Gdzie możemy zaparkować w lesie?

378

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Gdzie zaparkować auto w lesie
Brak określonych znaków przed lasem wcale nie oznacza, że można się po nim swobodnie poruszać.

Rusza sezon grzybowy. Tysiące Polaków, jak co roku chętnie wybiera się więc na grzybobranie. Tymczasem, gdzie możemy zaparkować w lesie? Okazuje się, że za brak przestrzegania przepisów w tym zakresie czekają nas słone kary. 

Parkowanie w lesie a przepisy prawa 

W przypadku parkowania na drogach leśnych mamy nieco inne zasady. Według art. 29 pkt. 1 ustawy o lasach mówi nam, że pojazdami możemy poruszać się wyłącznie po drogach publicznych. Wyjątkiem są m.in. osoby poruszające się na wózkach inwalidzkim, w przypadku których wspomniany wózek jest jednym z podstawowych narzędzi codziennego funkcjonowania. Zakaz wjazdu reguluje także zapis w kodeksie wykroczeń. A mówi on, że „kto, nie będąc do tego uprawniony albo bez zgody właściciela lub posiadacza lasu, wjeżdża pojazdem silnikowym, zaprzęgowym lub motorowerem do nienależącego do niego lasu w miejscu, w którym jest to niedozwolone, albo pozostawia taki pojazd w lesie w miejscu do tego nieprzeznaczonym, podlega karze grzywny”. Zatem, gdzie możemy zaparkować w lesie? Wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych, oznaczonych znakiem D-18. Oczywiście najlepiej, gdy mamy przeznaczony do tego parking. Jednak, gdy go nie widzimy możemy zaparkować na poboczu. 

Należy pamiętać, że względem możliwości parkowania w lesie mamy określone przepisy prawa.

Znaki i ich błędne interpretacje 

Parkowanie na wspomnianym poboczu jest możliwe pod warunkiem, że nie mamy znaków B-35 i B-36. Nie możemy także parkować poza obszarem zabudowanym w odległości mniejszej, niż 10 metrów od znaku drogowego. Warto również pamiętać, że nie każdy teren pokryty drzewami posiada status lasu. Niestety wielu Polaków popełnia błąd. Mianowicie chodzi o parkowanie w momencie braku wyraźnego oznakowania. Wielu z nas uważa bowiem, że brak znaku oznacza zgodę na poruszanie się po obszarze leśnym. Nic bardziej mylnego. Z drugie strony jeżeli obszar podlega pod Lasy Państwowe, zarządca obiektu ma obowiązek, za pomocą znaku, poinformować o możliwości poruszania się na tym terenie. Jeżeli jednak obowiązuje zakaz wjazdu, wówczas taki znak stać nie musi. Kolejna kwestią są lasy prywatne. Tu najbezpieczniej jest poprosić o zgodę właściciela lasu. Naszą czujność powinny wzbudzić także znaki typu „droga publiczna”, czy „strefa ruchu”. Wtedy wówczas możliwość poruszania się po lesie jest zabroniona. 

Gdzie możemy zaparkować w lesie? Mamy pewne wyjątki!

Oczywiście w tej sytuacji mamy osoby uprzywilejowane, które mogą poruszać się po obszarach leśnych. A są to: 

– właściciele lasu; 

– myśliwi, którzy wykonują działania gospodarcze; 

– służby ratownicze; 

Wyjątkiem objęci są także właściciele pasiek, pod warunkiem, że te znajdują się w lesie. Jak wyżej wspomnieliśmy, zasady dotyczące parkowania w lesie przypominają te względem terenów zabudowanych. Dlatego parkując poza wyznaczonymi miejscami otrzymamy karę, nawet jeśli zaparkujemy w miejscu, które nie utrudnia dalszego ruchu. O wszystkim informują nas znaki. W przypadku ich braku drogę powinniśmy uznać za leśną. Aby wiedzieć, gdzie bezpiecznie zaparkować warto udać się m.in. na stronę internetową lasów państwowych. Ponadto możemy zainstalować aplikację, która wskaże nam bezpieczne miejsca do parkowania. 

Przepisy względem parkowania w lesie? Lepiej ich przestrzegać! W przeciwnym razie grożą nam surowe kary.

Surowe kary 

Przepisów dotyczących parkowania w lesie zdecydowanie warto przestrzegać. Najmniejsza kara wynosi bowiem 20 zł, a największa może wynieść nawet 5000 zł. Mandat może wręczyć nam zarówno strażnik leśny, pracownik służby leśnej, jak i policja. Tu warto pamiętać, że parkowanie w nieodpowiednim miejscu może skutkować zagrożeniem pożarowym lub zniszczeniem roślinności. Dla takich kierowców władze szczególnie nie będą miały litości. Ponadto, gdy niesforny kierowca nie będzie chciał przyjąć mandatu, wówczas może trafić do sądu. W sądzie z kolei kara grzywny może sięgnąć nawet 30 tysięcy złotych! Z punktu widzenia przepisów, funkcjonariusz ma prawo zatrzymać pojazd do kontroli. Co ciekawe, może to zrobić nawet poza obszarem leśnym. W przypadku stawiania szczególnego oporu, służby mogą zastosować środki przymusu, łącznie z użyciem broni palnej. Strażnik leśny ma także możliwość wydawania sygnałów uczestnikom ruchu. 

Polacy wybierają się do lasu nie tylko na grzybobranie. Dlatego tym bardziej należy przestrzegać zasad parkowania na łonie natury.

Parkowanie w lesie? Nie ma wymówek! 

Jak się okazuje, parkowanie na obszarach leśnych wcale nie jest tak oczywiste. Co więcej, kierowcy często mają problemy z prawidłową interpretacją przepisów w tym zakresie. Dlatego zatrzymani kierowcy bardzo często tłumaczą się tym, że nie widzieli żadnego znaku, co oczywiście nie musi oznaczać brak zakazu Tymczasem warto dodać, że drogi leśne są często dużo bardziej kontrolowane. Parkowanie w lesie kojarzy nam się głównie z wyżej wspomnianym grzybobraniem. Pamiętajmy jednak, że do lasu wybieramy się także w innych celach rekreacyjnych, np. dla zwykłego wypoczynku na łonie natury. W Polsce mamy kilkanaście tysięcy obiektów leśnych, na których możemy swobodnie się poruszać, a nawet rozpalić ognisko, gdyż są one przede wszystkim odpowiednio kontrolowane. Warto zatem przede wszystkim dobrze znać przepisy prawa, by przykładowo podróżując kamperem nie zamienić udanych wakacji na nieprzyjemności związane z wysokim mandatem.

Przeczytaj także: Wyjątki przy przejściu dla pieszych

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia