Spacer – Powstanie Warszawskie 1944 na Pradze to ciekawy sposób na spędzenie sobotniego popołudnia na Warszawskiej Pradze.
Spotykamy się w sobotę, 30 lipca 2022 r., o godz. 17:00 pod adresem ul. Lubelska 25 róg Skaryszewskiej. Trasa będzie wiodła ulicami Pragi. Spacer kończymy przy Rondzie Żaba. Spacer przewidziany jest na około 2h.
Powstanie Warszawskie 1944 na Pradze to nie tylko heroiczna walka młodych ludzi, ale także tragiczne losy ludności cywilnej. Każdy dzień Powstania to dzień pełen bohaterstwa, ale także cierpienia i rozpaczy zwykłych ludzi.
Z okazji przypadającej ’78 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zapraszam na spacer Powstańczym śladem na Prawym brzegu, podczas którego dowiemy się:
Jak wyglądała sytuacja na Prawym brzegu?
Jakie cele były do zrealizowania?
Gdzie padły pierwsze strzały?
Jakie obiekty zdobyto?
Zdobycie którego obiektu miało kluczowe znaczenie?
Dlaczego podjęto decyzję o zakończeniu walk na Pradze?
I wiele innych…
Za udział w spacerze nie jest przewidziana żadna opłata, natomiast jeśli uznają Państwo, że przewodnik zasłużył na napiwek (…)
Spacer poprowadzi przewodnik miejski Warszawskiego Zaułka. Serdecznie zapraszam i do zobaczenia.
Traf na miejsce /Lubelska 25,03-802 Warszawa/
Powstanie Warszawskie 1944 na Pradze – powstańcy
Fragment artykułu RP – jak-przebiegalo-powstanie-warszawskie-na-pradze
„Przeciwko niemieckiej potędze komendant 6. Obwodu AK Praga ppłk Antoni Żurowski „Andrzej” mógł wystawić teoretyczne 8153 żołnierzy. Tyle wynosił stan ewidencyjny obwodu, jednak 1 sierpnia udało się zmobilizować około 6360 ludzi. Wśród tych w większości młodych ludzi, podobnie jak we wszystkich oddziałach powstańczych stolicy, panował olbrzymi entuzjazm i chęć do walki. Wielu z nich rzedła jednak mina, kiedy na zbiórkach tuż przed Godziną „W” uświadamiali sobie, jak niewiele broni zapewniło im dowództwo AK. Z tego stanu rzeczy świetnie zdawał sobie sprawę również ppłk Żurowski. Po latach wspominał: „Nasze uzbrojenie składało się z 272 karabinów, do których przygotowano 4800 szt. amunicji, 6 ciężkich karabinów maszynowych z 2600 szt. amunicji, 7 ręcznych karabinów maszynowych, 1 armatki przeciwpancernej z 80 pociskami, 10 pistoletów maszynowych z 900 szt. amunicji, 10 pistoletów Sten i innych, 100 granatów ręcznych polskich, około 500 granatów ręcznych własnej produkcji i około 600 butelek zapalających.”
Powstanie Warszawskie 1944 – działania sowietów
„Niestety wskutek działań agentury radzieckiej data podjęcia powstania w nocy dociera do Moskwy, która natychmiast 1 sierpnia o godz. 4-ej rano przesyła do sztabu gen. Rokossowskiego rozkaz: „wstrzymać natarcie na Pragę i przejść do czynnej obrony.
Na skutek tej politycznej decyzji od godziny 12-ej 1 sierpnia na 40 dni 1 Front Białoruski stanął, a nawet miejscami cofnął się o ok. 20 km. Lotnictwo sowieckie od rana zaniechało lotów bojowych. Sytuację tą natychmiast wykorzystali Niemcy kierując do Warszawy w biały dzień transportem kolejowym istotne posiłki broni pancernej, czołgów i piechoty. Zdarzenia te zmieniły zasadniczo układ sił na terenie całej Warszawy, w szczególności na Pradze, gdzie popołudniu docierać zaczęły luzowane zamarłej linii frontu oddziały niemieckie. Na odwołanie akcji powstańczej nie było sposobu. I tak niedostatecznie uzbrojeni powstańcy musieli zmierzyć się w walce z doskonale wyszkolonymi, liczniejszymi niż się spodziewano, dobrze uzbrojonymi jednostkami niemieckimi i zaskakującą ilością czołgów.
Nie udał się również moment zaskoczenia zdekonspirowany przez liczne boje idących na miejsce koncentracji grup powstańców z patrolami niemieckiej żandarmerii. Właśnie na Pradze ok. godziny 16:30 u zbiegu ul. Ząbkowskiej z Markowską doszło do nieuniknionej konfrontacji powstańców idących na Michałów z silnym patrolem schutzpolizei.”
Fragment artykułu ze strony www.twoja-praga.pl/praga/historia
Powstanie Warszawskie 1944 na Pradze – obchody 78 rocznicy wybuchu
31 lipca, g. 17.00
ul. Witkiewicza 10 – powstańcze wspomnienia mieszkańców poświęcone pamięci rozstrzelanych 1 sierpnia 1944
Spotkanie będzie okazją do przypomnienia wydarzeń z okresu Powstania Warszawskiego rozgrywających na terenie Śliwic, Golędzinowa i Pelcowizny. W pierwszym dniu Powstania Warszawskiego rozstrzelanych zostało tam 13 powstańców, którzy planowali wysadzić w powietrze wiadukt kolejowy na Golędzinowie. Mieszkańcy co roku spotykają się przy pamiątkowej tablicy – w tym roku będzie wyjątkowa okazja by porozmawiać z nimi osobiście. Część z nich już odeszła, ale ich rodziny nadal tu mieszkają w domach pamiętających wojnę. W czasie spotkania wspomnienia przedstawi m.in. syn jednej z najbardziej zasłużonych dla pamięci tego miejsca postaci.
Warto dodać, że zaledwie 200 m od miejsca spotkania znajduje się kamień upamiętniający zestrzelenie w 15. dniu Powstania alianckiego samolotu z pomocą dla walczącej Warszawy. Opis tego wydarzenia także znamy z zapisków mieszkańców.
1 sierpnia – Godzina „W”, g. 17.00
Skrzyżowanie al. Solidarności/ul. Targowa
Punktualnie o godz. 17.00 razem z całą stolicą na minutę zatrzyma się także Praga! W tle, zgodnie z praską tradycją, na budynku Galerii Wileńskiej zawiśnie ogromna biało-czerwona flaga ze znakiem Polski Walczącej. Kilkanaście minut później na skwerze ppłk. A. Żurowskiego rozpoczną się uroczystości poświęcone powstaniu na terenie prawobrzeżnej Warszawy. Na skwerze już od godziny 15.30 trwać będzie piknik historyczny, który szczególnie powinien zainteresować najmłodszych. W programie wystawa samochodów, przedmiotów i broni z tamtego okresu, pokazy artyleryjskie oraz warsztaty historyczne.
Film dokumentalny opowiadający o pierwszych dniach Powstania Warszawskiego na Pradze – Praga’44
1 sierpnia Godzina 17.00 Warszawa w bezruchu: godzina „W”
17.00 Godzina „W” z lotu ptaka | 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego 2021 | POLAND ON AIR
Godzina 17.00 2016 A minute of silence – WARSAW UPRISING (WARSZAWA GODZINA W)
I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2022.