niepełnosprawnego

Samochód dla niepełnosprawnego – Dofinansowanie samochodu dla niepełnosprawnego

Program „Mobilność osób z niepełnosprawnością”

Inicjatywa zakłada wsparcie finansowe na zakup samochodu osobowego dla niepełnosprawnego kierowcy lub dla poruszającego się na wózku inwalidzkim pasażera. Wnioski na dofinansowanie, będzie można składać od 1 marca 2023 r.

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczy na realizację programu 250 mln zł.

Jak stwierdził sekretarz stanu w MRiPS i pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik – „Chcemy stworzyć rzeczywiste warunki dla osób, które nie mogą przesiadać się z wózków inwalidzkich, ale mając specjalny samochód, będą mogły podróżować jako pasażerowie lub kierowcy”

Dodał jeszcze – „Chcemy, aby były to samochody o jak najlepszym standardzie i indywidualnym dostosowaniu, dlatego wprowadzamy dwie zróżnicowane kategorie dofinansowań. Jedna kategoria dofinansowań jest przeznaczona dla samochodów dedykowanym kierowcom z niepełnosprawnością, a druga dotyczy pasażerów z niepełnosprawnością, którzy nie są w stanie samodzielnie się poruszać i przesiadać z wózków”

Samochód dla niepełnosprawnego.
Przed zakupem, wskazana jest przymiarka.

Kwota dofinansowania będzie zależna od ceny samochodu.

Dla zakupu samochodu dostosowanego do prowadzenia przez niepełnosprawnego kierowcę dofinansowanie będzie wynosiło:

80% ceny samochodu o wartości do 150 tys. zł

50% ceny samochodu o wartości od 150 – 250 tys. zł

30% ceny samochodu o wartości 250 – 300 tys. zł

Przy zakupie samochodu dostosowanego do przewozu pasażera z niepełnosprawnością wartości dofinansowania będą wynosiły:

85% ceny samochodu o wartości do 130 tys. zł

50% ceny samochodu o wartości 130 – 200 tys. zł

30% ceny samochodu o wartości 200 – 230 tys. zł

Osoby, które nabędą samochód o wartości przekraczającej 230 tys. zł, nie otrzymają dofinansowania. Dofinansowanie nie dotyczy używanych samochodów powyżej 6 lat. Sprzedający używany pojazd „młodszy” niż 6 lat, musi udzielić nabywcy co najmniej 6 letniej gwarancji.

Program dopuszcza nabycie samochodu na terenie Unii Europejskiej od podmiotów uprawnionych do obrotu samochodami.

Realizację programu „Mobilność osób z niepełnosprawnością” zaplanowano do 2025 roku.

Osoby zainteresowane pozyskaniem dofinansowania mogą starać się o nie w lokalnych ośrodkach MOPS (Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej) lub PCPR (Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie) oraz PFRON. Jeśli chcecie samodzielnie uzyskać dofinansowanie do adaptacji samochodu, zapoznajcie się z pomocą w ramach programu “Aktywny samorząd”. Skorzystaj z dofinansowania do zakupu oprzyrządowania samochodu dla osób z dysfunkcją narządu ruchu

Jeśli zaciekawił cię artykuł przeczytaj również Kierowca z niepełnosprawnościami

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia