15 Raciborski Piknik Modelarski / 10-11.09

0
136
15 Raciborski Piknik Modelarski. Plakat imprezy w stylu przedwojennym. Kolorystyka to ciemny turkus z akcentami bieli i pomarańczowego. Na plakacie miejsce, data i program pikniku. Tłem jest stylizowana na przedwojenną grafika, przedstawiająca dwupłatowiec lecący w pobliżu mostu.
15 Raciborski Piknik Modelarski.

W dniach 10-11 września 2022, odbędzie się jubileuszowy, bo 15 Raciborski Piknik Modelarski. Na łąkach położonych przy kanale Ulga, spotkają się konstruktorzy, pasjonaci modelarstwa oraz goście i obserwatorzy.

15 Raciborski Piknik Modelarski – korzenie

Racibórz, piękne miasto w południowej Polsce, o którym już w XI wieku wspomniał w swej kronice Gall Anonim. Po dziś dzień, zachowało się w nim wiele cennych zabytków. Podobnie jak Opole, Racibórz był jedną z historycznych stolic Górnego Śląska, w której rezydowali książęta opolsko-raciborscy. Warto odwiedzić Racibórz, a w nim zabytki i atrakcje: Zamek książęcy, Park zamkowy, Fortyfikacje miejskie, Kolumna Maryjna, Podominikański kościół św. Ducha – Muzeum, Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (farny), Podominikański kościół św. Jakuba, Kościół św. Mikołaja, Kościół św. Jana Chrzciciela, Kościół Matki Bożej, Grób świątobliwej Dulcissimy, Śląskie Obserwatorium Geofizyczne, Budynki sądowe, Głaz narzutowy, Park im. Miasta Roth, Arboretum Bramy Morawskiej, Spichlerz w Sudole, Rezerwat Łężczok

Zamek Piastowski w Raciborzu.

Właśnie w tej lokalizacji w roku 2014, powstało Raciborskie Stowarzyszenie Lotnicze. Zrzesza ono modelarzy, paralotniarzy, pilotów szybowcowych i samolotowych oraz sympatyków lotnictwa. Członkowie stowarzyszenia organizują zawody modelarskie krajowe i międzynarodowe oraz pokazy modelarsko-lotnicze dla mieszkańców Ziemi Raciborskiej. Często można ich spotkać na łąkach wzdłuż Odry pomiędzy mostami w okolicach Obory gdzie doskonalą technikę pilotażu modeli RC. To właśnie oni zapraszają na organizowany przez siebie, 15 Raciborski Piknik Modelarski.

15 Raciborski Piknik Modelarski – piknik

Pierwsze pikniki były spotkaniami lokalnych pasjonatów modelarstwa, natomiast od kilku lat piknik jest już dużym ogólnopolskim wydarzeniem, w którym uczestniczą również zagraniczni goście. Impreza od dwóch lat ma już formę dwudniową.

Sobota 10 września, jest zarezerwowana dla modelarzy, będzie to czas luźnych lotów. Pierwszy dzień pikniku, uwieńczą nocne pokazy oświetlonych modeli.

Niedziela 11 września, to już czas wielkiego raciborskiego AIR SHOW. W nim najlepsi piloci i ich piękne maszyny, pokazy pilotażu modeli szybowców, modeli akrobatycznych i dużych modeli makietowych.

Punktem kulminacyjnym niedzielnego spotkania jest wielka bitwa powietrzna, w której spotka się ponad 50 modeli samolotów, walczących ze sobą w ogniu artylerii przeciwlotniczej.

Przewidywany początek bitwy, około godziny 14:00.

Tak trafisz na miejsce 15 Raciborskiego Pikniku Modelarskiego:

Inne ciekawe imprezy znajdziesz w kalendarium: Imprezy plenerowe piknik koncert w sezonie 2022