Kulinarna Nawigacja – wakacje nad morzem

418

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Paragony grozy nie tylko nad morzem. Reakcja społeczna jest jednoznaczna - ceny w polskich restauracjach stały się nieproporcjonalnie wysokie
Jeśli wakacje nad morzem to koniecznie pyszna smażona rybka. Paragony grozy nie tylko nad morzem. Reakcja społeczna jest jednoznaczna - ceny w polskich restauracjach stały się nieproporcjonalnie wysokie

Wakacje nad morzem były tematem przewodnim dzisiejszej audycji z cyklu „Kulinarna Nawigacja”. Panowie Jarosław Uściński i Paweł Kubalski rozmawiali o tym, jak nie dać się oszukać nad Bałtykiem oraz o ogólnie panującej drożyźnie. Dodatkowo zachęcali do wypoczynku w miejscach mniej obleganych przez turystów.

O wysokich cenach nad Bałtykiem i nie tylko

Morze Bałtyckie to jedno z najbardziej ulubionych kierunków wakacyjnych. Mnóstwo tu atrakcji zarówno dla najmłodszych jak i starszych. Bałtyk przyciąga turystów rozległymi, piaszczystymi plażami oraz dzikimi, malutkimi zakątkami, do których mało kto trafia. Dodatkowo wschody i zachody słońca są tu wyjątkowo urokliwe. Niestety za wszystkie te przyjemności przyjdzie nam w tym roku słono zapłacić. Miłośnicy morskich kąpieli i smażonej ryby muszą „uzbroić się w sporą ilość gotówki”. W tym miejscu Pan Jarosław zaznaczył, że czasami taniej jest wyjechać z rodziną za granicę, niż spędzić urlop w Gdańsku bądź w Sopocie. Ponadto podkreślił, że są nad morzem również malutkie, urokliwe miejscowości, gdzie znajdziemy spokój i ciszę. Dodatkowym atutem są przystępne ceny za pokoje i posiłki, dlatego warto wybierać właśnie te miejsca.

Jakich ryb unikać nad morzem

W dalszej części audycji Panowie przestrzegali nas przed nieuczciwymi knajpami w nadmorskich miejscowościach, które serwują słabej jakości ryby. Wybierajmy zatem restauracje, które otwarte są przez cały rok, a nie tylko w sezonie. Tam znajdziemy dobrą, prawdziwą rybę przygotowaną w uczciwy sposób. Dodatkowo przestrzegali nas przed jedzeniem ryb hodowlanych (mowa tu między innymi o łososiu), Pan Jarosław poleca natomiast troć wędrowną czy flądrę. Nasz kucharz ubolewał również nad tym, że nigdzie w Polsce nie może zjeść uczciwie przygotowanego Fish and chips. Te tradycyjne, proste danie składa się ze smażonej ryby w cieście z frytkami — nie jest więc zbyt skomplikowanym przepisem. Trudno jednak znaleźć smaczną jego wersję. Po więcej informacji na temat ryb i wakacji nad morzem, zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Kulinarna Nawigacja – wakacje nad morzem

Więcej odcinków „Kulinarnej Nawigacji znajdziesz pod tym linkiem

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia