Preferencyjny kredyt mieszkaniowy

535

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Program kierowany jest do osób, które nie ukończyły 45 roku życia i kupują swoje pierwsze mieszkanie

Preferencyjny kredyt mieszkaniowy będzie skierowany do osób, które nie ukończyły 45 roku życia i kupują swoje pierwsze mieszkanie. 14 marca 2023 roku, Rząd przyjął projekt ustawy „Pierwsze mieszkanie”, a preferencyjny kredyt mieszkaniowy będzie dostępny już od 1 lipca. Przez dziesięć lat będziemy mogli korzystać z rządowej dopłaty, a oprocentowanie w tym okresie będzie niezmienne.

Co to jest preferencyjny kredyt?

https://www.youtube.com/watch?v=ye-xesRRdC4

Preferencyjny kredyt to taki, w którym część kosztów bierze na siebie Skarb Państwa lub pochodzi ze środków ze specjalnych funduszy Unii Europejskiej. Jak sama nazwa wskazuje, jest udzielany na preferencyjnych warunkach. Ten rodzaj kredytu wyróżnia się wyjątkowo niskim oprocentowaniem, a także bardzo wysoką kwotą maksymalną. Charakteryzuje go również stosunkowo długi czas spłaty. Kredyt preferencyjny zazwyczaj skierowany jest do określonej grupy podmiotów, która musi spełnić wymagane warunki. Na rynku finansowym istnieje wiele rodzajów kredytów preferencyjnych, kierowanych do poszczególnych grup. Mowa tu między innymi o kredytach preferencyjnych dla rolników, studentów czy przedsiębiorstw, ale także dla rodzin o niskich dochodach. Koszty oraz oprocentowanie poszczególnych kredytów preferencyjnych mogą różnić się od siebie w zależności od rodzaju programu.

Preferencyjny kredyt mieszkaniowy – Bezpieczny kredyt 2%

Rządowy program dopłat do kredytu mieszkaniowego ułatwi zakup pierwszego mieszkania lub budowy domu

Każdy z nas marzy o posiadaniu własnego mieszkania lub budowie domu. Taka inwestycja wymaga jednak dużego kapitału, którego szczególnie osobom młodym, niestety często brakuje. Dodatkowo ceny nieruchomości przerażają, a kredyty drożeją w zastraszającym tempie. Dlatego rząd wychodzi im naprzeciw, przygotowując program dopłat do kredytu mieszkaniowego. Pierwszym filarem programu ma być Bezpieczny Kredyt 2%, czyli kredyt hipoteczny na zakup pierwszego mieszkania z niskim oprocentowaniem. O taki kredyt będzie mogła ubiegać się osoba do 45 roku życia, która nie ma i nie miała własnego mieszkania czy domu. Jak podkreślił Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda: „Jeżeli kredyt będą chciały wziąć dwie osoby — małżonkowie, to przynajmniej jedna osoba musi mieć mniej niż 45 lat”.

Kredytobiorca musi również posiadać zdolność kredytową adekwatną do kwoty kredytu, jaki chce uzyskać. Z preferencyjnego kredytu mieszkaniowego nie będą mogły skorzystać osoby, które wcześniej korzystały z programu 'Mieszkanie dla młodych”. Ponadto w chwili obecnej kredyt może zostać udzielony osobie, która w dniu złożenia wniosku nie jest posiadaczem innego kredytu hipotecznego. Określona została także kwota wkładu własnego do kredytu, która nie może wynieść więcej niż 200 tys. złotych. W praktyce oznacza to, że single kupią nieruchomość za maksymalnie 700 tys. zł, a małżeństwa za 800 tys. zł. Program Bezpieczny Kredyt 2% obowiązywać będzie w okresie od 1.07.2023 do 31.12.2027 roku.

Wysokość kredytu

Maksymalna wysokość kredytu, którą może uzyskać jedna osoba wynosi 500 tys. zł. W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka kwota kredytu to 600 tys. zł. Kredyt można otrzymać na zakup mieszkania zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego, uzyskamy go także w przypadku budowy domu jednorodzinnego. Wówczas jako wkład własny może nam posłużyć działka pod zabudowę. Do zakupionego mieszkania lub wybudowanego domu musimy wprowadzić się w ciągu jednego roku. Dodatkowo musimy mieszkać w nim przez kolejne 10 lat bez możliwości sprzedaży czy wynajęcia. W tym czasie nie będziemy mogli również kupić innego mieszkania. Ma to na celu zapobieganie wykorzystywania rządowej dopłaty przez inwestorów na własne korzyści.

Oprocentowanie kredytu

Dwa procent — tyle przez pierwsze dziesięć lat będzie wynosiło oprocentowanie kredytu. Dodatkowo będzie ono powiększone o marżę, prowizję i inne opłaty bankowe. Co jednak czeka kredytobiorców gdy skończy się dziesięcioletni okres obniżonego oprocentowania? Wówczas na wysokość rat będzie miało wpływ kilka czynników. Po pierwsze pierwotny okres finansowania (im krótszy — tym większa część kapitału zostanie już spłacona przez kredytobiorcę). Po drugie będzie to aktualny poziom stóp procentowych. Pamiętajmy jednak, że bank oceniając zdolność kredytobiorcy w dniu udzielenia finansowania, weźmie pod uwagę cały okres spłaty kredytu. Jeśli chodzi o określenie maksymalnej prowizji lub marży banków, to na chwilę obecną nie jest jeszcze znana, jednak nie może być wyższa niż w kredytach udzielonych poza programem.

Konto mieszkaniowe

Maksymalna kwota dopłaty do zakupu mieszkania lub domu wyniesie 500 tys. zł

Konto Mieszkaniowe jest kolejnym rozwiązaniem, jakie przewiduje rządowy program Pierwsze Mieszkanie. To specjalne konto oszczędnościowe oferowane przez banki komercyjne, pozwoli nam odkładać pieniądze na cele mieszkaniowe na preferencyjnych warunkach. Istnieją jednak zasady, które musimy spełniać. Jednym z nich jest czas prowadzenia konta, który musi trwać od 3 do 10 lat. Dodatkowo wpłaty miesięczne na konto powinny wynosić od 500 zł do 2000 zł. Oprocentowanie konta będzie natomiast zależeć od oferty banku. Ponadto w momencie dokonania minimum jedenastu wpłat w ciągu roku otrzymamy premię mieszkaniową od państwa o wartości rocznego wskaźnika inflacji. Na stronie rządowej znajdziemy symulacje, która pokaże nam ile możemy zyskać oszczędzając na Koncie Mieszkaniowym.

Dowiedz się, na czym polega program Mieszkanie dla Absolwenta i jak uzyskać dofinansowanie najmu nieruchomości.

Przeczytaj także: Zmiany w Kodeksie Pracy w 2023 roku

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia