5 mitów na temat kasków rowerowych

trochę prawdy na temat kasków rowerowych bo pewnie nie o wszystkim wiesz

397

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

5 mitów o kaskach rowerowych
trochę prawdy o kaskach rowerowych

Jednym z tematów, wzbudzających sporo kontrowersji wśród amatorów dwóch kółek, są kaski. Często związane jest to z powielaniem nieprawdziwych informacji, które mogą przyczyniać się do obniżenia poziomu bezpieczeństwa rowerzystów. Dlatego w tym artykule obalamy 5 najpopularniejszych mitów dotyczących noszenia kasków.

Mit 1 – Kask jest obowiązkowym wyposażeniem rowerzysty

Według aktualnie obowiązującego prawa każda osoba poruszająca się na rowerze musi zadbać o to, aby jej pojazd miał sprawne oświetlenie przednie i tylne, działające hamulce oraz dzwonek. Ustawodawca nie wymaga natomiast noszenia kasku podczas jazdy. Ze względów bezpieczeństwa nie warto jednak z niego rezygnować.

Według badań przeprowadzonych przez Institute of Transport Economics z Oslo używanie kasku podczas jazdy na rowerze zmniejsza ryzyko urazu głowy aż o 48%. Statystyka ta wyraźnie pokazuje, dlaczego warto zainwestować w dobrą ochronę głowy. Powinni o tym pamiętać nie tylko właściciele klasycznych dwóch kółek, ale także e-bike’ów – radzą specjaliści z www.ride-e.bike.pl.

Mit 2 – Kask z marketu w zupełności wystarczy

Wybór najtańszego kasku z marketu nie jest dobrą decyzją. Lepiej zainwestować w propozycje firm specjalizujących się w produkcji akcesoriów rowerowych, które stosują nowoczesne rozwiązania technologiczne, takie jak system MIPS. Będzie to gwarancją bezpieczeństwa. Zdaniem autora bloga „Rowerowe Porady” złej jakości kask może w chwili upadku przynieść nam więcej szkody niż pożytku, o czym świadczą wyniki prowadzonych przez niego crash testów.  

Jednocześnie dobrej jakości akcesoria zapewniają zwykle wyższy poziom komfortu. Są lekkie, więc ich noszenie nie obciąża głowy i karku. Precyzyjnie zaprojektowane otwory wentylacyjne i wyjmowane wkładki pozwalają czuć się świeżo podczas długich wycieczek. Elementy odblaskowe czy możliwość zamocowania lampki dodatkowo zwiększają widoczność rowerzysty na drodze.

Mit 3 – Opłaca się kupować używane kaski

Pozornie zakup kasku z drugiej ręki może wydawać się dużą oszczędnością. To jednak kolejny mit, z którym należy się zmierzyć. Chociaż na zdjęciach kask będzie prezentować się świetnie, wewnątrz może mieć niewidoczne gołym okiem pęknięcia, zmniejszające poziom ochrony. Nie możemy mieć przecież całkowitej pewności, że otrzymamy egzemplarz, który nie brał już udziały w wypadku. Z tego powodu, chociaż okazje cenowe kuszą, niezalecany jest wybór używanych kasków.

Mit 4 – Kaski są dla dzieci

Niektórzy rodzice mylnie twierdzą, że kaski są tylko dla dzieci. Dbają o bezpieczeństwo na drodze swoich pociech, jednocześnie samodzielnie rezygnują z ochrony. To jeden z większych błędów, jakie można popełnić. Dlaczego? W przypadku kolizji istnieje ryzyko, że opiekun poniesie uszczerbek na zdrowiu i nie będzie w stanie zapewnić odpowiedniej opieki swojemu dziecku.

Mit 5 – Jeździć w kasku to wstyd

Kolejnym błędnym stwierdzeniem jest to, że jazda w kasku to wstyd. Nic bardziej mylnego. Obecnie projektowane są modele, które nie tylko zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa, ale także wyróżniają się atrakcyjnym designem. Z łatwością każdy rowerzysta znajdzie wariant idealnie dopasowany do jego stylu i gustu.

poznaj najlepsze Coupe elektryczne – Skoda Enyaq Coupe

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia