Powiatowy Cech Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości

0
218
Cechy dają między innymi możliwość nauki zawodu uczniom małoletnim

Powiatowy Cech Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości zrzesza przedsiębiorców z całego powiatu legionowskiego. O jego działalności opowiedzieli nam dziś w audycji z cyklu “Legionowo Miasto Przyjazne Mieszkańcom” nasi goście. A byli nimi: Pani Dyrektor Anna Smolarek oraz Pan Prezes Stefan Marciniak.

Cele Powiatowego Cechu Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Legionowie

Powiatowy Cech Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości na terenie powiatu legionowskiego działa już od 1981 roku. Organizacja zrzesza firmy mniejsze i większe, które dają między innymi możliwość nauki zawodu uczniom małoletnim, czyli tzw. praktyk. Dziecko po skończeniu ósmej klasy Szkoły Podstawowej może podjąć naukę w Szkole Branżowej I Stopnia. Nauka w tej szkole trwa trzy lata i obejmuje kształcenie ogólne i zawodowe. Po ukończeniu praktyk uczeń zyskuje tytuł czeladnika i może już otworzyć swoją własną działalność. Ma on również możliwość dalej kontynuować naukę, podnosząc swoje kwalifikacje i uzyskując w następstwie tytuł mistrza. Szkoły Branżowe kształcą między innymi w takich kierunkach jak: fryzjer, mechanik samochodowy, stolarz czy kucharz. Uczniowie kończąc taką szkołę są zdecydowanie lepiej przygotowani do zawodu, chętniej są również zatrudniani przez pracodawców.

O konkursie

W dalszej części audycji Pani Anna opowiedziała nam także o konkursie, który został zorganizowany dla dwóch powiatowych szkół. Pierwszą z nich była Szkoła Branżowa w Legionowie, druga natomiast to Szkoła Branżowa w Serocku. Konkurs był dedykowany młodzieży od 13 do 18 roku życia i dotyczył wiedzy na temat rzemiosła i zawodów. Nagrody były naprawdę kuszące, ponieważ za pierwsze miejsce uczniowie otrzymywali laptopy. Można było również wygrać konsole czy głośniki. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, z której dowiecie się więcej na temat działalności Cechu. Nasi goście zaprosili wszystkich także do śledzenia ich mediów społecznościowych oraz stron internetowych.

Powiatowy Cech Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości

Zainteresował Cię temat społeczności legionowskiej? Więcej ciekawych tematów znajdziesz pod tym linkiem