Bąblowica – groźna choroba, która czyha na miłośników leśnych owoców

Bąblownica - wystarczy raz zjeść niemyte jagody, zarazki przenoszą zwierzęta leśne rozpylając ją na jagody poprzez mocz

0
112
bąblownica - choroba z lasu
jak uniknąć zakażenia bąblownicą

Leśne owoce, takie jak jagody, jeżyny czy maliny, mają wyjątkowy smak i wiele właściwości zdrowotnych. Jednak spożywanie ich prosto z krzaka może być niebezpieczne, szczególnie dla dzieci. Na powierzchni świeżo zerwanych owoców może znajdować się larwa tasiemca, która wywołuje groźną chorobę – bąblowicę. Jak się przed nią uchronić i co zrobić, gdy się zarazimy? bąblownica

Czym jest bąblowica i jak się jej nabawiamy?

Bąblowica jest chorobą pasożytniczą, wywoływaną przez larwy tasiemca bąblowcowego. Tasiemiec ten ma dwa żywicieli: ostatecznego i pośredniego. Żywicielem ostatecznym są lisy, które zarażają się przez spożywanie zakażonych gryzoni. Żywicielem pośrednim może być człowiek, który zjada zanieczyszczone larwami owoce leśne lub ma kontakt z runem leśnym, psami karmionymi odpadami ubojowymi lub innymi źródłami zakażenia.

Larwy tasiemca przenikają przez ścianę jelita cienkiego i docierają do narządów wewnętrznych, najczęściej do wątroby. Tam tworzą torbiele, które powiększają się o około 1 cm na rok. Torbiele te mogą uciskać na sąsiednie narządy, powodować zapalenia, krwawienia lub pękanie. W skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do niewydolności wątroby lub śmierci.

Jak rozpoznać bąblowicę i jak ją leczyć?

Bąblowica jest chorobą podstępną, ponieważ ma bardzo długi okres bezobjawowy. Może minąć kilka miesięcy lub nawet lat, zanim pojawią się pierwsze objawy. Najczęściej są to bóle brzucha, nudności, wymioty, utrata apetytu, spadek masy ciała lub żółtaczka. Diagnoza bąblowicy jest trudna i często stawiana jest przez przypadek podczas badań obrazowych lub operacji.

Leczenie bąblowicy polega na usunięciu torbieli chirurgicznie lub farmakologicznie. W zależności od lokalizacji i wielkości zmiany, może być to zabieg otwarty lub laparoskopowy. Jeśli operacja jest niemożliwa lub nieskuteczna, stosuje się leki przeciwpasożytnicze, takie jak albendazol lub mebendazol. Leczenie farmakologiczne trwa kilka miesięcy i wymaga regularnego monitorowania stanu pacjenta.

Jak zapobiegać bąblowicy?

Bąblowica jest chorobą rzadką, ale bardzo poważną. Dlatego warto zachować podstawowe środki ostrożności, aby nie narażać się na zakażenie. Oto kilka wskazówek:

  • Nie jedz surowych owoców leśnych bez uprzedniego dokładnego umycia.
  • Unikaj kontaktu z lisami i psami karmionymi odpadami ubojowymi.
  • Nie pij nieprzegotowanej wody ze źródeł naturalnych.
  • Nie dotykaj runa leśnego bez rękawiczek.
  • Regularnie odrobaczaj swoje zwierzęta domowe.
  • Poddawaj się badaniom profilaktycznym, jeśli podejrzewasz zakażenie.

Bądź ostrożny i dbaj o swoje zdrowie!

najzdrowsze jedzenie w Restauracji Zdrówko

przeczytaj o oparzeniach słonecznych i sposobach ich leczenia