Bąblowica – groźna choroba, która czyha na miłośników leśnych owoców

Bąblownica - wystarczy raz zjeść niemyte jagody, zarazki przenoszą zwierzęta leśne rozpylając ją na jagody poprzez mocz

377

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

bąblownica - choroba z lasu, Dramatyczne Skutki Spożywania Nieumytych Owoców - Groźne Bakterie i Pasożyty mogą doprowadzić nawet to śmierci
jak uniknąć zakażenia bąblownicą - Dramatyczne Skutki Spożywania Nieumytych Owoców - Groźne Bakterie i Pasożyty mogą doprowadzić nawet to śmierci

Leśne owoce, takie jak jagody, jeżyny czy maliny, mają wyjątkowy smak i wiele właściwości zdrowotnych. Jednak spożywanie ich prosto z krzaka może być niebezpieczne, szczególnie dla dzieci. Na powierzchni świeżo zerwanych owoców może znajdować się larwa tasiemca, która wywołuje groźną chorobę – bąblowicę. Jak się przed nią uchronić i co zrobić, gdy się zarazimy? bąblownica

Czym jest bąblowica i jak się jej nabawiamy?

Bąblowica jest chorobą pasożytniczą, wywoływaną przez larwy tasiemca bąblowcowego. Tasiemiec ten ma dwa żywicieli: ostatecznego i pośredniego. Żywicielem ostatecznym są lisy, które zarażają się przez spożywanie zakażonych gryzoni. Żywicielem pośrednim może być człowiek, który zjada zanieczyszczone larwami owoce leśne lub ma kontakt z runem leśnym, psami karmionymi odpadami ubojowymi lub innymi źródłami zakażenia.

Larwy tasiemca przenikają przez ścianę jelita cienkiego i docierają do narządów wewnętrznych, najczęściej do wątroby. Tam tworzą torbiele, które powiększają się o około 1 cm na rok. Torbiele te mogą uciskać na sąsiednie narządy, powodować zapalenia, krwawienia lub pękanie. W skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do niewydolności wątroby lub śmierci. Często można się zarazić zbierając grzyby, grzybobranie jest niebezpieczne jeśli jemy nieumyta grzyby!!!

Jak rozpoznać tą chorobę i jak ją leczyć?

Bąblowica jest chorobą podstępną, ponieważ ma bardzo długi okres bezobjawowy. Może minąć kilka miesięcy lub nawet lat, zanim pojawią się pierwsze objawy. Najczęściej są to bóle brzucha, nudności, wymioty, utrata apetytu, spadek masy ciała lub żółtaczka. Diagnoza bąblowicy jest trudna i często stawiana jest przez przypadek podczas badań obrazowych lub operacji.

Leczenie bąblowicy polega na usunięciu torbieli chirurgicznie lub farmakologicznie. W zależności od lokalizacji i wielkości zmiany, może być to zabieg otwarty lub laparoskopowy. Jeśli operacja jest niemożliwa lub nieskuteczna, stosuje się leki przeciwpasożytnicze, takie jak albendazol lub mebendazol. Leczenie farmakologiczne trwa kilka miesięcy i wymaga regularnego monitorowania stanu pacjenta.

Jak zapobiegać bąblowicy?

Bąblowica jest chorobą rzadką, ale bardzo poważną. Dlatego warto zachować podstawowe środki ostrożności, aby nie narażać się na zakażenie. Oto kilka wskazówek:

  • Nie jedz surowych owoców leśnych bez uprzedniego dokładnego umycia.
  • Unikaj kontaktu z lisami i psami karmionymi odpadami ubojowymi.
  • Nie pij nieprzegotowanej wody ze źródeł naturalnych.
  • Nie dotykaj runa leśnego bez rękawiczek.
  • Regularnie odrobaczaj swoje zwierzęta domowe.
  • Poddawaj się badaniom profilaktycznym, jeśli podejrzewasz zakażenie.
  • parkuj w bezpiecznym miejscu w lesie

Bądź ostrożny i dbaj o swoje zdrowie! na grzybobraniu noś zawsze gumowe rękawiczki

najzdrowsze jedzenie w Restauracji Zdrówko

przeczytaj o oparzeniach słonecznych i sposobach ich leczenia

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia