Bitwa pod Gettysburgiem Giżyn 2023

509

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Bitwa pod Gettysburgiem Giżyn 2023

Jak co roku, w ostatni weekend lipca, w zachodniopomorskiej wsi Giżyn odbywa się rekonstrukcja bodaj najkrwawszej bitwy z okresu wojny secesyjnej. 14 Pułk Piechoty Luizjany oraz 58 Pułk Ochotników Stanu Nowy Jork zapraszają w dniach 27-30 lipca na rekonstrukcję jednego z epizodów bitwy. Bitwa pod Gettysburgiem Giżyn 2023

Bitwa pod Gettysburgiem Giżyn 2023 – inscenizacja

Zgodnie z zapowiedzią, rekonstruktorzy przypomną wydarzenia z pierwszego dnia bitwy. Wtedy dowodzący wojskami, gen. kawalerii, John Buford powstrzymał atakujące siły konfederackiej Armii Północnej Wirginii, którymi dowodził generał major Henry „Harry” Heth. Atak został zatrzymany, aż przybycia 1 Korpusu generała Johna Fultona Reynoldsa, sam generał poległ na początku bitwy.

Tradycyjnie w organizacji imprezy biorą udział dwie polskie grupy rekonstrukcyjne, które odtwarzają: 58th New York State Volunteer Regiment oraz 14th Louisiana Infantry Regiment.

Bitwa pod Gettysburgiem Giżyn 2023 - program

58th New York State Volunteer Regiment, znany także jako „Polish Legion”, był dowodzony przez Polaka, pułkownika (później generała brygady) Włodzimierza Krzyżanowskiego. W tym Regimencie, walczącym po stronie Unii (Północy) wojowało najwięcej Polaków.

14th Louisiana Infantry Regiment utworzony w czerwcu 1861 roku jako 1 Pułk Brygady Polskiej . Zorganizowało go dwóch Polaków: major Kacper Tochman oraz pułkownik Walery Sulakowski, i on był jego pierwszym dowódcą. W formacji tej służyło maksymalnie 22 Polaków.

Jak zawsze rekonstrukcje historyczne w Giżynie są dedykowane Johannowi Augustowi Henrichowi Herosowi von Borcke.

(foto materiały organizatora)

Heros von Borcke

23 lipca 1835 roku w starej szlacheckiej, pruskiej rodzinie z Zachodniego Pomorza, urodził się Johann August Henrich Heros von Borcke. Dzieciństwo spędził w rodzinnym majątku w Giesenbruegge, czyli dzisiejszymGiżynie. Zgodnie z rodzinną tradycją podjął służbę wojskową w pruskiej kawalerii, którą wkrótce porzucił. Wyruszył do Ameryki, gdzie wstąpił do wojsk Konfederacji. Dzielny kawalerzysta dostał przydział jako adiutant w sztabie generała J.E.B. Stuarta. Von Borcke był świetnym doradcą i łącznikiem ze sztabem generała Lee, lecz najlepiej sprawdzał się w boju i w zwiadzie. Dobra passa Herosa von Borcke została przerwana 19 czerwca 1963 roku. Po trafieniu w szyję i rozerwaniu tchawicy jankeska kula utkwiła w jego lewym płucu. Heros ledwo się wykaraskał, ale jego stan nie pozwolił na powrót do służby w siodle.

(foto materiały organizatora)

Doceniając postawę i dokonania Herosa von Borcke, został on awansowany do stopnia pułkownika oraz otrzymał pochwałę Kongresu. Jako nieprzydatny w boju Von Borckego wysłano do Londynu z mało znaczącą misją dyplomatyczną. Gdy wrócił do Prus oraz służby wojskowej, wziął jeszcze udział w walkach przeciwko Austrii.

Zły stan zdrowia zmusił go do odejścia z wojska, po czym wrócił do dóbr rodzinnych na Pomorzu. Nad pałacem w Giżynie powiewała flaga Konfederacji. Herosa von Borcke, opublikował w 1877 roku swoje wspomnienia z wojny secesyjnej. Do Ameryki wrócił w 1884 roku, na Południu był fetowany jak bohater. Zmarł 10 maja 1895 roku w Berlinie z powodu posocznicy (odezwał się postrzał spod Middleburga). Jego doczesne szczątki spoczęły w rodzinnym mauzoleum rodu von Borcke, w Giżynie. Niestety jest ono w stanie częściowej ruiny.

Ciekawy materiał wideo: Giżyn 30 lipca 2022.Battle of Sharpsburg.

Może cię również zainteresować: XXX MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI ORGANOWEJ “ORGANY ARCHIKATEDRY” WARSZAWA 2023

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia