O Ekonomii Społecznej

0
136
Jednym z głównych celów Ekonomii Społecznej jest pomoc osobom z niepełnosprawnościami w znalezieniu odpowiedniego zatrudnienia

O Ekonomii Społecznej rozmawiał dziś w audycji z cyklu “Legionowo Miasto Przyjazne Mieszkańcom” Dominik Morawski z Panią Stanisławą Retmaniak ze Stowarzyszenia “Boris”. Kobieta wytłumaczyła nam, na czym polega Ekonomia Społeczna, czym się kieruje oraz w jaki sposób wspiera osoby wykluczone społecznie. Dodatkowo opowiedziała nam również o wyjątkowym miejscu, które mieści się w Markach.

Założenia i cele Ekonomii Społecznej

Ekonomia Społeczna łączy w sobie dwa bardzo ważne aspekty życia codziennego: ekonomiczny i społeczny. Jest formą wsparcia dla osób zagrożonych wykluczeniem z powodów niepełnosprawności, bezdomności bądź z innych przyczyn losowych. Pomaga tym osobom zaistnieć na rynku pracy, znajdując dla nich odpowiednie stanowisko, dostosowane do ich możliwości i potrzeb. Ekonomia Społeczna nastawiona jest na zysk, ale przede wszystkim na wsparcie mieszkańców oraz pomoc potrzebującym. Pani Stanisława powiedziała nam także, w jaki sposób każdy z nas może wspierać lokalne ośrodki ekonomii. Do takich ośrodków należą między innymi przedsiębiorstwa społeczne. Przykładem takiego przedsiębiorstwa jest nasza restauracja “Zdrówko”, do której już dziś wszystkich gorąco zapraszamy. Zatrudnione tam osoby nie tylko odnalazły się zawodowo, ale również każdego dnia podnoszą swoje kompetencje i kwalifikacje.

Centrum Integracji Społecznej w Markach

W dalszej części audycji Pani Stanisława opowiedziała nam o miejscu, które szczególnie zapadło jej w pamięci. Mowa tu o Centrum Integracji Społecznej w Markach, prowadzonej przez Fundacje Otwarte Serce. Celem ich działania jest organizowanie reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem. Centrum Integracji Społecznej mieści się w niewielkim budynku, w którym powstał zakład krawiecki zatrudniający młode, pełnoletnie osoby. Pracę znalazło tu około 30 osób, które realizują usługi szwalniczo-krawieckie. Ponadto udało im się również stworzyć własną markę modową, która jest naprawdę wyjątkowa. Nasz gość przyznaje, że zakupione od nich produkty są najwyższej jakości i spełniają wszelkie oczekiwania klientów. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, tam dowiecie się więcej na temat Ekonomii Społecznej, a także o marce modowej stworzonej przez pracowników CIS.

O Ekonomii Społecznej

Zainteresował Cię temat społeczności legionowskiej? Więcej ciekawych tematów znajdziesz pod tym linkiem