Mieszkanie dla Absolwenta – czym jest?

Czym jest program Mieszkanie dla Absolwenta?

521

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Mieszkanie dla Absolwenta, ciasny pokój w akademiku
Mieszkanie dla Absolwenta to szansa na rozpoczęcie samodzielnego życia.

Od niedawna program Mieszkanie dla Absolwenta zyskuje na znaczeniu jako innowacyjna inicjatywa wspierająca absolwentów w osiągnięciu samodzielności. Choć początkowo kojarzony był z pomocą dla osób z niepełnosprawnościami, okazuje się, że beneficjentami mogą być także absolwenci bez takich ograniczeń. Jakie zasady rządzą tym programem i dla kogo jest on skierowany?

Program Mieszkanie dla Absolwenta ma na celu udzielenie wsparcia osobom rozpoczynającym niezależne życie po zakończeniu nauki. To nie tylko wsparcie dla absolwentów z niepełnosprawnościami, ale także dla osób nie mających takich ograniczeń. Przedsięwzięcie realizowane jest w latach 2022-2026, a kwota przeznaczona na ten cel to aż 150 mln zł. Beneficjenci programu mogą starać się o środki na dofinansowanie najmu nieruchomości – małego mieszkania lub kawalerki. Taka pomoc finansowa znacznie ułatwi absolwentom – zdrowym i niepełnosprawnym, rozpoczęcie samodzielnego życia w dużym mieście.

Zasady programu Mieszkanie dla Absolwenta

Realizacja programu opiera się na zasadzie regresywnego wsparcia. W pierwszym roku absolwent otrzymuje 100%, w drugim 70%, a w trzecim, ostatnim roku, tylko 40% dofinansowania kosztów najmu nieruchomości. Programem zarządza samorząd powiatowy, a wnioskodawca musi spełnić pewne warunki, takie jak posiadanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności oraz statusu absolwenta.

Aby skorzystać z programu, kandydat musi posiadać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, być absolwentem szkoły podstawowej, ponadpodstawowej lub wyższej. Powinien także ukończyć szkołę lub uczelnię w ciągu ostatnich 36 miesięcy przed złożeniem wniosku. Dodatkowo, osoba starająca się o wsparcie musi złożyć oświadczenie o braku możliwości zamieszkania w miejscowości realizacji aktywności zawodowej oraz oświadczenie o poszukiwaniu zatrudnienia lub już podjętym zatrudnieniu. Ostatnim dokumentem jest deklaracja o dochodach. Każdy samorząd powiatowy może określać własne zasady programu i wyznaczać odrębne progi dochodowe pozwalające na przyznanie dofinansowania najmu nieruchomości.

Progi dochodowe a dostęp do programu

Program Mieszkanie dla Absolwenta uwzględnia różne progi dochodowe, które mogą się różnić w zależności od gminy. Wartości progów są dostępne na stronach internetowych instytucji tj. MOPS, PCPR czy PFRON, razem z regulaminem i deklaracją o dochodach. Przykładowe progi dla mieszkańców Poznania prezentują się następująco:

Liczba osób w gospodarstwie domowym

Minimalny dochód

Maksymalny dochód

1 osoba

2 066,99 zł

7 450,23 zł

2 osoby

1 550,24 zł

5 587,67 zł

3 osoby

1 550,24 zł

4 552,92 zł

4 osoby

1 550,24 zł

4 035,54 zł

5 osób

1 550,24 zł

3 725,12 zł

6 osób

1 550,24 zł

3 518,17 zł

Dofinansowanie najmu mieszkań dla absolwentów w Polskich Miastach pomaga w przyciągnięciu osób wykształconych mogących zaistnieć na miejscowym rynku pracy.

Mieszkanie dla Absolwenta jako klucz do samodzielności

Program ten to nie tylko konkretna pomoc finansowa dla niepełnosprawnych absolwentów. To innowacyjna inicjatywa, która umożliwia każdemu absolwentowi, spełniającemu określone warunki, skorzystanie z dofinansowania najmu nieruchomości na początku samodzielnej drogi życiowej. Jest ona potrzebnym wsparciem, umożliwiającym młodym ludziom aktywny rozwój i skupienie się na karierze bez konieczności martwienia się o kwestie mieszkaniowe. Jest to o tyle ważne, że obecnie ceny wynajmu mieszkań, kawalerek i pokojów poszły mocno w górę. Trend ten jest szczególnie widoczny w dużych miastach tj. Poznań, Gdańsk, Szczecin czy Łódź. Kończący nawet najbardziej prestiżową uczelnię absolwent nie będzie osiągał wysokich dochodów. Wszystko to sprawia, że wynajęcie nieruchomości często okazuje się dla młodych ludzi dużym problemem. Taki program ma być więc rozwiązaniem pomocnym w takiej sytuacji. Mieszkanie dla Absolwenta to zatem duży krok w stronę realnej szansy na lepsze życie po ukończeniu nauki w szkole lub na uczelni wyższej.

Chcesz poznać zalety programu Mieszkanie dla Absolwenta i uzyskać więcej informacji? Obejrzyj ten film.

Może Cię także zainteresować artykuł opisujący udogodnienia dla niepełnosprawnych studentów.

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia