Bitwa pod Gettysburgiem Giżyn 2023

0
236
Bitwa pod Gettysburgiem Giżyn 2023

Jak co roku, w ostatni weekend lipca, w zachodniopomorskiej wsi Giżyn odbywa się rekonstrukcja bodaj najkrwawszej bitwy z okresu wojny secesyjnej. 14 Pułk Piechoty Luizjany oraz 58 Pułk Ochotników Stanu Nowy Jork zapraszają w dniach 27-30 lipca na rekonstrukcję jednego z epizodów bitwy. Bitwa pod Gettysburgiem Giżyn 2023

Bitwa pod Gettysburgiem Giżyn 2023 – inscenizacja

Zgodnie z zapowiedzią, rekonstruktorzy przypomną wydarzenia z pierwszego dnia bitwy. Wtedy dowodzący wojskami, gen. kawalerii, John Buford powstrzymał atakujące siły konfederackiej Armii Północnej Wirginii, którymi dowodził generał major Henry “Harry” Heth. Atak został zatrzymany, aż przybycia 1 Korpusu generała Johna Fultona Reynoldsa, sam generał poległ na początku bitwy.

Tradycyjnie w organizacji imprezy biorą udział dwie polskie grupy rekonstrukcyjne, które odtwarzają: 58th New York State Volunteer Regiment oraz 14th Louisiana Infantry Regiment.

Bitwa pod Gettysburgiem Giżyn 2023 - program

58th New York State Volunteer Regiment, znany także jako „Polish Legion”, był dowodzony przez Polaka, pułkownika (później generała brygady) Włodzimierza Krzyżanowskiego. W tym Regimencie, walczącym po stronie Unii (Północy) wojowało najwięcej Polaków.

14th Louisiana Infantry Regiment utworzony w czerwcu 1861 roku jako 1 Pułk Brygady Polskiej . Zorganizowało go dwóch Polaków: major Kacper Tochman oraz pułkownik Walery Sulakowski, i on był jego pierwszym dowódcą. W formacji tej służyło maksymalnie 22 Polaków.

Jak zawsze rekonstrukcje historyczne w Giżynie są dedykowane Johannowi Augustowi Henrichowi Herosowi von Borcke.

(foto materiały organizatora)

Heros von Borcke

23 lipca 1835 roku w starej szlacheckiej, pruskiej rodzinie z Zachodniego Pomorza, urodził się Johann August Henrich Heros von Borcke. Dzieciństwo spędził w rodzinnym majątku w Giesenbruegge, czyli dzisiejszymGiżynie. Zgodnie z rodzinną tradycją podjął służbę wojskową w pruskiej kawalerii, którą wkrótce porzucił. Wyruszył do Ameryki, gdzie wstąpił do wojsk Konfederacji. Dzielny kawalerzysta dostał przydział jako adiutant w sztabie generała J.E.B. Stuarta. Von Borcke był świetnym doradcą i łącznikiem ze sztabem generała Lee, lecz najlepiej sprawdzał się w boju i w zwiadzie. Dobra passa Herosa von Borcke została przerwana 19 czerwca 1963 roku. Po trafieniu w szyję i rozerwaniu tchawicy jankeska kula utkwiła w jego lewym płucu. Heros ledwo się wykaraskał, ale jego stan nie pozwolił na powrót do służby w siodle.

(foto materiały organizatora)

Doceniając postawę i dokonania Herosa von Borcke, został on awansowany do stopnia pułkownika oraz otrzymał pochwałę Kongresu. Jako nieprzydatny w boju Von Borckego wysłano do Londynu z mało znaczącą misją dyplomatyczną. Gdy wrócił do Prus oraz służby wojskowej, wziął jeszcze udział w walkach przeciwko Austrii.

Zły stan zdrowia zmusił go do odejścia z wojska, po czym wrócił do dóbr rodzinnych na Pomorzu. Nad pałacem w Giżynie powiewała flaga Konfederacji. Herosa von Borcke, opublikował w 1877 roku swoje wspomnienia z wojny secesyjnej. Do Ameryki wrócił w 1884 roku, na Południu był fetowany jak bohater. Zmarł 10 maja 1895 roku w Berlinie z powodu posocznicy (odezwał się postrzał spod Middleburga). Jego doczesne szczątki spoczęły w rodzinnym mauzoleum rodu von Borcke, w Giżynie. Niestety jest ono w stanie częściowej ruiny.

Ciekawy materiał wideo: Giżyn 30 lipca 2022.Battle of Sharpsburg.

Może cię również zainteresować: XXX MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI ORGANOWEJ “ORGANY ARCHIKATEDRY” WARSZAWA 2023